category-icon

Korona Ziemi Sanockiej rowerem

25 km
306 m
Sanok
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-05-28
Sanok
category-icon
25 km
306 m
304 m
5.4/6
Czy trzeba wyjeżdżać daleko od miejsca zamieszkania by doświadczyć pięknych miejsc i spektakularnych widoków? Czy musimy tracić godziny by dotrzeć do miejsc, które swoim krajobrazem i przyrodą będą zapierać dech w piersiach? Czy wreszcie musimy być w miejscach, do których podąża niezliczona rzesza ludzi? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie, który jest doskonałym przykładem iż blisko nas są takie "miejscówki" które pozwolą nam przenieść się do świata przyrody - dosłownie.
Tak sobie "szperałem" po książkach, mapach, internetach i doszedłem do wniosku, że bardzo ciekawym przedsięwzięciem będzie zdobycie... Korony Gór Ziemi Sanockiej. Tak dobrze czytacie. Różne są korony gór. W kraju, zagranicą.
Szczytów jest szesnaście. Najwyższy 1071 m n.p.m. - Wołosań w Bieszczadach, a najniższy 474 m n.p.m. - Patria w Kotlinie Jasielsko-Krośnieńskiej.
Zatem jedźmy przepięknymi ścieżkami Ziemi Sanockiej.

Tereny Ziemi Sanockiej są miejscem gdzie żaden rowerzysta na nudę nie powinien narzekać. Mnóstwo atrakcji, które zaspokoją najbardziej wymagającego rowerzystę.
Na pierwszy szczyt "do zdobycia" z całej Korony obrałem sobie Kąty. Wierzchołek wznosi się na wysokość 525 m n.p.m. Zanim jednak tam dotrę, "po drodze" zjeżdżam zobaczyć kilka atrakcji. Polecam każdemu z Was, kto będzie w Zagórzu by zobaczyć dzisiejsza stację kolejową, która powstawała w czasach zaboru austriackiego i była częścią kolei galicyjskiej. Wielokrotnie przybywał tutaj ówczesny ksiądz, później biskup Karol Wojtyła.
W pobliżu stacji kolejowej, stoi sobie potężna lokomotywa parowa TKt48 - 124.
Kolejna atrakcja, tym razem sakralna, to cerkiew prawosławna pw. św. Michała Archanioła z 1836 r. Pięknie i estetycznie zrewitalizowana. Miałem okazję ją obejrzeć w środku. Robi niesamowite wrażenie.

Gdyby ktoś z Was chciał sobie odpocząć, w gorące dni, to jest taka możliwość nad brzegiem rzeki Osława. I tak sobie siedząc mamy możliwość spoglądania na wzgórze Mariemont, na którego szczycie dziś znajdują się ruiny kościoła i klasztoru Karmelitów Bosych.
W ostatnich latach poczyniono wiele przedsięwzięć by same ruiny, jak i ich otoczenie, doprowadzić do takiego stanu, które umożliwi zarówno bezpieczny pobyt na wzgórzu jak i odpoczynek. Powstały ogrody klasztorne, wyremontowano ścieżki dookoła klasztornych zabudowań, stworzono wierzę widokową. Powstało nawet tzw. foresterium.
Żeby tam dojechać, skręcamy z drogi głównej w lewo, obok kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zaprowadzi nas droga przy której są umiejscowione stacje drogi krzyżowej lokalnych, bieszczadzkich artystów.

Zapomniał bym! Nie wszyscy wiedzą, że w Zagórzu są skocznie narciarskie. Obiekt czynny w okresie zimowym z ośrodkiem narciarskim Zagórz - Zakucie

Ja tu gadu-gadu o atrakcjach a trasa czeka. "Na Starym Zagórzu" po minięciu wspomnianego wcześniej kościoła skręcam w prawo w kierunku wsi Poraż. Teraz przez kilka kilometrów podążam asfaltem, pod wzniesienie. Łagodne. Spokojna jazda, dookoła zieleń. Polska wieś na tzw. Pogórzu Bukowskim. Naprzeciw OSP Poraż, skręt w prawo, w ul. Wesołą i w las.

Teraz będą góry. Trzeba się "wdrapać" na wysokość niemalże 500 m n.p.m. To część trasy bez oficjalnego szlaku. Posiłkowałem się mapą i intuicją. Trzeba skręcić w prawo na dużą polanę skąd jest widok na wieś Poraż i dalej na Bieszczady i na Beskid Niski. Jednak by wejść na szczyt o nazwie Księża Góra, 488 m n.p.m. trzeba podejść jeszcze kilkaset metrów. Jest do czego, powiem Wam. To był tylko przedsmak widoków jakie czekały na mnie tego dnia. A krajobrazy Gór Sanocko-Turczańskich i Bieszczadów były tylko zwieńczeniem tego podjazdu.

Chwila dla siebie i w drogę. Zjeżdżam na przełaj z Księżej Góry. Przy dojeździe do głównej drogi po kilkudziesięciu metrach trzeba skręcić w lewo. Jadę. Kolejna polana. Kolejne krajobrazy, w prawo, w lewo. Od teraz będę trawersował grzbiet tzw. Ruskich Gór.

Teraz trochę lasu, jego dźwięków i samotności pośród nich. Dojeżdżam do kolejnego miejsca. Potężnej polany. Przez którą przebiega niebieski szlak turystyczny na trasie Sanok PKP - Chryszczata. Właśnie jestem w miejscu który jest kulminacją dzisiejszej wyprawy. Szczyt Kąty, 525 m n.p.m. Widoki niesamowite. Ujrzymy stąd takie miejsca jak: Słonny Wierch, Gromadzyń, Jaworniki, Bukowe Berdo, Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Tarnicę, Chryszczatą czy Rzepedkę. A nawet kierunek Krosna, czy Ukrainę za Lutowiskami.

Jadę dalej. Odcinek zalesiony. Z pięknym drzewostanem. Kolejne widoki. Rozległy teren z "bezkresną" łąką pośród lasu. Kolejne krajobrazy. Długi rześki zjazd.

Wjeżdżam ponownie w las. Jest nieco ciemniejszy z przebijającym się słońcem. Długi zjazd do wsi Stroże Wielkie.
Warto wspomnieć, że od szczytu Kąty, biegnie równolegle Szlak Dobrego Wojaka Szwejka. To taka informacja dla jego fanów.

I tak dobiegł końca dzisiejszy szlak. Trasa z mnóstwem atrakcji, przygód i spektakularnych widoków.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Sanoka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Sanoka

Nowa mapa okolic Sanoka, łącząca nasze dwie dotychczasowe pozycje: Bieszczady i Pogórze Przemyskie. Sanok i jego okolice znajdowały się na obrzeżach tamtych map. Teraz te ciekawe tereny można zwiedzać korzystając z jednej mapy. Na mapie wyeksponowana obiekty znajdujące się na coraz bardziej popularnym Szlaku Ikon.

Rok wydania: 2018

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko. Rok wydania 2024

Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie. Rok wydania 2023

Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie

Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo (organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, partnerzy biznesowi), powstałe w celu zrównoważonego rozwoju przygranicznych polsko-słowacko-ukraińskich.

Wyznakowano wówczas prawie 900 km szlaków po polskiej i słowackiej części obszaru wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” (utworzonego w latach 90. XX w. przez UNESCO na styku najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski, Słowacji i Ukrainy).

Szlak „Zielony Rower” powstał zgodnie z filozofią greenways – wielofunkcyjnych, zielonych szlaków służących niezmotoryzowanym użytkownikom, prowadzących wzdłuż naturalnych korytarzy ekologicznych lub historycznych tras handlowych, które są zarządzane przez miejscowe społeczności w celu pobudzania zrównoważonego rozwoju i promocji zdrowego stylu życia. Zielone szlaki tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem.

Obecnie po stronie polskiej oznakowanie w terenie praktycznie przestało istnieć, a całe przedsięwzięcie wymaga modernizacji i rewitalizacji. Zadania tego podjęła się Fundacja Bieszczadzka. Prezentowane na mapie trasy, to nieoznakowane jeszcze propozycje nowych przebiegów Szlaku „Zielony Rower” GKW, które uwzględniają zmiany jakie zaszły po 20 latach, przede wszystkim kilkukrotnie bardziej intensywny ruch samochodowy. Są pomyślane tak, aby pokazać najatrakcyjniejsze przyrodniczo i kulturowo fragmenty Bieszczadów, w jak najmniejszym stopniu zagrażając bezpieczeństwu poruszających się po szlaku rowerzystów.

Mapa pokazuje również bardzo dobrze oznakowany ok. 50 km odcinek szlaku Zelený bicykel - Greenway Východné Karpaty na Słowacji - na obszarze Bukovskich Vrchów. Prezentuje też koncepcyjny przebieg szlaku Зелений велосипед Greenway Східні Карпати w ukraińskiej części Karpat Wschodnich.

Mapa w aplikacji powstała w ramach projektu Szlak "Zielony Rower" Greenway Karpaty Wschodnie – reaktywacja, realizowanego przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030.

logotypy-aplikacja-zielony-rower.jpg

Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy sportowo-rekreacyjne. Opis kilkudziesięciu atrakcji został umieszczony na odwrocie mapy, a sama mapa wzbogacona o kolorowe ikony. Doskonała zarówno dla turystów zmotoryzowanych, jak i rowerowych. Służyć może również do uprawiania turystyki pieszej - zawarto na niej szlaki piesze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie