category-icon

Korona Ustrzckich Gór

32 km
8 h 55 min
1.2 km
Polska, podkarpackie, Ustrzyki Dolne, powiat bieszczadzki, Góry Sanocko-Turczańskie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-12-03
Polska, podkarpackie, Ustrzyki Dolne, powiat bieszczadzki, Góry Sanocko-Turczańskie
category-icon
32 km
1249 m
1255 m
8 h 55 min
4.9/6
Korona Ustrzyckich Gór to malownicza trasa prowadząca po najwyższych szczytach otaczających Ustrzyki Dolne. Jest to pętla o długości 32 km. Rozpoczyna się i kończy w Bieszczadzkim Centrum Informacji i Promocji w Ustrzykach Dolnych w Centrum malowniczego miasteczka Ustrzyki Dolne. Startujemy w rynku, udajemy się w kierunku Parku Pod Dębami i kierujemy się zgodnie z oznaczeniami czerwonym szlakiem na Kamienną Lawortę. Na pierwszym szczycie znajduje się wyciąg narciarski Laworta, musimy ruszyć dalej i odnaleźć kolejny, na którym znajduje się krzyż oraz tablica z rzeźbą i legendą. To ten szczyt wchodzi do Korony Ustrzyckich Gór. Po krótkim odpoczynku kierujemy się, do źródeł Strwiąża a z niego dalej do szczytu Małego Króla na, którym znajduje się kolejna rzeźba to kolejny ze szczytów wchodzących w skład Korony Ustrzyckich Gór, z Małego Króla kierujemy czerwonym szlakiem w kierunku Pasma Żukowa na szczyt Holica, na której znajduje się wieża widokowa oraz miejsce na ognisko, oraz wiata z piecem i stołami gdzie można odpocząć. To kolejny punkt z rzeźbą Korony Ustrzyckich Gór. Następnie kierujemy się na szczyt Zawał w paśmie Żukowa, idziemy dalej w kierunku Równi, odnajdujemy niebieski szlak i schodzimy w dół. Po dotarciu obok boiska piłkarskiego skręcamy w lewo i za ok. 50 m w prawo między domami w kierunku Gromadzynia, niebieskim szlakiem wychodzimy na szczyt, na którym znajduje się kolejna rzeźba i szczyt wchodzący w Koronę Ustrzyckich Gór z oznaczeniem szczytu skręcamy w prawo na żółty szlak, który zaprowadzi, nas w kierunku sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej przechodzimy, przez jezdnie odnajdujemy niebieski szlak w kierunku szczytu Orlik, na którym znajduje się ostatnia rzeźba i jest to ostatni szczyt wchodzący w skład Korony Ustrzyckich Gór. Z Orlika kierujemy się na szczyt Kiń, z którego schodzimy niedaleko Szpitala w Ustrzykach Dolnych, tutaj musimy zachować szczególną ostrożność, ponieważ przekraczamy jezdnię oraz tory. Kierujemy się w stronę Centrum Ustrzyk Dolnych do punktu startowego, czyli Bieszczadzkiego Centrum Informacji i Promocji gdzie możemy odebrać Certyfikat zdobywcy Korony Ustrzyckich Gór. (Kamienna Laworta, Mały Król, Holica, Gromadzyń, Orlik). Warto pamiętać, że każda pora roku niesie ze sobą różne warunki, którym trzeba sprostać. Pamiętajmy o napojach i jedzeniu oraz odpowiednim ubiorze. Na koronie Ustrzyckich Gór panują typowo górskie warunki. Jeżeli decydujemy się, na trasę jednego dnia, jest to dość wymagające dla przeciętnego człowieka. Można Koronę podzielić na poszczególne etapy zwłaszcza z dziećmi to spaniała przygoda. Korona Ustrzyckich Gór to niezapomniana przygoda dająca mnóstwo satysfakcji. Można odpocząć od zgiełku i nabrać energii podczas obcowania z przyrodą i pięknymi widokami. Polecam serdecznie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jezioro Solińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jezioro Solińskie

Mapa Gminy Solina wraz z Jeziorem Myczkowskim i Jeziorem Solińskim sztucznymi zbiornikami górskimi na Sanie i Solince. Mapa od Wydawnictwa Compass w skali 1:25 000. Na północy mapa sięga po Orlec, na zachodzie Berezkę, Terką na południu i Chrewt na wschodzie. Rok wydania 2023

Bieszczady. Ustrzyki Dolne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady. Ustrzyki Dolne

Mapa obejmuje obszar na południe od miejscowości Ustrzyki Dolne. Przez Holicę, Czarną Górną do Lutowisk i rezerwatu Krywe. Na wschodzie ogranicza ją granica polsko - ukraińska. Na mapie oznaczono szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne wraz z czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie znajdziemy wszelkie informacje potrzebne turyście. Rok wydania 2024

Okolice Sanoka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Sanoka

Nowa mapa okolic Sanoka, łącząca nasze dwie dotychczasowe pozycje: Bieszczady i Pogórze Przemyskie. Sanok i jego okolice znajdowały się na obrzeżach tamtych map. Teraz te ciekawe tereny można zwiedzać korzystając z jednej mapy. Na mapie wyeksponowana obiekty znajdujące się na coraz bardziej popularnym Szlaku Ikon.

Rok wydania: 2018

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko. Rok wydania 2024

Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie

Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo (organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, partnerzy biznesowi), powstałe w celu zrównoważonego rozwoju przygranicznych polsko-słowacko-ukraińskich.

Wyznakowano wówczas prawie 900 km szlaków po polskiej i słowackiej części obszaru wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” (utworzonego w latach 90. XX w. przez UNESCO na styku najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski, Słowacji i Ukrainy).

Szlak „Zielony Rower” powstał zgodnie z filozofią greenways – wielofunkcyjnych, zielonych szlaków służących niezmotoryzowanym użytkownikom, prowadzących wzdłuż naturalnych korytarzy ekologicznych lub historycznych tras handlowych, które są zarządzane przez miejscowe społeczności w celu pobudzania zrównoważonego rozwoju i promocji zdrowego stylu życia. Zielone szlaki tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem.

Obecnie po stronie polskiej oznakowanie w terenie praktycznie przestało istnieć, a całe przedsięwzięcie wymaga modernizacji i rewitalizacji. Zadania tego podjęła się Fundacja Bieszczadzka. Prezentowane na mapie trasy, to nieoznakowane jeszcze propozycje nowych przebiegów Szlaku „Zielony Rower” GKW, które uwzględniają zmiany jakie zaszły po 20 latach, przede wszystkim kilkukrotnie bardziej intensywny ruch samochodowy. Są pomyślane tak, aby pokazać najatrakcyjniejsze przyrodniczo i kulturowo fragmenty Bieszczadów, w jak najmniejszym stopniu zagrażając bezpieczeństwu poruszających się po szlaku rowerzystów.

Mapa pokazuje również bardzo dobrze oznakowany ok. 50 km odcinek szlaku Zelený bicykel - Greenway Východné Karpaty na Słowacji - na obszarze Bukovskich Vrchów. Prezentuje też koncepcyjny przebieg szlaku Зелений велосипед Greenway Східні Карпати w ukraińskiej części Karpat Wschodnich.

Mapa w aplikacji powstała w ramach projektu Szlak "Zielony Rower" Greenway Karpaty Wschodnie – reaktywacja, realizowanego przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030.

logotypy-aplikacja-zielony-rower.jpg

Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy sportowo-rekreacyjne. Opis kilkudziesięciu atrakcji został umieszczony na odwrocie mapy, a sama mapa wzbogacona o kolorowe ikony. Doskonała zarówno dla turystów zmotoryzowanych, jak i rowerowych. Służyć może również do uprawiania turystyki pieszej - zawarto na niej szlaki piesze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie