category-icon

Jaworzno -- Dupnica (Ryczów)

101 km
7 h 42 min
520 m
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-01-15
Jaworzno
category-icon
101 km
520 m
518 m
7 h 42 min
5.4/6
Dzis ze względu na awarie szatana wyprawa szosowym goblinem, a celem Dupnica.

Dupnica (436 m) – wzgórze w miejscowości Ryczów w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec. Znajduje się w widłach dwóch dróg; jedna z nich (asfaltowa) prowadzi z Ryczowa do Złożeńca, druga gruntowa do Pilicy. Są to tereny Wyżyny Częstochowskiej z licznymi skałami wapiennymi. W Ryczowie jest wiele takich skał. Są to skały Dupnica należące do tzw. Ryczowskiego Mikroregionu Skałkowego.

Północną i zachodnią część Dupnicy porasta las (głównie sosnowy). Na południowych, bardziej łagodnych stokach znajduje się duża łąka. W partiach szczytowych jest kilka wapiennych skał. Są one obiektem wspinaczki skalnej. Wspinacze podzielili je na 3 grupy; skały północne, południowe i zachodnie. Po raz pierwszy rozpoczęli na nich wspinaczkę w latach 70. XX wieku. Nie nadali jeszcze nazw poszczególnym skałom, ale już poprowadzili na nich kilka ubezpieczonych dróg wspinaczkowych. Są to drogi trudne (VI.1–VI.4+ w skali Kurtyki).

Strażnica Ryczów – budowla obronna w pobliżu Ryczowa, w gminie Ogrodzieniec. Powstała prawdopodobnie w końcu XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Obecnie w stanie ruiny.

Odtworzenie historii strażnicy jest trudne ze względu na skromne przekazy pisemne. Wiadomo, że istniały trzy wsie o nazwie Ryczów: Wielki, Mały i Leśny. Pierwsza wzmianka o Ryczowie pochodzi z 1388 r., trudno jednak stwierdzić, której z tych miejscowości dotyczy. Ryczów Leśny wspomina również dokument z 1416 r. i to prawdopodobnie w końcu XIV w. na jego terenie wzniesiono strażnicę. Przypuszcza się, że jej fundatorem był Kazimierz Wielki i miała ona być uzupełnieniem luki w systemie zamków jurajskich. Funkcjonowała jeszcze w XV w.

Strażnicę wzniesiono na trudno dostępnej skale Strażnica. Był to prawdopodobnie budynek w formie wieży, na planie czworoboku o wymiarach 16 × 11 × 12,5 × 10 m. Wejście do niego znajdowało się od wschodniej strony i prowadziło po drewnianym moście. U podnóża skały istniał niewielki dziedziniec z wjazdem od północy. Całość otaczała fosa i wał ziemny. Obecnie zachowały się fragmenty murów i wał do wysokości około 1,5 m.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie