Wetlina
Jawornik - 1021 m n.p.m.
Paportna - 1198 m n.p.m.
Czaszczowata / Jarabá skala / Riaba skała - 1191 m n.p.m.
Jarabá skala / Riaba skała urwisko 1167 m n.p.m.
Czoło - 1159 m n.p.m.
Borsuk / Borsukov Vrch - 991 m n.p.m.
Przełęcz pod Czerteżem / sedlo pod Čierťažou - 906 m n.p.m.
Czerteż / Čierťaž - 1072 m n.p.m.
Hrubki - 1186 m n.p.m.
Kamienna Łuka / Kamenná Luka - 1199 m n.p.m.
Krzemieniec / Kremenaros - 1221 m n.p.m.
Wielka Rawka - 1307 m n.p.m.
Mała Rawka - 1272 m n.p.m.
Dział
Wetlina
Bieszczadzka Koronka mapa
Trasę możesz bezpłatnie przypiąć do Mojej Mapy i otworzyć ją na Mojej Mapie w telefonie, możesz też pobrać plik GPX i wgrać go na swoje urządzenie. Zaloguj się w Traseo.
Bieszczadzka Koronka to wymagająca, ale niezwykle malownicza trasa trekkingowa w Bieszczadach. Jej długość to 28 km, a pokonanie tej trasy zajmuje średnio od 8 do 12 godzin, w zależności od indywidualnego tempa i warunków pogodowych.
Wetlina
Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Wetlina, skąd kierujemy się na górę Jawornik. Podejście jest stosunkowo łagodne.
Riaba Skała
Następnie trasa prowadzi na Riabą Skałę (1167 m n.p.m.), gdzie po słowackiej stronie granicy znajduje się urwisko z tarasem widokowym. Z tego punktu można podziwiać panoramę słowackich i ukraińskich Bieszczadów, w tym szczyty takie jak Czeremcha, Połonina Równa czy Holica.
Przełęcz pod Czerteżem i Czerteż
Kontynuując wędrówkę, dotrzemy do Przełęczy pod Czerteżem, a następnie na sam szczyt Czerteż. Odcinek ten charakteryzuje się zmiennym terenem, oferującym zarówno leśne ścieżki, jak i otwarte przestrzenie z widokami na okoliczne pasma.
Krzemieniec (Kremenaros)
Kolejnym istotnym punktem na trasie jest Krzemieniec (1221 m n.p.m.), znany również jako Kremenaros. Jest to miejsce styku trzech granic: Polski, Słowacji i Ukrainy. To symboliczne miejsce przyciąga turystów swoją unikalnością i możliwością przebywania w trzech krajach jednocześnie!
Wielka i Mała Rawka
Po zdobyciu Krzemieńca trasa prowadzi na Małą Rawkę (1272 m n.p.m.) i Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.). Szczyty te oferują rozległe panoramy na Bieszczady Zachodnie i Wschodnie, a także na pasma górskie po stronie ukraińskiej i słowackiej. Są to jedne z najbardziej widokowych punktów na trasie, często odwiedzane przez miłośników fotografii krajobrazowej.
Powrót do Wetliny
Ostatni etap wędrówki to zejście z Wielkiej Rawki przez Małą Rawkę i przez Dział z powrotem do Wetliny. Ten etap jest wyjątkowo malowniczy, ponieważ ścieżka wije się polanami na Dziale.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Cisna i okolice
Mapa Bieszczadów w okolicach Cisnej - miejscowość jest wcentralnej części mapy. Na mapie znajdują się miejscowości: Jabłonki, Zatwarnica, Łopienka, Wetlina, Balnica. Znajdziemy tu trasy rowerowe, szlaki piesze i ścieżki przyrodniczo-edukacyjne. Podane są długości czasu przejść. Rok wydania 2022
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady Połoniny
Mapa swym zasięgiem obejmuje najciekawsze pasma górskie Bieszczadów. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście. Rok wydania 2024 W części opisowej mapy, wzbogaconej fotografiami, zawarto informacje o pasmach i szczytach górskich oraz miejscowościach tu położonych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady Zachodnie: Góry Bukowskie
Mapa Bieszczady Zachodnie od czeskiego wydawnictwa DPA prezentuje słowacką część Bieszczadów Zachodnich - cały ich obszar rozciąga się od Przełęczy Użockiej po Przełęcz Łupkowską. Polskie Bieszczady są jedynie częścią Bieszczadów Zachodnich. Ich słowacka część znana jest w tym kraju pod nazwą Góry Bukowskie (Bukovské vrchy), zaś na Węgrzech funkcjonuje jako Keleti Beszkidek.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Użański Park Narodowy
Mapa "Użański Park Narodowy" przedstawia pbszar w zachodniej Ukrainie, położony w zakątku Zakarpacia, utworzonym przez zbieg granicy Ukrainy z Polską i ze Słowacją. Obejmuje obie strony doliny górnego Użu wraz z jego źródłami – wschodni kraniec Bieszczadów Zachodnich, południowo-zachodni kraniec Bieszczadów Wschodnich i północno-zachodnią część Połoniny Równej. Najwyższe szczyty Parku leżą w grzbiecie granicznym z Polską – Wielka Rawka (1304 m n.p.m.) i Kińczyk Bukowski (1251 m n.p.m.). Po stronie polskiej z Użańskim PN sąsiaduje Bieszczadzki Park Narodowy, a po stronie słowackiej – Park Narodowy Połoniny. Wraz z nimi Użański PN wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Na Przełęczy Użockiej Użański PN graniczy z Nadsańskim Regionalnym Parkiem Krajobrazowym. (wikipedia.pl)
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy
Mapa swym zasięgiem obejmuje obszar od Woli Michowskiej do Tarnawy Niżnej oraz od Worka Bieszczadzkiego do Jeziora Solińskiego. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Worek Bieszczadzki pokazano na osobnym kartoniku. Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady
Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko. Rok wydania 2024