category-icon

Kazimierza Wielka - Czarnocin - Kazimierza Wielka

95 km
8 h 14 min
1.3 km
Kazimierza Wielka

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-07-05
Kazimierza Wielka
category-icon
95 km
1319 m
1349 m
Średni
8 h 14 min
4.9/6
Dalszy ciąg zwiedzania województwa świętokrzyskiego przy czym po powiecie buskim przyszła kolej na powiat kazimierski. Zgodnie z tradycją, na mojej trasie musiały się znaleźć zabytkowe dworki, pałace, kościoły czy inne obiekty. Wystartowałem w Kazimierzy Wielkiej kierując się na południe a potem na wschód w stronę Opatowca. Zanim jednak dojechałem do Opatowca, po drodze mijałem wytypowane wcześniej miejscowości jak Gruszów, Bejsce Rogów. W ostatniej chwili wskoczył też Plechów z dworkiem związanym z mjr. Henrykiem Dobrzańskim ps. Hubal. Niestety, w przeciwieństwie do obiektów w wymienionych wcześniej miejscowościach, odbudowanego dworku w Plechowie nie udało mi się zobaczyć, odbiłem się od zamkniętej bramy. Opatowiec był swego rodzaju punktem zwrotnym bo od niego ruszyłem w kierunku północno-zachodnim a więc mniej więcej w tym kierunku z którego przyjechałem. Po minięciu Kociny, Kolosów i Sokoliny dotarłem do Krzyża, który był punktem z którego albo mogłem wrócić do Kazimierzy Wielkiej lub jechać dalej. Ja wybrałem dalszą podróż „zaliczając” po drodze wytypowane obiekty w Cieszkowach, Czarnocinie, Stradowie, Miławczycach i w Dzierążni. Będąc w Stradowie, tylko z daleka, z punktu widokowego rzuciłem okiem na grodzisko. Niestety czas zaczął mnie trochę gonić a ponadto jeżdżenie po terenie Grodziska jest zabronione. Dzierążnia była kolejnym punktem zwrotnym od którego rozpoczął się powrót do miejsca startu czyli do Kazimierzy Wielkiej. Zanim jednak dojechałem do Kazimierzy Wielkiej „zaliczyłem kolejne obiekty na mojej trasie znajdujące się w Drożejowicach, Skalbmierzu, Topoli i Cudzynowicach. W tych dwóch ostatnich miejscowościach spotkałem się z czymś czego nie było w innych miejscowościach a mianowicie plagą komarów. Każde zatrzymanie się wiązało się ze zmasowanym nalotem komarów co powodowało, że zdjęcia robiłem prawie w biegu. Wycieczkę zakończyłem w Kazimierzy Wielkiej zatrzymując się na chwilę m.in. przy wizytówce miejscowości czyli okrągłej wieży mieszkalnej. W czasie tej wycieczki zrobiłem ok. 95 kilometrów jednakże bardziej od kilometrów uciążliwy był panujący tego dnia upał. A ponieważ droga wiodła głównie polami, o cień było trudno. Ratunkiem były więc sklepy z chłodnymi napojami, których wypiłem chyba parę litrów.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2022

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022