category-icon

Jaworzno -- Ramża , Góra Św.Wawrzyńca ,Góra Św Jana

112 km
10 h 38 min
810 m
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-01-22
Jaworzno
category-icon
112 km
810 m
821 m
Łatwy
10 h 38 min
5.4/6
Ramża – wzgórze o wysokości 325 m n.p.m., najwyższe naturalne wzniesienie Płaskowyżu Rybnickiego (341.15) na granicy gmin Czerwionka-Leszczyny i Orzesze. Porośnięte lasem, w tym, w pobliżu kulminacji, stuletnimi bukami. Lokalnie najczęściej nazywana zdrobniale Ramżulą. W 1996 r. na Ramży uruchomiono w pobliżu jej wierzchołka 35-metrową wieżę dopplerowskiego radaru meteorologicznego IMGW działającego w sieci POLRAD. Według legendy wzgórze było siedzibą szlachcica-rozbójnika o tym samym imieniu, ale wiadomo, że imię czy przezwisko Ramsch nosił rycerz wymieniany w historii wsi Dębieńsko u podnóża wzniesienia. Na zboczach ślady po wydobywaniu węgla kamiennego (w pobliżu wychodnie), stąd legendy o podziemnym połączeniu Ramży z zabytkowym kościołem na Górce św. Wawrzyńca w Orzeszu (legendy orzeskie umieściły tam innych rozbójników). Góra św. Wawrzyńca − wzniesienie na terenie miasta Orzesze w pobliżu granicy z Łaziskami Górnymi. Często mylona ze znajdującą się obok Górką św. Wawrzyńca. Znajduje się na niej źródło rzeki Bierawka. Opisywana kapliczka nie należy chyba do tradycyjnych budowli zwanych kapliczkami, bo przecież nie posiada np. zadaszenia, jak to ma miejsce w typowej małej budowli sakralnej; a jednak figura umieszczona na kolumnie jest jak najbardziej kapliczką. Została ufundowana przez nauczyciela pracującego na początku XIX wieku w Łaziskach, Mateusza Michalskiego. Datowana jest na rok 1819, gdyż taka jest wyryta na postumencie. Znajduje się na rozwidleniu dawnych szlaków handlowych, m.in. Kraków - Wrocław przez Gliwice. Tędy także wiodła droga z Pszczyny do Mikołowa, a także krzyżowały się m.in. drogi lokalne (z Łazisk Średnich do Mikołowa); traktem tym często podążał konno do Gliwic książę pszczyński. Jedno z miejscowych podań, „mówi”, że kapliczkę miałby ufundować wracający z I wojny światowej żołnierz, ale nie jest to wiarygodna wersja. Na kolumnie stoi figura św. Jana Ewangelisty trzymającego zwój papieru (papirus), zapewne zawierający (teoretycznie...) treści Ewangelii, Listów i Apokalipsy. Zgodnie z legendą, przedstawiony jest z kielichem, z którego wysuwać się powinien wąż. U stóp figury widoczny jest orzeł, być może w tym wypadku symbolizuje geniusza, kontemplację lub oświecenie. 100 lat później kapliczkę pierwszy raz odnowiono; wykonano to na zlecenie „Towarzystwa Oświaty na Śląsku im. św. Jacka”. Według „źródeł”, figura świętego miała ucierpieć podczas walk prowadzonych w okolicy, jednak jako takich śladów na rzeźbie nie widać. Być może swój ślad nieubłaganie pozostawia czas...

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020