category-icon

Kolejny Cmentarz Mennonicki zaliczony :-)

118 km
11 h 19 min
247 m
Polska, warmińsko-mazurskie, Elbląg-Stogi-Nowy Staw

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-02-09
Polska, warmińsko-mazurskie, Elbląg-Stogi-Nowy Staw
category-icon
118 km
247 m
236 m
11 h 19 min
5.4/6
Cel dzisiejszej wycieczki to kolejny cmentarz mennonicki. Jeden z największych i najstarszych cmentarzy na żuławach elbląskich i malborskich, a także gdańskich. Usytuowany nieopodal wsi Stogi/k.Malborka, w bliskim sąsiedztwie parafii katolickiej. Samo umiejscowienie cmentarza jak zawsze na uboczu, w klimatach nie rzucających się w oko przypadkowych turystów. Nasadzenia drzew dzielą ten cmentarz na sześć kwater. Na piaskowych stelach widnieją daty pochówku sięgające początku wieku XIX.
Widać, że tu włożono dużo pracy aby zachować to miejsce dla potomnych. Na cmentarzu w Stogach są również stele (9 szt.) które pochodzą z pobliskich wsi Lasowice Małe i Lasowice Wielkie. Wracając do domu zajechałem do Lasowic, oprócz zniszczonego domu podcieniowego i jednej chaty żuławskiej po Mennonitach nie pozostał nic. Na szczęście jest na zawalonym domu podcieniowym tablica info. Po zadokumentowaniu faktu bycia w tym miejscu( dla wszystkich dziabągów i malkontentów), ruszyliśmy dalej na szlak, czyli kolejny cel to zaprzyjaźniona dla rowerzystów cukiernia "Jędruś" w Nowym Stawie, tu jak zawsze zostaliśmy przywitani serdecznie i z uśmiechem. Po małym popasie kurs Elbląg. Mój przyjaciel biker Daro ruszył do siebie czyli do Tczewa.
Polecam wszystkim odwiedzenia tego miejsca, bo na prawdę warto.
W okresie letnim wybieram się jeszcze raz w to miejsce z większą ekipą bikerów, ale niestety jeżdżących tylko w ciepłe miesiące :-)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Mapa turystyczna "Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana" została opracowana we współpracy z pracownikami tegoż Parku, dzięki czemu stanowi dokładne i rzetelne źródło informacji na temat tego obszaru. Mapa Mierzei Wiślanej doskonale nadaje się do uprawiania zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej. Mapa swoim obszarem zamyka się na zachodzie przy Mikoszewie, na wschodzie zaś przy Fromborku.

Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Zamków Powiśla, Szlak Grzymisława, EuroVelo 9 i Szlak Kopernikowski. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części wschodniej obejmuje obszar zamknięty przez Białą Górę na zachodzie, Kwidzyn na południu i Elbląd na północnym wschodzie. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Żuław Szlak Kopernikowski, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012

Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023

Okolice Elbląga
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Elbląga

Mapa turystyczna "Elbląg i okolice" w skali 1:55 000, opracowana w ramach bliskiej współpracy z Oddziałem PTTK w Elblągu. Tytuł "Okolice Elbląga" to tylko hasło, bo mapa obejmuje obszar szeroko pojętych okolic Elbląga. Sięga oczywiście po Frombork, Krynicę Morską, Pasłęk, Braniewo, a na wschodzie aż po Pieniężno, Ornetę, Miłakowo. Zatem niezwykle atrakcyjne, ale może niezbyt popularne turystycznie tereny Wysoczyzny Elbląskiej i północnej Warmii.

Miejscowości na trasie