category-icon

Katowice Piotrowice - Tychy Paprocany, czarny szlak Żwakowski

36 km
43 m
Katowice, Tychy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-06-27
Katowice, Tychy
category-icon
36 km
43 m
77 m
Łatwy
4.4/6
Czarny szlak Żwakowski rozpoczyna się na stacji PKP Katowice - Piotrowice. Można tam dojechać spod dworca PKP w Katowicach autobusem 37. Całkowita długość szlaku wynosi 36.7 km i podzieliłem go na dwa odcinki: Piotrowice - Podlesie i Podlesie - Tychy Paprocany.
Oznakowanie szlaku jest bardzo słabe i konieczne są mapy, najlepiej elektroniczne i papierowe, a pojawiające się czasami na drzewach i słupach znaki należy traktować jako miłe niespodzianki.
I Piotrowice - Podlesie
Po przejściu przez Osiedle Młodych idę przez park Zadole z amfiteatrem i dwoma małymi stawami. Następnie szlaki wchodzi do dzielnicy Panewniki, gdzie znajduje się Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – neoromański kościół klasztorny z początku XX wieku. Idąc dalej natrafiamy na ścieżkę upamiętniającą hutę Ida - hutę żelaza funkcjonująca w latach 1848–1861. Mijając ostatnie zabudowania wchodzę w lasy Panewnickie, w których spędzam, z przerwami, następne kilka 11 km. Mijam Czarny Staw (niedaleko niego dobre miejsce na postój), miejsca pamięci po ofiarach II WŚ oraz staw Starganiec. Jest bardzo nieprzyjemny fragment, kiedy trzeba przejść się poboczem ruchliwej ulicy Kościuszki. Można ten fragment obejść za pomocą szlaku zielonego i leśnej ścieżki i następnym razem tak zrobię. Pierwsza część szlaku kończy się w Podlesiu na ulicy Uniczowskiej.
II Podlesie - Paprocany
Opuszczam Polesie wchodząc na chwilę do lasów Murckowskich. Tam tez przekraczam granicę z Tychami. Idę przez dwie tyskie dzielnice: Mąkołowiec oraz Wilkowyje. Następnie wchodzę w lasy Żwakowskie, którymi dojdę do końca szlaku, z jedną przerwą na okolicę stacji kolejowej Tychy-Żwaków. Fragment szlaku od ulicy Myśliwskiej do Żorskiej lepiej obejść ulicą Nową. Szlak kończy się nad jeziorem Paprocany gdzie znajduje się spora baza sportowo - gastronomiczna.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.

Miejscowości na trasie