category-icon

III Maraton Rowerowy Liczyrzepa

186 km
10 h 21 min
2.8 km
Podgórzyn

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-09-08
Podgórzyn
category-icon
186 km
2771 m
2770 m
10 h 21 min
4.7/6
Już po raz trzeci zdarzyło mi się zameldować na trasie tego rowerowego maratonu . Tym razem w Podgórzynie koło Jeleniej Góry. Niektórzy uważają ,że zgórskich etapów jest on najtrudniejszy.
Na starcie zameldowałem się już po godzinie 6. Przez prawie całą noc padał deszcz i nic nie wskazywało aby ten stan miał się szybko zmienić. Ten deszcz nie nastrajał mnie optymistycznie , miałem przejechać prawie 200 km i myśl o tym ,że nie będzie to komfortowa jazda nie napawał mnie optymizmem. Podobnych do mnie na starcie zameldowało się więcej , więc i nastroje mimo deszczu były jakby lepsze. Dodatkowo obok mnie do startu szykowało się małżeństwo ze Stronia Śląskiego więc i humor mi się poprawił. Tuż przed samym startem o 7.15 przestało padać , więc w drogę.
W mojej grupie startowej był tylko jeden kolega na rowerze górskim , pozostali zostawili nas już na początku. Mimo braku opadu i tak za chwile byłem mokry bo asfalt mokry i kałuże na drodze. Po przejechaniu około kilometra zaczął się pierwszy podjazd w kierunku Zachełmia. Po osiągnięciu szczytu byłem już cały mokry od potu i spadające z drzew deszczu. Zdejmuję więc kurtkę i śmigam dalej w kierunku Podgórzyna aby po chwili piąć się w górę do Borowic i Karpacza Górnego.
Mój kolega pojechał przede mną , jakoś nie mogłem nawiązać z nim walki.
Z Karpacza Górnego od świątyni Vang , długi zjazd w kierunku centrum miasta . Jest jeszcze dość wcześnie , miasteczko śpi . Przede mną jedzie radiowóz policyjny, który w pewnym momencie hamuje. Naciskam na klamkę hamulca i czuję jak tylne koło ucieka mi na bok. Wychodzę jakoś cało i pędzę w kierunku Kowar. Przez chwile nawet staram się być trochę bardziej ostrożnym. Przed Kowarami doganiam Irenę , którą poznałem razem z jej mężem na starcie. Żartuję nawet ,że dzięki niej uda mi się kogoś wyprzedzić. Ale ona nie odpuszcza i tak do pierwszego punktu kontrolnego jedziemy razem.
W Kowarach znowu w górę , tym razem na Okraj . Dodatkowo zaczyna padać , najpierw lekko , potem coraz bardziej. Jest mi już właściwie wszystko jedno , droga pnie się ostro do góry , to dopiero 3o kilometr a już mięśnie lewego uda dają o sobie znać. Na przełęczy kowarskiej jakiś sympatyczny jegomość dodaje otuchy i podaje wodę . Od tego miejsca zostało już tylko 4 kilometry na Okraj. Niektórzy jadą już na dół i dodają otuchy tym , którzy pną się do góry. W końcu melduję się na przełęczy. Zakładam kurtkę i śmigam na dół . Jest zimno , deszcz dalej pada i wcale nie cieszy mnie to ,że prawie wcale nie kręcę. Teraz droga prowadzi w kierunku Kamiennej Góry, Jedzie się dobrze , jest lekko z góry i wiatr w plecy , dodatkowo przestał padać i po raz kolejny zdążyłem wyschnąć , gdyby jeszcze w butach było sucho.
Ale dobre się kończy , zwrot i jadę w kierunku przełęczy Kowarskiej . Mijam Leszczyniec. Jest pod górę i pod wiatr.
Z przełęczy zaczyna „lajcik” , w dół prawie do samych Kowar potem w lewo na Gruszków i Karpniki. Kawałek ruchliwą drogą w kierunku do Jeleniej Góry i zjazd na Staniszów. Ostatni podjazd i jadę w kierunku Sosnówki i Podgórzyna. Dojeżdżam do punktu wyjścia. Zaczynam myśleć . Mogę zjechać i dystans Mega / około 120 km/ zostanie mi zaliczony . W tych warunkach to i tak dobry wynik. A z drugiej strony , dlaczego nie przejechać zadeklarowanej trasy. Uzupełniam bidony , biorę głęboki oddech i śmigam na Zachełmie. A więc jeszcze raz te same ciężkie podjazdy. Tym razem już bez wjazdu na Okraj.
Po ponad 10 godzinach z czego prawie 9 w samotności dojeżdżam do mety.
Odbieram dyplom , pamiątkowy zegar , zjadam kiełbaskę i jadę do domu. Przede mną jeszcze 150 km samochodem ….ależ to szmat drogi…..

