category-icon

Jaworzno -- Źródła Czarnej Przemszy

89 km
7 h 11 min
498 m
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-03-28
Jaworzno
category-icon
89 km
498 m
458 m
7 h 11 min
5/6
Dzisiejsza dwójkowa wyprawa do Źródeł.

Wzgórze Kromołowiec to ostaniec wapienny na peryferiach Niegowonic, można do niego dotrzeć drogą z Ogrodzieńca, która przypomina górskie serpentyny. Kromołowiec tworzy początek Pasma Smoleńsko - Niegowonickiego. Rozpościera się z niego piękny widok na cztery strony świata, m.in. na Pustynię Błędowską.Znajduje się tam również kilkanaście dróg wspinaczkowych.

Dworek w Bzowie - dzielnicy Zawiercia, został wzniesiony w I połowie XIX wieku, chociaż na jednej z belek można znaleźć datę 1738 rok, co sugerować może, że pochodzi on z XVIII wieku. Jest to dworek murowany, a do obecnego kształtu przebudowany został w 1914 roku. Dwór wybudowany jest na rzucie prostokąta. Od zachodu posiada przybudówkę dawnej kuchni. Od północy elewacja wsparta jest na sześciu kolumnach.

Czarna Przemsza ma długość 63,3 km i jest prawym dopływem źródłowym Przemszy. Zlewnia rzeki ma 1045,5 km kw. Od swych źródeł w Zawierciu Bzowie Czarna Przemsza płynie przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Próg Woźnicki, Garb Tarnogórski oraz Wyżynę Śląską. Głównymi prawobrzeżnymi dopływami są Brynica i Bolina, lewobrzeżnymi - Mitręga, Trzebyczka i Pogoria. Nad Czarną Przemszą leżą miasta: Zawiercie, Poręba, Siewierz, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Sosnowiec, Mysłowice. Na odcinku od ujścia Brynicy Czarna Przemsza stanowi historyczną granicę między Śląskiem a Zagłębiem Dąbrowskim. Z Białą Przemszą rzeka łączy się w miejscu zetknięcia się granic Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna - miejscu, które przez wiele lat stanowiło również zbieg granic trzech zaborów (tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy). Obecny stan wody w rzece, w związku z regulacjami oraz zakłóceniem naturalnych stosunków wodnych przez gospodarkę, jest znacznie niższy, aniżeli przed laty. Niegdyś część rzeki była żeglowna, a do Sosnowca dopłynąć mogły nawet dość duże barki. Nisza źródliskowa znajduje się na wysokości 403-405 m n.p.m. Źródła rzeki to właściwie trzy wypływy, które pierwotnie związane były ze szczelinami w wapieniach górnojurajskich. Maksymalna wydajność przypada zazwyczaj na luty lub marzec. W latach 2001-2004 oczyszczono same źródła oraz zabezpieczono bezpośrednią strefę wypływów przed zanieczyszczeniem. Wykonano także ścieżki i barierki oraz wyznakowano ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną z tablicami informacyjnymi.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie