category-icon

Korona Gór Polski rowerem #16 {Jagodna, Orlica, Szczeliniec.W.}

105 km
15 h 26 min
1.7 km
Zieleniec Spalona Duszniki Międzygórze Radków Karłów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-08-12
Zieleniec Spalona Duszniki Międzygórze Radków Karłów
category-icon
105 km
1676 m
2434 m
15 h 26 min
4.9/6
Odcinek szesnasty. Dzień chyba też.
Ruszam w tą część Kotliny Kłodzkiej, której do tej pory poza jednorazowym objazdem Zieleńca nie poznawałem.
Ale najpierw naprawdę kultowy zjazd ze Śnieżnika czerwonym szlakiem do Międzygórza, przeplatane odcinki trwałego ziemnego podłoża z kamienistymi sekcjami dają popracować i amorkom i klamkom i wszystkiemu, a na koniec wjazd do Miedzygórza, które przypomina trochę zaniedbane tyrolskie sioło... A takie tu możliwości. A może to tylka ta mglista pogoda.?
Nawigacyjnei tradycyjnie słabo. NIe skręciłem, albo raczej skręciłem niewłaściwe i zamiast na Domaszków pojechałem na Bystrzycę, co dało dodatkowe z pięc Km, ale koniec końców wbiłem się na szutrową autostradę na Jagodną. To chyba najłatwiejsza wjazdowo górka, przez którą gdyby nie potrzeba zrobienia zdjęcia, przejechałoby się nie zauważywszy szczytu. Ambona i kopiec kamieni, stół ławki i dalej.
Zjazd do Spalonej to jeszcze łagodniejsza droga I gdyby nie następna godzina, to Jagodna nie kojarzyłąby mi się z niczym wjątkowym.
A jednak.
Schronisko Jagodna.
NIe mogę oprzeć się wrażeniu, że ostanio podobne odczucia małem dawno dawno temu, gdy posiadywałem w schronisku na Markowych Szczawinach, czy Przegibku. I nie chodzi tu o meble, zapach, samą budę. To schronisko z klimatem. Posiedzisz, pogadasz, ponicnierobisz.
A byłem tam niespełna godzine. Na pewno tu wrócę.
Opinia może na wyrost, ale pewnie się nie pomylę.
Ale trzeba było ruszyć dalej. Po przebiciu się trochę,... a nawet bardzo błotnistymi ścieżkami.. (następne takie błoto będzie dopiero na Polanie Izerskej :) ), oczywiscie, w tym błocie zgubiłem szlak, ale znalazłem drogę która doprowadziła do Zieleńca.
Chwila w zapomnianym schronisku Orlica i w górę na górę.Orlica Podjazdowo umiarkowana, ale po Jagodnej wchodzenia było trochę.
No i ten czubek. Czy to tu czy nie tu. Po konsultacjach i obejrzeniu kamienia z kazdej strony okazało się że tu.
Fotka i na Szczeliniec. Powinno starczyć czasu.
Miejscami błotnisty zjazd przeplatany dużą iloscią korzennych kawałków na odcinkach gdzie szlak nie szedł drogą zatarł poczatkowe złe wrazenie z rozrytego fragmentu gdzie pewnie niedługo będzie szutrowa autostrada...
Wszystko co dobre się kiedyś kończy i zaczyna inne. Asfaltowy kawałek wiodący z Zieleńca do drogi Duszniki - Kudowa pozwala rozpędzić się ponad 50. Az zmarzłem. :)
Ale zaraz za Dusznikami zaczeło się wspinanie na stoły, wiec się rozgrzałem. Wjazd w góry stołowe to niesamowite wrażenie. Porozrzucane skalne bloki, na których rosną pełnowymiarowe drzewa. Calkiem inaczej sobie wyobrażałem Góry Stołowe. A nie wiedziałem jeszcze, że moja wyobraźnia zostanie sprowadzona do parteru za chwilę.
Wdrapujac się coraz wyżej Drogą Stu Zakrętów, jeszcze nie wiedziałem, dlaczego stu, ale za to znalazłem początek wejscia na Szczeliniec.
Pokonując pierwsze kawałki schodów, kiedy zaczynały kluczyć pomiedzy skałami byłem pod ogromnym wrażeniem tego co może wytworzyć przyroda. A czym dalej tym miałem większe oczy. I jeszcze bardzej gdy musiałem rower zgiąć bo nie mieśił się miedzy skałami...
Koniec konców dobrnąłem do schroniska. Załapałem się na herbatę i zapytałem którędy na szczyt - musisz wejsć na trasę turystyczną i tam będzie.
No to idziemy. Pani w kasie: " i pan chce tam z rowerem? tam ciasno."
No. Trochę ciasno bylo. Trzy razy rozkręcałem rower na częsci bo w całości nie przechodził. Za trzecim razem to nawet z trudem po cześci przeszedł...
Całe szczeście, ze było już pod wieczór i nie było ludzi, a raczej było mało, bo by mnie tam zlińczowali za korkowanie :)
Szczeliniec był największym zaskoczeniem tej wyprawy. To miejsce, które trzeba odwiedzić, trzeba zobaczyć, trzeba poznać.
Zrozumiałem, dlaczego jest to jedno z najbardziej tłocznych miejsc. Ale jak do odwiedzenia Giewontu nie namawiam, sam nie byłem, i może nie pójde, tak Szczeliniec polecam. Wybrać jakiś środkowo jesienny lub początkowo wiosenny dzień i popołudniem wleźć..
Może to nadużycie ale Szczeliniec Wielki to taki Monserat w miniaturze.
Koniec dnia, A, jeszcze nie. Drogi Stu Zakrętów ciąg dalszy. Zjazd do Radkowa wciska. Ostro i kręto,. Ale fajnie.

(Wiecej zdjęć tu : https://goo.gl/photos/ukVKeGqFUSHGvAd38 )

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Stołowe Mountains
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Stołowe Mountains

An updated tourist map of Stołowe Mountains in the scale 1:30 000. Time of walking through the trail is marked. It includes hiking, cycling and walking trails and the most important tourist and practical information. Year of publication 2021

Góry Sowie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Sowie

Mapa Gór Sowich Wydawnictwa Galileos z aktualnym przebiegiem szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak i rowerowych. Wraz z czasem przejść. Zasięg mapy na północy wyznacza Świdnica, na wschodzie Bielawa, na południu Srebrna Góra i Nowa Ruda, na zachodzie Jedlina Zdrój. Rok wydania 2020

Owl Mountains
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Owl Mountains

The Owl Mountains (Polish: Góy Sowie, Czech: Soví hory) are a mountain range in the Central Sudetes in south-western Poland. They run between the historic Lower Silesian region and Kłodzko Land. The highest peaks are Wielka Sowa (1,014 m) and Kalenica (964 m) with its viewing tower. The range includes a protected area called The Owl Mountains Landscape Park. The mountains are covered by a network of tourist trails, marked on the map.

Stołowe Mountains
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Stołowe Mountains

Stołowe Mountains are a mountain range situated south-east of the Krkonoše Mountains. The Polish part, with the highest peak Szczeliniec Wielki (919 m), is protected as the Stołowe Mountains National Park. Map range: Hronov to the west (Czech Republic) Duszniki-Zdrój to the south, Szalejów Górny to the east and Police to the north (Poland).