category-icon

Jaworzno -- Góra Bożniowa

42 km
4 h 35 min
193 m
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-12-13
Jaworzno
category-icon
42 km
193 m
190 m
Łatwy
4 h 35 min
5/6
Niedzielna zabawa z Nikonem a cel Góra Bożniowa. Góra Bożniowa – wzgórze znajdujące się w centrum Trzebini, w obrębie Wyżyny Olkuskiej, o wysokości 402 m n.p.m. Na szczycie wzgórza znajduje się pamiątkowy krzyż milenijny. Krzyż Milenijny − pomnik w postaci krzyża, znajdujący się na szczycie Góry Bożniowej (402 m n.p.m.) w Trzebini, ustanowiony dla upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 . Został poświęcony 30 kwietnia 2000 roku. Dwunasto i półmetrowa stalowa konstrukcja na betonowym cokole według projektu inżyniera Leszka Pałczyńskiego. Została wybudowana na szczycie Górzy Bożniowej w obrębie Wyżyny Olkuskiej, noszącej w tym miejscu nazwę Pagórów Myślachowickich,z których rozciąga się widok na panoramę Trzebini, wzgórza Kowalikowa i Bartoska, Puszczę Dulowską, Górkę, grzbiet Terczyński, zamek Tenczyn w Rudnie, Chrzanów oraz Jaworzno. W dalszej perspektywie widać pasmo Karpat od Tatr po Beskidy z Babią Górą. Prace konstrukcyjne i budowlane wykonała firma Stanbud z Trzebini Dwór Zieleniewskich – istniejący od XIII w. (obecny kształt od XVIII w.) dwór znajdujący się w Trzebini, w woj. małopolskim, w powiecie chrzanowskim. Nazwa dworu pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich – Pauliny i Zbigniewa, ostatnich właścicieli zarówno dworu, jak i kopalni węgla w Trzebini. Współcześnie jego właścicielem jest Gmina Trzebinia, która prowadzi w nim działalność kulturalną i hotelową.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Wydanie 2022