category-icon

Korona Beskidu Niskiego - part V - Piotruś, Cergowa i Baranie

49 km
10 h 43 min
1.8 km
Dukla, Tylawa, Mszana

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-08-20
Dukla, Tylawa, Mszana
category-icon
49 km
1841 m
1834 m
10 h 43 min
4.9/6
Korona Beskidu Niskiego
Etap V
Piotruś, Cergowa i Baranie

Na miejsce startu wybrałem małą miejscowość Stasiana a właściwie punkt biwakowy na Stasianie. Taka tam dziura. Jedak był tam parking, w pobliżu rzeczka w której na koniec można sie nieco obmyć . Blisko był pierwszy szczyt Piotruś. Na koniec trasy było więc bardziej z górki. Dodatkowo w drodze na miejsce startu mijałem autem miejscowość Mszana gdzie był prawie półmetek mojej trasy i mogłem sobie tam zostawić drugą butelkę z wodą. Przed końcem trasy, jakieś 8 km wcześniej był też CPN gdzie w razie jak by zabrakło mi picia mogłem sie pewniakiem zaopatrzyć.
Niestety wystartowałem nieco późnawo około 10,45. Butelka wody w camelbag dwa rogale i paczka ciastek w plecaku. Z bazy namiotowej dość szybko i łatwo dotarłem w 45 min, żółtym szlakiem na szczyt należący do Korony Beskidu Niskiego, Piotrusia 728m.n.p.m.. Zbieg przez Kaput Waldu, ciągle żółtym szlakiem doprowadził mnie do Zawadki Rymanowskiej i dawnej drewnianej cerkwi a obecnie kościoła pw. Narodzenia Najświętrzej Mari Panny. Zbieg był łagodny ale dość krety i wąski. Bylo też sporo kamieni wiec biegłem spokojnym tempem. Tłoku nie było minąłem tylko trzy grupki wędrowców. Na koniec zbiegu minąłem Stary Cmentarz Zawadce Rymanowskiej. Teraz podejście ponad 3 km na drugi szczyt KBN Cergowa 716 m.n.p.m. gdze znajduje się wybudowana w 2018 roku wieża widokowa. ˛Stanołem na niej po około 11,5 km i 2 godz i 35 min.
Kolejny punkt na trasie to Pustelnia św. Jana z Dukli na 16 km trasy. Dotarłem tam czerwonym szlakiem z Cergowej po kolejnej godzinie i przeprawie przez Jasioke. Tam uzupełniam sobie wodę w źródełku, krótkie zwiedzanie kościółka w stylu neogotyckim i coś przekąsam. Po kilku chwilach ruszam dalej przez jakis fragment zielonym szlakiem. Na 17,5 km trasy opuszczam zielony szlak i biegnę leśną drogą w kierunku Mszana. Przed Mszaną jest spory ładny zbieg skrajem lasu z ładnymi widokami. Na odcinku asfaltowym miałem spotkanie z watachą psów, które wyskoczyły z czegość jakby jakiś na wpół opuszczony PGR. Po kilometrowym odcinku asfaltem przy przystanku autobusowy skręt w lewo i tam pod mostkiem nad rzeczką schowałem sobie rezerwową butelkę z wodą. Teraz znów do góry porządną szutrową z początku polną później leśną drogą aż do ścieżki prowadzącej do Chatki AKT Maluch zwanej również Chatką na Ropiance. Całe szczeście że jest tam sporo drogowskazów z Chatką gdyż scieżka prowadzaca przez łaki jest słabo widoczna.
Chatka na Ropiance znajduje sie w pobliżu miejsca wydobycia ropy. Sama chatka pełniła kiedyś funkcje budynku dyrekcji wydobycia ropy naftowej. Obecnie można tutaj przenocować w zamian za drobną pomoc. Śpi się na materacach na podłodze, nie ma też prądu a wodę czerpie się ze studni. Jedynie dojście prowadzą przez podmokłe tereny. Tutaj osiągam półmetek trasy czyli 24 km. Nieco dalej w Ropiance, trzy budynki mieszkalne na całą wioske, mijam pompei tablice upamiątniające pierwszą założoną w europie szkołe wiertniczą.
Następnie około 2 km kawałek asfaltowy z Ropianki do Olchowca. Tam przy OHP znów biegnę drogą szutrową, która doprowadzi mnie do Zabytkowej Chyżni Łemkowskiej 29 km. Znajduje się ona w starej chacie krytej strzechą. Nieco dalej zaczyna sie Magurski Park Narodowy i moje podejście na mój trzeci dziś szczyt KBN Baranie 752 m.n.p.m. Na górze zajduje się spore schronienie w razie złej pogody, gdzie spoko można by też przenocować choć przepisy zabraniają.
Pozostało mi jeszcze około 16 km do zakonczenia. Początkowo z Baraniego biegnę granicą Polsko-Słowacką. Mijam kolejną wiatę podobna jak na Baranim i po paru kilometrach opuszczam granice i czerwony szlak biegnąc troche zarosniętą drogą leśną w kierunku Barwinek. Niestety środkowy odcinek tutaj zrobiłem biegnąc sobie tak przez las bez rzadnej drogi. Nie wiem czy ją minąłem ją czy była już zarośnięta. Dotarłem do stacji benzynowej, musiałem zrobić kolejny kawałek asfaltem. Za CPN biegłem zielonym szlakiem, który praktycznie miał mnie już doprowadzić do miejsca startu. Przy cerkwi św. Mikołaja w Zydnarowej musiałem sięgnąć do plecaka po czołówke gdyż zaczynało się ściemniać. Pod koniec opuściłem zielony wąski i zarośnięty szlak aby pobiec jakąś inna ścieżką leśną która była na mapie. Miałem sobie nieco skrócić trasę. Trasę może tak ale nie czas. Wcześniej mimo zarośli było widać farbę oznaczającą szlak dalej za to nic. Czołówka słabo świeciła , ścieżki nie było widać i znów musiałem tym razem po ciemku przedzierać się przez nieco gęstszy las. Ślediłem linie wyrysowaną na moim GPS i dotarłem do kolejnejleśnej drogi na której grzązłem w błocie. Dopiero jakieś ostatnie 1,5 było porzadnie ubitą drogą. Czuż ostatnie 3 km zajeły mi dobrą godzine. Łącznie wyszło 49,5 km pokonane w 10 godz i 40 min. Suma podejść to niecałe 2000m.

Film z trasy

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wyżyna Laborecka. Okolice Dukli
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Laborecka. Okolice Dukli

Mapa prezentuje część słowackiego Beskidu Niskiego, na południe od Przełęczy Dukielskiej.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz Gorlice na północy po polsko-słowackie pogranicze na południu. Rok wydawnia 2023

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020