Kraków - Pieskowa Skała - Iwanowice - Kraków

Dodano 14 marca 2022 przez aplikację Android
Kraków - Pieskowa Skała - Iwanowice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

240989
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 66,3 km
  • Czas trwania: 4 h 7 min
  • Średnia prędkość: 16,08 km/h
  • Przewyższenie: 79 190,63 m
  • Suma podejść: 80 021,78 m
  • Suma zejść: 888,05 m
  • Data: 14 marca 2022
  • Lokalizacja: Kraków, Dolinki Krakowskie
1361462
kościół pw. św. Idziego w Giebułtowie
Wybudowany w latach 1601-1604. Kościół jest murowany, oszkarpowany, orientowany z prezbiterium zamkniętym półkolista absydą. Do prezbiterium dobudowano kaplicę ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Po stronie południowej znajduje się kruchta dobudowana w połowie XIX w. W fasadzie od strony południowej znajduje się manierystyczny portal z tablicą erekcyjną z napisem informującym o konsekracji świątyni w 1604 roku.
1361463
pustelnia w Prądniku Korzkiewskim
W masywie skalnym Sukiennice znajduje się jaskinia „Zamieszkała Duża” o długości 25 metrów nazywana także grotą „Chata Pustelnika” z uwagi na przystosowanie jej do funkcji pustelni. Jaskinię w pustelnię zamienił Marian Adamczyk, który w 1963 r. przeniósł się do Ojcowskiego parku Narodowego, gdzie w grocie masywu skalnego „Sukiennice” zbudował „chatkę pustelnika” i jest tam na stałe zameldowany.
Chata znajduje się u wylotu jaskini, dalsze partie jaskini służyły niegdyś za stodołę i stajnię.
1361464
Góra Koronna w Dolinie Prądnika
Góra Koronna znajduje się 436 m n.p.m. i jest masywem skalnym którego wierzchołek znajduje się ok. 110 m nad dnem Doliny Prądnika. Wyróżniającym się elementem masywu jest skała Rękawica, za którą kryje się wejście do Jaskini Ciemnej. Rękawica znajduje ok. 85 metrów powyżej dna doliny i jest ostańcem o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającą dłoń lub właśnie rękawicę.
1361465
Brama Krakowska w Dolinie Prądnika
Brama Krakowska jest charakterystycznym dla Wyżyny Krakowskiej tworem skalnym tworzącym się u ujścia mniejszych bocznych dolinek do głównej doliny.
Kolumny Krakowskiej Bramy zbudowane są z wielkich brył wapienia o wysokości ok. 15 m (lewy bastion jest wyższy i większy).
Brama zwana jest Krakowską, gdyż według tradycji wiódł tędy średniowieczny szlak handlowy ze Śląska do Krakowa, ale nie ma na to żadnych dowodów.
1361467
Dolina Prądnika
Panieńskie Skały, Dom pod Koroną i Igła Deotymy
1361468
ruiny zamku w Ojcowie
Powstanie zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 pol. XIV wieku, choć prawdopodobnie już wcześniej istniał tu gród - być może o charakterze konstrukcji drewniano-ziemnej. Król Kazimierz Wielki przypuszczalnie dokonał gruntownej przebudowy istniejącego tu już wcześniej obiektu. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie (Oczecz, Ocziec, Oszyec) przetrwała do dziś jako Ojców.
1361469
Kaplica na Wodzie w Ojcowie
Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie".
1361470
Skały Wernyhory w Dolinie Prądnika
1361471
Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Zbudowana z twardych wapieni, stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni. Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie. Później zdobyta została jeszcze w 1935 i 1936.
1361472
Zamek Królewski w Pieskowej Skale
Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. W 1377 roku nadano zamek rodzinie Szafrańców, której był siedzibą do roku 1608. W tym czasie został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Nowa budowla powstała w miejscu dawnego podzamcza. W roku 1640 zamek stał się własnością Michała Zebrzydowskiego, który go ufortyfikował. W 1718 roku pożar zniszczył budowlę, która jednak została odbudowana 60 lat później przez Hieronima Wielopolskiego. W II połowie XIX wieku był własnością Mieroszewskich i to oni odremontowali go po kolejnym pożarze w roku 1850. Po 1905 roku zamek wykupiono w celu zorganizowania pensjonatu. Dopiero po II wojnie światowej w latach 1948-64 przeprowadzono dokładne prace badawcze, a następnie budowlane. W ten sposób przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności.
