category-icon

Jaworzno -- Park Zdrojowy i Galeria Historii Miasta (Jastrzębie Zdrój)

151 km
13 h 16 min
375 m
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-09-17
Jaworzno
category-icon
151 km
375 m
360 m
13 h 16 min
5/6
Tym razem kolejne Śląskie Miasto . A po drodze :

RTCN Katowice/Kosztowy – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze znajdujące się w Mysłowicach. Centrum zostało oddane do użytku 23 czerwca 1976 r. Maszt ma 358,70 metrów wysokości i obecnie jest to pierwszy co do wysokości maszt i jednocześnie obiekt budowlany w Polsce. Jest zbudowany z rur połączonych w segmenty. Maszt wyposażony jest w anteny radiowe, telewizyjne, a także GSM, UMTS i inne. Maszt stoi dzięki piętnastu odciągom.

Wraz z uruchomieniem RTCN Katowice/Kosztowy, nowy obiekt przejął od Centrum Linii Radiowych w Siemianowicach Śląskich-Bytkowie rolę transmitowania polskich programów TV i radiowych dla województwa śląskiego.

Wesoła Fala − zbiornik wodny oraz ośrodek wypoczynkowy, znajdujący się w Katowicach, przy granicy z Mysłowicami.

Staw położony jest w obrębie leśnego pasa ochronnego GOP, niedaleko rezerwatu przyrody Las Murckowski. Zbiornik zajmuje powierzchnię 8,98 ha. Przez ośrodek przepływa rzeka Przyrwa, która zasila zbiornik wodny. Ośrodek jest węzłem szlaków turystycznych. Krzyżują się tam Szlak Wesołej Fali, Szlak im. Mariana Kantora-Mirskiego i Szlak Hołdunowski. Przy ośrodku znajdują się m.in.: korty tenisowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw, restauracja, klub jeździecki, koło wędkarskie i domki kempingowe do wynajęcia. W pobliże ośrodka można dojechać autobusami KZK GOP.

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach – katolicka parafia w dekanacie suszeckim.


Galeria Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju – placówka o charakterze muzealnym, położona w Jastrzębiu-Zdroju. Galeria Historii Miasta działa w ramach jastrzębskiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Placówka powstała w 2002 roku, a jej pierwszą siedzibą była część Publicznego Żłobka Nr 1 przy ul. Wrzosowej 14. Wobec planów powiększenia żłobka, w 2009 roku Galeria musiała opuścić zajmowane pomieszczenia. W latach 2009-2010 prowadziła działalność w Domu Zdrojowym. Od października 2010 roku siedzibą placówki jest budynek dawnych Łazienek II, pochodzący z lat 1910-1912, położony w Parku Zdrojowym.

Aktualnie placówka posiada dwie wystawy stałe:

etnograficzną pt. „Śląska chata”, w ramach której odtworzono wygląd dawnych: izby mieszkalnej, komory i kuźni,
górniczą, zaaranżowaną w postaci wyrobiska, z ekspozycją ukazującą górnicze narzędzia pracy oraz zwyczaje.
Placówka planuje zorganizowanie stałych ekspozycji, poświęconych historii miasta oraz NSZZ „Solidarność” na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Ponadto Galeria organizuje wystawy czasowe. Od 2006 roku placówka wydaje kwartalnik „Biuletyn Galerii Historii Miasta”.

GHM jest obiektem całorocznym, czynnym od poniedziałku do piątku, a w okresie letnim (1 lipca – 15 września) również w niedzielę.

Dom Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju - zabytkowy obiekt posanatoryjny leżący na terenie zespołu uzdrowiskowego, położony w Parku Zdrojowym na osiedlu Zdrój. Został wybudowany w stylu szwajcarskim (w konstrukcji szkieletowej) w 1862 roku przez Feliksa von Königsdorffa. W środku znajdowały się kabiny kuracyjne, a także można było napić się tu solanki, mieściła się tu kawiarnia, czytelnia, sala taneczna oraz kasyno. Przez długie lata budynek zwany był więc „Szwajcarką” lub „Kasynem”[2]. W latach 90. XX wieku przeszedł gruntowną modernizację. Obecnie w dawnym budynku sanatoryjnym mieści się kawiarnia oraz Miejski Ośrodek Kultury, Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni" i Towarzystwo Miłośników Ziemi Jastrzębskiej.

Kto nie był Polecam

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024
Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Miejscowości na trasie