category-icon

Jangrot - Czaple Wielkie - Jangrot

60 km
436 m
Polska, małopolskie, Jangrot, Dłubniański Park Krajobrazowy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-01-19
Polska, małopolskie, Jangrot, Dłubniański Park Krajobrazowy
category-icon
60 km
436 m
437 m
Łatwy
4.2/6
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 5 grudnia 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Przed zbliżającą się przerwą zimową wybrałem się na wycieczkę, podczas której głównie poruszałem się w powiecie miechowskim. Na bazę wypadową wybrałem jednak parking przykościelny w miejscowości Jangrot należącej do powiatu olkuskiego. Podczas wycieczki czuć było zbliżającą się zimę. Wprawdzie słońce czasami się pojawiało jednak przeważnie było pochmurnie a temperatura oscylowała w granicach zera albo i mniej co widać było po zamarzniętych kałużach. Podczas tej wycieczki wytypowałem trochę obiektów jednak nie były to jakieś spektakularne obiekty, głównie były to małe wiejskie kościoły (za wyjątkiem kościoła w Szreniawie) lub dworki szlacheckie. Z kościołów najcenniejszy był ten w Wysocicach natomiast jak dla mnie najwięcej uroku miał kościół w Przesławicach. Wpływ na to miał nie tylko wygląd kościoła ale także jego wyeksponowanie i otoczenie. Natomiast co do dworków mógłbym je podzielić na dwa rodzaje, przynajmniej podczas tej wycieczki. Rodzaj pierwszy to mające właścicieli i niedostępne i do tego rodzaju zaliczyłbym dwory w Tarnawie, Gołyszynie oraz w Czaplach Wielkich. Drugi rodzaj to dwory dostępne ale w ruinie. I do tego rodzaju należą dwory w Czaplach Małych, Przybysławicach oraz w Trzebienicach. Szczególnie żal dworu w Czaplach Małych, który nie dość że ładny to i miał ciekawą historię. To właśnie z majątku Romerów w Czaplach Małych pochodziła chyba najsłynniejsza polska klacz czyli Kasztanka - ulubiony koń Piłsudskiego.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Wydanie 2022