Trasa Janów Podlaski-Włodawa o długości 146 km stanowi I etap Nadbużańskiego Szlaku Rowerowego biegnącego z Janowa Podlaskiego do Hrubieszowa (288 km). Szlak znakowany kolorem czerwonym, przebiega przez wschodnią część wo-jewództwa lubelskiego, w sąsiedztwie rzeki Bug, wyznaczającej granicę Polski z Białorusią. Są to tereny Niziny Podlaskiej i Polesia Zachodniego.
SOBIBORSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Utworzono go w 1983 r. na obszarze 10 tys. ha, a otulina parku zajęła powierzchnię 9 500 ha. Park chroni Lasy Sobiborskie, śródleśne jeziora i występujące tu trzy rodzaje torfowisk. W drzewostanie dominują bory i brzeziny bagienne. Żółw błotnyW parku istnieje 6 rezerwatów przyrody, w tym rezerwat "Żółwiowe Błota" utworzony w 1988 r. na powierzchni 737,41 ha chroniący największą w kraju ostoję żółwia błotnego, gatunku zagrożonego wyginięciem. W parku żyje wiele gatunków ptaków, m.in. bocian czarny, perkoz dwuczuby, bąk, orlik krzykliwy i ssaków, np. wilk, bóbr, a także gadów np. żmija zygzakowata. Występuje tu ponad 30 gatunków roślin chronionych m.in. rosiczki, brzoza niska, widłak jałowcowaty. Lasy Sobiborskie obfitują w grzyby i runo leśne.
"POLESIE ZACHODNIE"
Międzynarodowy Rezerwat Biosfery
Rezerwat "Polesie Zachodnie" utworzono w 2002 r. w zachodniej części Polesia - unikalnego w skali Europy obszaru występowania jezior, torfowisk, bagien, łąk i lasów. Objął on Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Planowane jest rozszerzenie rezerwatu o Pojezierze Szackie na Ukrainie i białoruski fragment Polesia. Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie liczy 62 jeziora o pow. ponad 1 hektara, głównie eutroficzne, o genezie krasowej.