category-icon

Jaworzno PTTK - Chrzanów staw Groble i z powrotem, niebieski szlak

23 km
94 m
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-07-13
Jaworzno
category-icon
23 km
94 m
92 m
4.4/6
Trasa szlaku zaczyna się spod siedziby PTTK w Jaworznie ul. Zacisze.
Z PTTK Jaworzno nie mam dobrych skojarzeń :( Odział ten, mówiąc kolokwialnie rzuca kamieniami na naukę zwaną geografią a komentarze na facebooku, które im wytykają błędy są kasowane. I to nie tylko takich pionków jak ja, ale także ludzi, którzy dla krajoznawstwa i turystyki zrobili więcej niż oni..
Przez pierwsze 3,5km trasa wiedzie po mieście, całkiem ładnym jak dla mnie - potem zaczynają się łąki, pola i lasy.
Po 5,5 km dochodzę do Grodziska (346 m n.p.m.), drugiego co do wysokości wzniesienia w Jaworznie i najwyższego szczytu Pagórów Jaworznickich. Wzgórze pokryte jest lasem, więc na widoki nie ma co liczyć, natomiast archeolodzy odnaleźli tam ślady po kulturze łużyckiej, więc może komuś się poszczęści. Pod Grodziskiem znajduje się punkt postojowy z widokiem na góry.
Następnie szlak prowadzi do dzielnicy Byczyna z bardzo małym, ładny i zadbanym rynkiem.
Koniec szlaku to staw Groble, który administracyjnie znajduje się w Chrzanowie. Droga z Byczyny na staw, mimo że wiedzie przez las, jest nudna, monotonna i po asfalcie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie