category-icon

Korona Gór Polski rowerem #11{ Babia Góra }

71 km
8 h
1.2 km
Krowiarki, Zubrzyca, Czarny Dunajec

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-08-07
Krowiarki, Zubrzyca, Czarny Dunajec
category-icon
71 km
1241 m
1139 m
8 h
4.7/6
Etap jedenasty
Pogoda nie pozwoliła ruszyć wczesniej niż po 12. Wiele więc dziś nie powalczę. Może uda się zaliczyć Babią, ale pewnie nic wiecej. Wszystko zależy od pogody.
Zjeżdzając w kierunku Nowego Targu, jadę trasą etapu TDP, zjazd wciskający w asfalt, bałem się przekraczac 60/ km/h, mokro i slisko a do tego ciasne zakręty.
A potem Cyklostrada za unijne pieniądze. :) Fajna sprawa dla przemierzajacych długie dystanse. Bezpieczna ścieżka, co jakis czas wiaty ze stojakiami, stolikami i lawkami. Nic tylko podróżowac rowerem przez europę.
Tylko czy rzeczywiście przy krzyzówkach potrzebne na srodku te słupki? :)
Dociągnąlem pod Babią Górę, czyli na Krowiarki dość późno, ale nie było rady. Szkoda kolejnego dnia. Pull up!...
Jeśli ktoś chce zapytac czy wjechałem, to odpowiedź brzmi - nie. Krótkie odcinki w okolicy Sokolicy i Kępy, owszem. Ale wiekszość drogi na BG to wypych, a pod szczytem to nawet trzeba było rower na plecy wrzucić bo inaczej nie szło :)
I wiało. Wiało okrutnie. Kiedyś zastanawiałem się po co ktoś wniósł tyle tych kamieni tam na góre. Teraz wiem. Po to, żeby postawić murek :). Wiatrochron :)
Przydał się. Ale pogoda zaczeła się zmieniać na szczycie. Wiatr powoli cichł. Kompletnie nic nie było widać, mgła, a raczej chmury. Droga w dół, do przełeczy Brona jeszcze w wietrze ale juz z rozrywanymi chmurami i momentami przezierającym niebieskim niebem.
Szlak kamienisty trudny, ale od 2/3 dużymi fragmentami dający utrzymać się w siodełku. To samo od przełęczy do schroniska. Na odcinkach kamienistych bardzo ślisko.
Zsiadając z roweru przy schronisku, trochę żałowałem ,że nie byłem na szczycie póżniej. W górze było już prawie bezchmurnie...
Schronisko na Markowych już kiedyś odwiedzałem. To nowe. Pierwszy raz miałem się w nim zatrzymać.
I napisze tylko tyle: Szkoda, że stare musiało odejsc. Zostało tylko w pamięci. Nowe nigdy nie będzie miało tego klimatu, tego zapachu, tej atmosfery, tego czegoś co stare.
Dawno dawno temu, w podobnej pogodzie, znalazłem się w tym miejscu. Było bardzo późno. W srodku full ludzi, "podłoga" to mało. Była podłoga w przedsionku:).
...

(Wiecej zdjęć tu : https://goo.gl/photos/ukVKeGqFUSHGvAd38 )

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Babia Góra i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Babia Góra i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz szlaki turystyczne wraz z kilometrażem. Idealna gdy urlop spędzasz w Zawoni bądź wybierasz się zdobyć najwyższy szczyt Beskidów – Babią Górę zaliczaną do Korony Gór Polskich. Rok wydania: 2018

Zawoja, Babia Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zawoja, Babia Góra

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie. 
Babia Góra (1'725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Babia Góra spośród wszystkich gór polskich, pod względem wysokości ustępuje jedynie szczytom tatrzańskim. Jej charakterystyczną cechą jest asymetria stoków: południowe, opadające w kierunku Orawy są względnie łagodne w stosunku do dobrze widocznych z Zawoi, stromych i urwistych stoków północnych, zwanych „wielką zerwą Babiej Góry”. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na zachodzie, Tatrzański Park Narodowy na południu i Łapsze Wyżne na wschodzie. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej to popularny rejon narciarstwa zjazdowego i basenów termalnych. Znajduje się tu 9 kolei krzesełkowych i 45 wyciągów narciarskich, przy których działają liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie. 
Obszar ten znany jest także z licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater, doskonałej kuchni regionalnej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Beskid Żywiecki część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część wschodnia

Mapa obejmuje wschodnią część pasma Beskidu Żywieckiego wraz z masywem Babiej Góry. Mapa zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Znajdziemy tu wszelkie atrakcje turystyczne, infrastrukturę turystyczną i sportową.  Na mapie zaznaczono miejscowości: Zawoja, Jordanów, Spytkowice, Zubrzyca Górna oraz pogranicze polsko-słowackie. Najbardziej interesujące atrakcje dodatkowo wyróżniono. 

Beskid Żywiecki część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część zachodnia

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc oraz infrastruktury turystycznej i sportowej. Zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Mapa obejmuje zachodnią część pasma Beskidu Żywieckiego z miejscowościami: Węgierska Górka; Milówka, Korbielów, Rajcza, Zwardoń oraz pograniczem polsko-słowackim. 

Tatry Polskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023