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rudawy Janowickie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rudawy Janowickie

Bardzo dokładna, aktualizowana w terenie mapa turystyczna Rudaw Janowickich z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi z czasami przejść poszczególnych odcinków. Na mapie zaznaczono skały wspinaczkowe, z których słynie region i najważniejsze atrakcje turystyczne. Rok wydania: 2022

Dolina Palaców i Ogrodów
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Palaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów to bardzo dokładna mapa turystyczna obejmująca swym zasięgiem obszar Kotliny Jeleniogórskiej oraz część Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich. Na mapie oznaczono czasy przejścia na poszczególnych szlakach turystycznych. Rok wydania 2019

Karkonoski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonoski Park Narodowy

Mapa wydawnictwa Galileos w skali 1:33 000 obejmująca swoim zasięgiem obszar Karkonoskiego Parku Narodowego i okolic, została zaktualizowana w terenie. Karkonoski Park Narodowy to jeden z najbardziej popularnych wśród turystów regionów. Na mapie zaznaczono atrakcje turystyczne i krajoznawcze, a także informacje praktyczne. Oznaczono przebieg szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych wraz z czasami przejść. Rok wydania 2020

Karkonosze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na zachodzie oraz Velka Upa na południu, Kowary na wschodzie i Jelenia Góra na północy. Ważniejsze atrakcje turystyczne zostały wyszczególnionea, a ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy poziomic co 10 m. Rok wydania 2022

Karkonosze, Góry Izerskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze, Góry Izerskie

Mapa w świetnej skali 1:35 000. Na mapie znajdują się Karkonosze, Góry Izerskie, plany (centra miast) Świeradowa-Zdroju, Karpacza, Szklarskiej Poręby oraz czeskich miejscowości: Harrachova i Szpindlerowego Młynu.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów rozciągające się na długości około 40 km. Głównym grzbietem przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Wyróżniającym się elementem krajobrazu Karkonoszy są kotły polodowcowe z malowniczymi jeziorkami oraz unikatowe formacje skalne. Tutaj swoje źródła ma największa czeska rzeka - Łaba. Symboliczną studnię odnaleźć można pod Łabskim Szczytem, na wysokości 1386 m n.p.m. Krajobraz karkonoski urozmaicają licznie występujące na potokach wodospady i kaskady. Występujące tu wody termalne i mineralne przyczyniły się do rozwoju znanych uzdrowisk - Cieplic i Świeradowa-Zdroju, a w Czechach - Janské Lázně. 

Góry Izerskie to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów położone na terenie Czech i Polski. Składa się z niezbyt wysokich grzbietów górskich. Najwyższym wzniesieniem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Takie ukształtowanie powierzchni w połączeniu z dobrym zagospodarowaniem i dużą atrakcyjnością terenu przyczyniło się do rozwoju turystyki - pieszej, rowerowej i narciarstwa biegowego. Gęsta sieć utwardzonych dróg niczym magnes przyciąga licznie przybywających tu kolarzy górskich. Zimą popularne Izery oferują dobrze przygotowane trasy pod biegówki. Najpopularniejszym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego są Jakuszyce.

Rok wydania: 2022

Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne

Mapa obejmuje Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne i Adszprasko-Teplickie Skały po czeskiej stronie. Na mapie są wszystkie elementy potrzebne turyście do poruszania się w tym ciekawym terenie. Podane odległości i czasy przejść pomogą zaplanować wycieczkę. Rok wydania 2023

Miejscowości na trasie