category-icon

Jastrzębia - Rajec

9.8 km
3 min
10 m
Jastrzębia

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-09-16
Jastrzębia
category-icon
9.8 km
10 m
0 m
Łatwy
3 min
4.5/6
Krótka trasa po zachodnim skraju Puszczy Kozienickiej, żółtym szlakiem turystycznym. Zaczynamy na przystanku przy urzędzie gminy w miejscowości Jastrzębia. Stąd idziemy w kierunku Radomia, chodnikiem wzdłuż głównej ulicy. Mijamy sklepy, szkołę z pamiątkowym głazem, boisko i miejsce odpoczynku. Przechodzimy koło stawu i kapliczki. Przed murem cmentarza idziemy w lewo w las i na najbliższym skrzyżowaniu w prawo - wzdłuż muru cmentarza. Idziemy w kierunku widocznych zabudowań, przechodzimy między nimi i dochodzimy do szosy. teraz w lewo i następnie w prawą odnogę, w kierunku wiekowego dębu z kapliczka szafkową. Przed drzewem tablica "Kozienicki Park Krajobrazowy". Jeszcze kawałek szosa i schodzimy w odchodzącą w lewo przez las, drogę.
Przechodzimy pole i wchodzimy w sosnowy las, nie jest tu za czysto zwykle, ale las to zawsze las ;) Wychodzimy z lasu na pola, ściana lasu zostaje po naszej prawej stronie i przed nami, z lewej widoczne są pojedyncze zabudowania. Dochodzimy ponownie do lasu, do skrzyżowania dróg. Wybieramy drogę w prawo. Jest to szeroki, wygodny leśny dukt, z czasem lekko wykręcający w lewo. Idziemy przed siebie, dochodzimy do wyraźnego zakrętu drogi i wraz z nią idziemy w lewo, na południowy-wschód. Niedaleko od tego miejsca, na zachód, znajdują się bunkry z czasów II wojny światowej. Można zboczyć ze szlaku aby je obejrzeć. Nasza droga natomiast przecina po chwili Królewski Gościniec, przy drzewie z kapliczką. Idziemy dalej prosto, mijamy rozlewiska i przechodzimy przez przepust. Wychodzimy z lasu przy zabudowaniach Kozłowa. Przechodzimy skrzyżowanie we wsi na wprost (z lewej szkoła) i teraz trochę mniej ciekawy odcinek - troszeczkę ponad kilometr asfaltem. Idziemy nim wpierw między polami, później lasem, aż do Dąbrowy Kozłowskiej. Na skrzyżowaniu, przed kaplicą, skręcamy w lewo, znów wchodząc w las. Na pierwszym skrzyżowaniu w prawo i idziemy teraz drogą za zabudowaniami wsi, równolegle do szosy. jest to polna, wyraźna droga. W końcu i ona doprowadza nas do lasu i na rozwidleniu idziemy w lewo, po kawałek przed nami pomnik poświęcony jeńcom radzieckim.
Idziemy sosnowym lasem aż wyjdziemy przy Dalszym Ługu - niewielkim stawie, przy którym znajdują się ławeczki i stół. Tu można odpocząć. Tutaj idziemy w prawo drogą, ponownie wychodząc we wsi. Skręcamy w lewo i w pierwszą drogę w prawo, między zabudowaniami za słupem elektrycznym. idziemy prosto gruntową drogą, aż do szosy. Skręcamy następnie w nią w lewo, i zaraz przed lasem w prawo, dochodząc po chwili do zabudowań.
Asfalt się kończy za ostatnimi zabudowaniami, i teraz idziemy leśną drogą, skręcając w lewo-skos po chwili w las. Kilkanaście minut zajmuje nam dojście do skrzyżowania, przy którym jest też szlak zielony. Idziemy ścieżką prawo-skos w kierunku rzeki. Przechodzimy mostek na Pacynce, szlak zielony idzie w prawo, my natomiast przy tablicy informacyjnej i ławce, prosto. Towarzyszy nam teraz także oznakowanie ścieżki przyrodniczej "Nad Pacynką". idziemy przed siebie pilnując znaków szlaku, mijając zarazem przystanki ścieżki. Po kolejnych kilkunastu minutach wychodzimy na parkingu leśnym za sklepem w Rajcu. Za sklepem jest droga, a przy niej po prawo przystanki w kierunku Radomia (dalej) i w kierunku Kozienic (naprzeciw sklepu).

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Kozienicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Kozienicka

Mapa turystyczna "Puszcza Kozienicka" przedstawia kompleks leśny w środkowej Polsce, położony na obszarze Równiny Kozienickiej, na granicy powiatów kozienickiego i radomskiego. Dzisiejsze jej granice wyznaczają: od północnego zachodu rzeka Radomka, od północnego wschodu dolina Wisły, a od południa droga Radom – Puławy. 

Pomimo szumnej nazwy, jest to bardzo rozczłonkowany, dość duży kompleks leśny, leżący pomiędzy Radomiem a Wisłą oraz kilka mniejszych obszarów leśnych, znajdujących się w okolicach Pionek i Zwolenia. Największe z nich to uroczyska Miodne i Policzna. Integralnie związana z Puszczą Kozienicką jest lewobrzeżna część doliny Wisły, od wysokości Puław do ujścia Radomki. Na jej obrzeżach znajdują się miasta Kozienice, Pionki i Zwoleń. Najcenniejsze fragmenty Puszczy objęte są ochroną w postaci rezerwatów i Kozienickiego Parku Krajobrazowego. 

Puszczę Kozienicką najlepiej zwiedzać na rowerze. Warto przy tym skorzystać z wytyczonych w terenie i zaznaczonych na mapie szlaków rowerowych. Jest to również atrakcyjne miejsce na spacery. 

Rok wydania: 2012