1361473
dwór w Tarnawie
Dwór w Tarnawie wzniesiony został w 1784 roku i był wielokrotnie przebudowywany przez następujące po sobie pokolenia użytkowników. Od 1888 r, dwór wraz z otaczającym go parkiem był dzierżawiony przez rodzinę Nováków a od 1914 r. przeszedł na ich własność. Dwór stanowi własność tej samej rodziny od czterech pokoleń i jest jednym z nielicznych w Polsce dworów bez przerwy użytkowanych, co pozwala na zachowanie jego autentycznego charakteru. Dwór jest dwutraktowy, siedmioosiowy, murowany jedynie w części centralnej zawierającej komin: pozostała część jest drewniana, otynkowana. Od północy centralnie położony ganek stanowi główne wejście. Dach jest kryty gontem.
1361474
Kościół Św. Trójcy w Iwanowicach Włościańskich
Kościół w Iwanowicach Włościańskich powstał w 1745 r., a do jego budowy wykorzystano fragmenty gotyckiej świątyni z 1408 r. Świątynia zbudowana jest w konstrukcji zrębowej, ściany oszalowane są pionowo, a strome dachy pokryto blachą. Do prezbiterium dobudowana jest murowana zakrystia (dawny skarbczyk) i kaplica św. Anny Samotrzeć (dawna zakrystia). Portale zamknięte są łukami wklęsło-wypukłymi. Najstarszymi zabytkami wyposażenia kościoła są gotyckie rzeźby: Św. Krzysztof (ok. 1500 r.), Chrystus Zmartwychwstały (1. poł. XVI w.) i Matka Boska z Dzieciątkiem (XVI w.).
1361475
Stara Apteka w Zerwanej
Dom w którym mieściła się apteka oraz część mieszkalna, został wybudowany w 1917 roku przez aptekarza Maksymiliana Jarzębińskiego herbu Dąbrowa. W starej aptece można oglądać oryginalne z 1917 roku wyposażenie sali ekspedycyjnej m.in. wagi, szkło apteczne oraz meble.
1361476
Kaplica św. Jana Nepomucena w Zerwanej
W przylegającym do starej apteki ogrodzie usytuowana jest pochodząca z XVIII w. kaplica z figurą św. Jana Nepomucena. Jest to budowla murowana z cegły, tynkowana, na rzucie sześcioboku. Pierwotnie ażurowa struktura z filarami w narożach, w drugim etapie budowy została zamurowana z pięciu stron. W środku znajduje się figura na postumencie z 1744 roku.
1362777
konfiguracja trasy
Z bliżej nieznanej przyczyny wykres sporządzony przez aplikację dot. wysokości jak również parametry trasy w zupełności nie oddają rzeczywistości. Konfiguracja trasy oraz jej parametry zostały przedstawione na powyższym zdjęciu
Po serii mroźnych i wietrznych dni pogoda się poprawiła co postanowiłem wykorzystać na przejażdżkę rowerem. Ponieważ nie dysponowałem zbyt dużą ilością czasu trasę wybrałem w miarę łatwą i znaną a więc nie wymagającą częstego zatrzymywania się przy nowych, interesujących mnie obiektach. Tradycyjnie moja trasa była pętlą, w której punktami zwrotnymi była Pieskowa Skała i Iwanowice Włościańskie. Najbardziej atrakcyjnym etapem był odcinek do Pieskowej Skały, przebiegający w dużej części dnem Doliny Prądnika. Dolina ta obfituje w liczne atrakcje stworzone rękami człowieka i siłami przyrody i jednak z powodu braku czasu zatrzymałem się tylko przy kilku charakterystycznych miejscach. Podróży przez Dolinę Prądnika towarzyszył mi chłód, na trawie w zacienionych miejscach znajdował się szron a zbiorniki wodne, zwłaszcza w Pieskowej Skale pokrywała jeszcze dość gruba warstwa lodu. W Pieskowej Skale opuściłem Dolinę Prądnika i jadąc przez pola, lasy i wsie dotarłem do Iwanowic Włościańskich, po drodze mijając dworek w Tarnawie. Z Iwanowic, jadąc przez Zerwaną, dotarłem do Krakowa, pokonując po drodze dość spore i strome wzniesienie między Michałowicami a Górną Wsią. Podsumowując można stwierdzić, że trasa wycieczki była dość łatwa i z uwagi na wiosenne błota przebiegała głównie bocznymi, asfaltowymi drogami.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta