category-icon

Jaworzno -- Głębowice

100 km
8 h 11 min
254 m
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-02-27
Jaworzno
category-icon
100 km
254 m
262 m
Łatwy
8 h 11 min
5/6
Czas zacząć kolejny sezon przygód Pająka.a więc dziś padło na Głębowice a w nich :

Pałac w Głębowicach pierwotnie dwór zbudowany został przez rodzinę Gierałtowskich pod koniec XVI w. Obiekt wielokrotnie później rozbudowywany i modernizowany na początku XVII w. należał do rodziny Komorowskich a następnie do Pisarzewskich.

W 1646 r. ponownej rozbudowy dworu dokonał Jan Pisarzewski a w 1773 r. Adam Pisarzewski. Po 1826 r. pałac zostaje sprzedany Ludwikowi Duninowi. Pałac należał do tej rodziny aż do rozpoczęcia II wojny światowej. Ostatni remont pałacu przeprowadził w latach 1922 - 1924 Józef Stanisław Dunin. W okresie II wojny światowej pałacem zarządzali Niemcy, najpierw funkcjonowała tutaj szkoła a potem mieścił się ośrodek wypoczynkowy dla Hitlerjugend. W 1945 r. majątek Głębowic został podzielony i pałac stał się własnością Skarbu Państwa. Parter budynku wykorzystywany był w tym czasie przez Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osieku a na piętrze mieściły się mieszkania. W 1969 r. pożar strawił dach i I piętro budynku. Od tego momentu obiekt zaczął popadać w ruinę. W chwili obecnej to co zostało z pałacu tonie w gąszczu zieleni i z tego powodu obiekt trudno odnaleźć, gdyż z głównej drogi jest niewidoczny. W odszukaniu go pomogli nam okoliczni mieszkańcy.

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Głębowicach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Głębowicach w dekanacie Osiek diecezji bielsko-żywieckiej.

Parafia po raz pierwszy wzmiankowana została w spisie świętopietrza parafii dekanatu Zator diecezji krakowskiej z 1326 pod nazwą Glambowicz i Glambovicz seu Chundorf, o czym wspomina Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Następnie w kolejnych spisach świętopietrza z lat 1346–1358 jako Glambovicz, ewentualnie Glambovicz seu Gundorf. Kościół parafialny wybudowano na miejscu poprzedniego w 1378. z kolei inne źródła za rok powstania parafii i budowy obecnego kościoła podają rok 1518

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie