Kalwaria Zebrzydowska - Zembrzyce - Kalwaria Zebrzydowska

Dodano 28 stycznia 2023 przez rysowanie
Kalwaria Zebrzydowska - Zembrzyce - Kalwaria Zebrzydowska
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

286127
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1575543
sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej
Wchodzące w skład zespołu bazylika i klasztor wybudowane zostały w latach 1604-1609. Położone są na południe od miasta, u szczytu góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek. Nazywane jest często Polską Jerozolimą. Klasztor to trzypiętrowa budowla posiadająca pięć ryzalitów–bastionów, wybudowana wokół dwóch wirydarzy (z lat 1603–1609 i 1654–1666) z wyposażeniem w stylu barokowym i rokoko. Część bliżej kościoła, ze studnią pośrodku, zdobi dekoracja stiukowa oraz portrety fundatorów i dobrodziejów klasztoru.
1575544
sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej
Bazylika Matki Bożej Anielskiej jest budowlą późnobarokową z elementami rokoka. Wnętrze ozdobione jest polichromią, zabytkowymi stallami, bogato inkrustowanym wyposażeniem oraz licznymi obrazami.
1575545
dwór w Brodach
Późnoklasycystyczny, wybudowany przez Jana Kantego Brandysa w połowie XIX w., dwór w Brodach położony jest w parku krajobrazowym ze śladami pierwotnego rozplanowania, widocznego na planie katastralnym z 1845 roku. Dwór jest budynkiem murowanym, dwukondygnacyjnym, założonym na rzucie wydłużonego prostokąta. Od frontu fasada rozczłonkowana trzema ryzalitami, z których środkowy, zwieńczony trójkątnym frontonem, poprzedza portyk wejściowy wsparty na czterech kolumnach, dźwigający taras otoczony żeliwną balustradą klasycystyczną. Od strony parku odpowiednikiem frontowych ryzalitów bocznych jest w narożniku północno-wschodnim krótkie skrzydło, a w północno-zachodnim dobudówka z usytuowaną na piętrze loggią kolumnową. Całość nakryta dachem czterospadowym, połączonym z siodłowym i trójspadowymi daszkami ryzalitów.
1575546
Anielski Most w Brodach
Most na rzeczce Cedron został wybudowany w latach 1903-1910 wg projektu Kamila Żarnowskiego, na miejscu wcześniejszego, zniszczonego przez powódź w 1884 r. Ze względu na prowadzące do niego schody jest przeznaczony tylko dla pieszych. W 1913 most został ozdobiony figurami czterech aniołów: Archanioła Gabriela, Rafała, Michała i Anioła Stróża.
1575547
kościół Grobu Matki Bożej w Brodach
W 1611 roku Mikołaj Zebrzydowski wybudował małą kaplicę Grobu Matki Boskiej, której nadano kształt sarkofagu. Miała ona jedne, niskie drzwi i jedno małe okno. Wewnątrz kaplicy postawiono mały ołtarzyk z leżącą w trumnie figurką Matki Boskiej. W 1615 roku zaczęto wznosić nad tą małą kaplicą duży kościół. Konsekrowany w 1642 r kościół powstał na rzucie wydłużonego prostokąta z półkolista absydą od strony wschodniej i półeliptyczną kruchtą od strony zachodniej.
Świątynia nosi cechy baroku i należy do najpiękniejszych obiektów sakralnych w Kalwarii.
1575548
Kościół pw. św. Joachima w Skawinkach
Kościół parafialny św. Joachima w Skawinkach zbudowano w 1733 r. w pobliskich Przytkowicach. Na obecne miejsce przeniesiono go w latach 1962–64. Jest to kościół barokowy pokryty gontowym dachem wielopołaciowym. W dachu znajduje się duża wieżyczka o cechach barokowych. Świątynię rozplanowano – dość nietypowo, jak na Małopolskę – w układzie krzyża greckiego (krzyż równoramienny) ze ściętymi kątami międzyramiennymi; między ramionami znajduje się zakrystia. Obecne wyposażenie jest współczesne, z dawnego okresu pochodzi jedynie obraz Świętej Rodziny.
1575549
Dwór Senator w Zakrzowie
Dwór w Zakrzowie powstał prawdopodobnie w 2. ćw. XIX w (niektóre źródła podają, że po 1889 r.). W 1922 r. Zakrzów kupił Karol Lewakowski, który w 1927 r. przeprowadził gruntowną renowację rezydencji. W czasie okupacji Niemcy produkowali w dworze luksusowe alkohole. Po II wojnie światowej budynek użytkowany był najpierw jako dom wypoczynkowy dla kombatantów wojennych i byłych więźniów hitlerowskich obozów zagłady, później znajdował się tu ośrodek zdrowia i dom dziecka. W latach 80. XX w. znacznie zniszczoną rezydencję przejęła w użytkowanie rolnicza spółdzielnia produkcyjna z pobliskiego Stryszowa. Przeprowadzono gruntowny remont zabytku i przystosowano go na obiekt hotelowo-restauracyjny „Senator”. Taka funkcja budynku utrzymywana jest do dzisiaj.
1575550
kościół pw. św. Jana Kantego w Stryszowie
Kościół został wybudowany w 1742 roku na miejscu starszej, drewnianej świątyni, która uległa spaleniu. W 1840 roku kościół został powiększony o wieżę i przedłużone zostało jego prezbiterium. Z obu stron do prezbiterium przylegają piętrowe lokalności, podobnie do wieży. Budowla posiada cechy barokowe, klasycystyczne i neogotyckie.
1575551
Dwór w Stryszowie
Dwór powstał najprawdopodobniej pod koniec XVI wieku. Obecny dwór pochodzi z XVIII wieku, w 1741 przeszedł gruntowną przebudowę. Kolejna modernizacja dworu miała miejsce w XIX wieku za czasów Juliana Gorczyńskiego, Po II wojnie światowej dwór przejęty został przez PGR i przeznaczony na szkołę. Organizowano tutaj pokazy objazdowego kina i wiejskie zabawy. W 1958 roku zdewastowany dwór przejęły Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu a po gruntownym remoncie w 1969 roku utworzono w nim muzeum będące oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.
1575552
Dwór w Zembrzycach
Wzniesiony w latach 1807-1810 dwór jest klasycystyczny, szerokofrontowy, murowany z cegły, tynkowany. Wzniesiony został na rzucie wydłużonego prostokąta, symetryczny, z sienią na przestrzał, dwutraktowy. Oś środkowa elewacji frontowej zaznaczona płytkim ryzalitem zwieńczonym trójkątnym frontonem, który poprzedza portyk kolumnowy. Dach czterospadowy, pokryty dachówką, nad portykiem dach siodłowy. Dwór zachowany jest w stanie prawie niezmienionym w stosunku do pierwotnego budynku.
W dworze mieszczą się zakłady terapii zajęciowej Caritas.
1575553
dno Zbiornika Świnna Poręba (obecnie Jezioro Mucharskie)
W 2019 r. czy to z powodu niskiego stanu wody czy też nie zapełnienia jeszcze Zbiornika Świnna Poręba (obecnie Jezioro Mucharskie) można było przejść suchą nogą po dnie odnogi w/w zbiornika od strony Mucharza do dworu w Jaszczurowej. Nie wiem jak obecnie wygląda tam sytuacja, na wszelki wypadek lepiej może już wcześniej obrać inna drogę omijającą tą odnogę.
1575554
zespół dworski w Jaszczurowej
Dwór w Jaszczurowej, duży, piętrowy budynek o charakterze romantycznym, powstał ok. 1908 roku na miejscu wcześniejszej budowli – drewnianej, parterowej. Jest to obiekt murowany z kamienia i cegły, podpiwniczony, z facjatami w użytkowym poddaszu. Założony na planie nieregularnym, zbliżonym do kwadratu. Elewacje, niesymetryczne, zróżnicowane nieregularnie rozmieszczonymi ryzalitami.
1575555
zespół dworski w Jaszczurowej
Od strony południowo-wschodniej dziedziniec wjazdowy zamyka piętrowa, pseudoklasycystyczna oficyna, w której w okresie międzywojennym mieścił się pensjonat.
1575556
dwór w Gorzeniu Górnym
Dwór w Gorzeniu Górnym kryje w swoich murach relikty budowli wcześniejszych - wzmiankowanego już w XV wieku dworu obronnego z obronną basztą oraz wewnętrzną studnią, a także dawną kaplicą dworską, według tradycji w XVII wieku zamienioną na zbór ariański. Podczas przebudowy w pierwszej połowie XVIII wieku, powstał parterowy budynek nowego dworu z ryzalitami. Rozbudowa dokonana w 1823 roku wzbogaciła bryłę dworu o piętro z krytym balkonem od frontu i nadała całości charakter późnoklasycystyczny. Do niedawna w dworze mieściło się Muzeum Emila Zegadłowicza, obecnie nieużytkowany.
1575557
dwór Mikołaj w Wadowicach
Obecny dwór zwany „Mikołajem” wybudowano w I poł. XIX w., w miejscu wcześniejszego, drewnianego dworu wybudowanego przez Mikołaja Komorowskiego herbu Korczak w XVII w. Jest to budynek klasycystyczny, murowany, założony na planie złożonym z dwóch części: reprezentacyjnej oraz powiązanej z nią krótką przewiązką części gospodarczej. Od strony fasady frontowej główna część dworu ozdobiona jest czterokolumnowym portykiem, dźwigającym balkon trójosiowej facjaty w centralnej części budynku. Aż do momentu wywłaszczenia w 1947 roku dwór pozostał w rękach Jana Krobickiego. Po wojnie dwór i budynki folwarczne przeszły na rzecz Skarbu Państwa. Obecnie w odremontowanym dworze mieści się restauracja.
1575558
Dwór w Rokowie
Początki dworu sięgają XVII wieku jednakże z dawnego budynku, w wyniku przebudowy na przełomie XIX i XX w. pozostały jedynie XVII-wieczne piwnice o grubych murach, na których wzniesiono istniejący obecnie budynek. Jest on murowany, założony na planie prostokąta, z piętrowym ryzalitem, obejmującym trzy środkowe osie elewacji południowej i północnej, zwieńczonym trójkątnym naczółkiem. Od strony południowej ryzalit poprzedza portyk arkadowy wsparty na masywnych, ośmiokątnych filarach. Ponad nim otwarty balkon, otoczony żeliwną balustradą. Na początku lat 90. budynek przeszedł w ręce prywatne. Rozpoczętego wówczas remontu nigdy nie zakończono i obecnie grozi katastrofą budowlaną.
1575559
Dwór w Kleczy Dolnej
Wybudowany na początku XX wieku dwór w Kleczy Dolnej jest budynkiem murowanym, wzniesionym na rzucie prostokąta, symetrycznym. Od strony frontowej (zachodniej) posiada dwa piętrowe ryzality boczne, ujmujące poprzedzający główne wejście taras ze schodami. W latach 20. XX wieku w dzierżawionym od Wysockich folwarku w Kleczy Dolnej prowadziło swój nowicjat Towarzystwo Salezjańskie z Krakowa. Po wojnie majątek w Kleczy Dolnej został rozparcelowany, a folwark przejął POM, który w dworze urządził mieszkania dla swoich pracowników. W 1993 roku obiekt został sprzedany osobie prywatnej.
1575560
dwór w Kleczy Górnej
Zespół dworsko-parkowy w Kleczy Górnej usytuowany jest we wschodniej części wsi. Budynek dworu został wzniesiony w latach 80. XIX wieku przez ówczesnego właściciela wsi Przecława Sławińskiego. Budynek ma charakter eklektyczny, nawiązujący wyglądem do niewielkiej budowli pałacowej. Dwór jest murowany z cegły, parterowy, posadowiony na wysokim przyziemiu z kamienia łamanego, z użytkowym poddaszem.
Dwór jest własnością prywatną. Nie jest udostępniany do zwiedzania.
1575561
kościół pw. św. Erazma Biskupa i Męczennika w Barwałdzie Dolnym
Kościół parafialny św. Erazma w Barwałdzie Dolnym powstał w 2. poł. XVIII w. Świątynię ufundował właściciel starostwa barwałdzkiego Jan Biberstein-Starowieyski. Wieża jest pozostałością poprzedniego, XVI-wiecznego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Układ, w którym wieża znajduje się po wschodniej stronie prezbiterium jest nietypowy i rzadko spotykany.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 12 lipca 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie pokonania całej trasy to przynajmniej odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem postanowiłem zawitać do Zembrzyc a bazę wypadową stanowił parking przy sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Mimo tego, że suma podjazdów wyniosła ok. 1000 metrów, teren po którym się poruszałem był stosunkowo płaski a na tą sumę podjazdów w bardzo dużej części miały wpływ dwa podjazdy o łącznej długości ok. 11 kilometrów. Stosunkowo płaski przebieg trasy wynikał z tego, że większa jej część przebiegała dolinami ciągnącymi się wzdłuż koryt rzek Cedron, Stryszówki, Skawy, Kleczanki oraz wzdłuż Jeziora Mucharskiego. Tradycyjnie na trasie mojej wycieczki znajdowało się sporo zabytkowych obiektów sakralnych jak i świeckich. Z obiektów świeckich były to głównie dworki i ku mojemu zdziwieniu ale i zadowoleniu spośród 10 dworków osiem mogłem zobaczyć z bezpośredniej odległości przy czym dworek Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym niezbyt oficjalnie. Nie udało mi się natomiast zobaczyć z bliska dworków w Kleczy Górnej i Dolnej i pozostało mi tylko oglądanie ich zza ogrodzenia. Zwłaszcza dworek w Kleczy Górnej był skutecznie zasłonięty a szkoda gdyż na zdjęciach, które oglądałem prezentuje się bardzo ładnie. Niestety stan kilku dworków jest kiepski i dotyczy to zwłaszcza dworków w Rokowie i Brodach a niedługo dotyczyć to pewnie także dworku w Gorzeniu Górnym, po tym jak wyprowadziło się z niego Muzeum Zegadłowicza i stoi nieużytkowany. Jak już wspomniałem, część wycieczki przebiegała wzdłuż Zbiornika Świnna Poręba czyli dzisiejszego Jeziora Mucharskiego. Podczas wycieczki, a miała ona w 2019 r. na skutek albo niskiego stanu wód albo też częściowego tylko zapełnienia zbiornika, miałem możliwość przejścia po jego dnie między półwyspem na którym znajduje się Mucharz a dworem w Jaszczurowej. Obecnie takiej możliwości prawdopodobnie już nie ma, lepiej więc z tego skrótu nie korzystać.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Makowski (Średni)
Beskid Makowski (Średni) - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta