Kraina w Kratę, część 1

Dodano 5 października 2015 przez plik GPX
Kraina w Kratę, część 1
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

69456
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.7
  • Dystans: 78,7 km
  • Czas trwania: 8 h 4 min
  • Średnia prędkość: 9,74 km/h
  • Przewyższenie: 74,5 m
  • Suma podejść: 451,75 m
  • Suma zejść: 465,21 m
  • Data: 5 października 2015
  • Lokalizacja: Słupsk, Swołowo, Ustka, Objazda, Gąbino
384397
Utwardzona droga gruntowa
384398
Szlak Rowerowy Dolina Moszczeniczki
Szlak Rowerowy Dolina Moszczeniczki poprawiony i udrożniony w tym roku oznakowany jest w kolorze niebieskim.
384399
Obszar Krainy w Kratę
”Kraina w Kratę” to obszar nadmorskich gmin Pomorza Środkowego, gdzie dominującym elementem krajobrazu jest budownictwo szachulcowe. W stylu tym do dziś podziwiać można przeróżne zabudowania zarówno wiejskie jak i miejskie, a wśród nich przepiękne domy, budynki inwentarskie, stodoły, kuźnie, szkoły, a także kościoły i dwory.
384400
Utwardzona droga gruntowa
Utwardzona droga gruntowa, którą wiedzie oznakowany kolorem niebieskim Szlak Rowerowy Dolina Moszczeniczki
384401
Droga rowerowa odseparowana od jezdni
384405
Swołowo
Pomorska Wieś Dziedzictwa Kulturowego.
384406
Kościół w Swołowie
Kościół zbudowano w stylu gotyckim pod koniec XIV wieku lub na początku XV wieku. Hełm średniowiecznej wieży wieńczy metalowa chorągiew wiatrowa z datą "1618". W wieży wiszą dwa dzwony pochodzące ze znanych pomorskich warsztatów: z 1764 roku - J.Meyera z Kołobrzegu oraz z 1788 roku - J.M.Meyera ze Szczecinka. Pomiędzy 1867 - 1893 rokiem kościół rozbudowano. Rozebrano wówczas gotycką ścianę szczytową i ryglowe przybudówki przy ścianie południowej. Nawę przedłużono w kierunku wschodnim o około 3,2 m i poszerzono w kierunku południowym. Postawiono nową ścianę szczytową z absydą w stylu neogotyckim. W powiększonej części nawy zbudowano empory oparte na słupach stojących w miejscu dawnej ściany. Zmieniono kształt dachu oraz okien wprowadzając ostrołukowe. Ściany kościoła pokryto tynkiem. Wokół kościoła, otoczonego koliście murem z kamieni, przez wieki był wiejski cmentarz.

Obecnie jest to kościół filialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Parafia Rzymskokatolicka w Bruskowie Wielkim.
384407
Karczma w Swołowie
Chcąc zasmakować wszystkiego, dobrze jest udać się także do lokalnej karczmy i spróbować m.in. pysznego sernika.
384408
Zabytkowa zagroda w Swołowie
384409
Zabytkowa zagroda w Swołowie
384410
Prywatna galeria rzeźbiarska w Krzemienicy
384419
Budownictwo szachulcowe w Ustce
384420
Latarnia morska w Ustce
Latarnia morska w Ustce to murowany budynek z czerwonej cegły zbudowany na planie prostokąta, z przylegającą do niego ośmiokątną wieżą. Latarnia została wzniesiona w 1892 roku i do naszych czasów przetrwała w praktycznie niezmienionym kształcie. Należy jednak wspomnieć, że nie jest to pierwszy w Ustce budynek służący żeglarzom jako punkt nawigacyjny. Pierwszą funkcję latarni morskiej pełniła wieża, nieistniejącego już, drewnianego kościoła pw. św Jana Chrzciciela i Mikołaja, usytuowanego przy dzisiejszym Parku bł. Jana Pawła II.

Latarnia morska w Ustce mierzy 19,5 metra wysokości, a widoki z galerii umieszczonej na wieży zapierają dech w piersiach. Przed zwiedzającymi rozciąga się panorama sięgająca: na wschodzie do Rowów, a na zachodzie do Jarosławca. Światło latarni nie świeci jednostajnie, lecz jest konkretnie określone – światło świeci 4 sekundy pomiędzy 2-sekundową przerwą.

Latarnię można zwiedzać:
Bilet normalny: 6 zł / a ulgowy 4 zł
384421
Pomnik syrenki przy falochronie w Ustce
384454
Ścieżka Edukacujna przez Wydmę Orzechowską
Ścieżka dydaktyczna "Orzechowska Wydma" położona jest w malowniczym terenie sąsiadującym z miejscowościami Orzechowo Morskie i Zapadłe. Jej przebieg w sąsiedztwie morskiego brzegu pozwala wyeksponować najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Ścieżka ma długość 2,8 km.

Trasa wiedzie poprzez paraboliczną, częściowo utrwaloną wydmę oraz przez tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Szczyt wydmy wyniesiony jest 23 metry ponad poziom przyległej od wschodu i południa równiny przymorskiej. Wierzchowina moreny jest silnie pofałdowana i zajęta głównie przez wydmę białą i szarą; zachodni, łagodny stok wyniesienia zajmuje nadmorski bór bażynowy. Od strony północnej, wschodniej i południowej wydma opada stromym zboczem w kierunku zbiorowisk bardziej żyznych. Malowniczość tego miejsca podkreśla od strony północnej rzeka Orzechówka, a od strony wschodniej płaski teren pól.
384455
Ścieżka Edukacyjna przez Wydmę Orzechowską
Przejście ścieżką pozwala na zapoznanie się z wieloma unikatowymi stanowiskami roślinnymi, jakie wykształciły się na stosunkowo niewielkim obszarze wydmy białej i szarej oraz ich otoczenia. Najbardziej charakterystyczne zjawiska i obiekty przyrodnicze omówione są na jedenastu tablicach tematycznych rozmieszczonych wzdłuż ścieżki.

Trasę przystosowano również do potrzeb turystów rowerowych. Pełni ona rolę łącznika pomiędzy dwoma popularnymi szlakami rowerowymi, w tym ze "Szlakiem zwiniętych torów".
384456
Kościół ryglowy w Wytownie
We wsi Wytowno znajduje się piękny ryglowy kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu.

We wsi Wytowno znajduje się piękny ryglowy kościół poewangelicki z 2 poł. XVII wieku pw. św. Franciszka z Asyżu. Najstarszą częścią kościoła jest gotycka, czterokątna wieża, datowana na połowę XIV wieku. W XVII wieku dobudowano w miejsce zrujnowanej, prostokątną nawę o konstrukcji szachulcowej. W roku 1880 wieża zyskała nowy dach, a do nawy dobudowano dwie przybudówki w stylu neogotyckim - zakrystię oraz kruchtę.

W 1906 r. uruchomiono na wieży zegar sprężynowy a w 1924 r. zawieszono dwa dzwony. We wnętrzu po lewej stronie ołtarza umieszczono model wotywny żaglowca z 1876 roku, ufundowany przez rybaków z niedalekiej wsi Gardna Mała. Takie modele były wówczas często fundowane przez rybaków, czy kupców w podzięce za opiekę Boską. Ambona wisząca po prawej stronie pochodzi z XVIII wieku.
384457
Spichlerz Richtera w Słupsku
Spichlerz Richtera został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku przy ulicy Kopernika w Słupsku z muru pruskiego. W latach 1994 - 1998 budowla była przenoszona na Rynek Rybacki, w bezpośrednie sąsiedztwo Zamku Książąt Pomorskich, młyna zamkowego oraz zabytkowej bramy grodu słupskiego - Bramy Młyńskiej. Zabieg ten pozwolił stworzyć w Słupsku miejsce, które swoją stylistyką i klimatem nawiązuje do najlepszych dla miasta czasów.
Obecnie w Spichlerzu Richtera mieści się sala wystaw czasowych Muzeum Pomorza Środkowego oraz stylowa herbaciarnia.
384458
Młyn Zamkowy
Młyn Zamkowy jest jednym z najstarszych obiektów budownictwa przemysłowego w Polsce. Wzniesiony został na terenie posesji książęcej ok. 1310 roku. Spełniał on jednocześnie funkcję spichlerza, o czym świadczą jego stosunkowo duże jak na owe czasy rozmiary oraz zachowane od wewnątrz w ścianie zachodniej niewielkie , wąskie okienka typu spichlerzowego, a także pozostałości po podobnych w ścianie zachodniej i północnej.

W XVI wieku równocześnie z rozbudową zamku, dokonano najpoważniejszych zmian w zewnętrznym wyglądzie młyna. Przypuszcza się ,że autorem tych prac był mistrz Zachariasz kierujący przebudową zamku. Wówczas to elewacje młyna pozyskały wystrój renesansowy przez zamurowanie okienek spichrzowych i przenicowania wszystkich ścian. Północna strona otrzymała arkady z dekoracyjnymi łękami wspartymi na płaskich pilastrach, podobne arkady umieszczono na ścianie zachodniej i częściowo południowej. Jedynie bez większych zmian pozostała strona wschodnia.

Obecnie w Młynie na trzech kondygnacjach znajduje się stała i czasowa ekspozycja etnograficzna.

Więcej informacji:
http://www.swolowo.pl/mlyn_zamkowy.html
"Kraina w Kratę” to obszar nadmorskich gmin Pomorza Środkowego, gdzie dominującym elementem krajobrazu jest budownictwo szachulcowe. W stylu tym do dziś podziwiać można przeróżne zabudowania zarówno wiejskie jak i miejskie, a wśród nich przepiękne domy, budynki inwentarskie, stodoły, kuźnie, szkoły, a także kościoły i dwory. Nasza rowerowa wycieczka skupiła się jednak tylko na pewnej części tego malowniczego obszaru, w końcu nie sposób zobaczyć wszystkiego w ciągu jednego dnia. Kolejne ciekawe zabudowania w tym stylu zobaczymy w następnych wizytach, które mamy już w planach. Mamy nadzieję, że dołączycie do nas przy najbliższej okazji
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Wybrzeże Słowińskie
Wybrzeże Słowińskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia ciekawy, a przy tym niezwykle popularny odcinek polskiego wybrzeża – od Ustki po Łebę. Zasięg mapy na południu wyznaczają: Słupsk i Potęgowo. Jest to teren atrakcyjny nie tylko pod względem wypoczynkowym. Piękne plaże, w tym...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
r_krzysztof
14 listopada 2015 r_krzysztof napisał:
fajna trasa
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta