category-icon

Krakow Zamek Rabsztyn Krakow

83 km
364 m
Polska, małopolskie, Kraków, Rabsztyn
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-09-22
Polska, małopolskie, Kraków, Rabsztyn
category-icon
83 km
364 m
372 m
6/6
Całodzienna wycieczka z Krakowa do ruin zamku w Rabsztynie, prowadząca przez Ojcowski Park Narodowy i częściowo przez Szlak Orlich Gniazd. Trasę zakwalifikowałem jako trudną ze względu na dystans i liczne podjazdy. Technicznie trasa łatwa z wyjątkiem odcinka Olewin – Kosmołów. Droga przeważnie asfaltowa, czasem gruntowa. Przez całą drogę mijamy liczne zabytki architektury i przyrody, oraz wspaniałe widoki.
Startujemy w Krakowie z przystanku autobusowego obok szpitala w Witkowicach ul. Dożynkowa. Jedziemy w dół ul. Zielone Wzgórze, i już po ok. jednym kilometrze dopada nas historia poprzez leżące po prawej stronie resztki fortyfikacji Prochowni wchodzącej w skład Twierdzy Kraków z lat 1850-1914. W tym forcie trzymano materiały wybuchowe stąd nazwa. Więcej informacji:
http://www.architectura-militaris.cba.pl/Twierdza_Krk/twierdza.html
Dalej jedziemy aż do ul. Glogera, którą przecinamy na następnym skrzyżowaniu w lewo i zatrzymujemy się na Czerwonym Mostku. Szczere pole droga gruntowa a tu most. Tędy przebiegała droga rokadowa Twierdzy Kraków i aby nie było korków zbudowano bezkolizyjne skrzyżowanie XIXw! Więcej informacji:
http://www.master7.rowerpower.org/galerie/wycieczki-rowerowe/dolina-pradnika/czerwony-most-407.html
http://rss.fejm.pl/m-czerwony-mostek-267098
http://www.twierdza.art.pl/fort_44a_pekowice.htm
Dalej jedziemy prosto mijamy lecznicę dla zwierząt i skręcamy w prawo w asfaltową ul. Na Zielonki i zaraz skręcamy w lewo na ul. Pękowicką. Teraz troszkę pod górę gruntową drogą, czerwonym szlakiem mijamy po prawej Fort Pękowice niedostępny do zwiedzania. Więcej informacji:
http://www.gk.strefa.pl/fort44a.html
http://www.twierdza.art.pl/fort_44a_pekowice.htm
Dojeżdżamy do asfaltu i jedziemy ul. Ojcowską aż do Giebułtowa. W Giebułtowie do czerwonego szlaku dochodzi czarny rowerowy. Koniec asfaltu skręcamy w lewo o 90 stopni i zaczynają się Kwietniowe Doły, ostro w dół przez lasek trzymamy się szlaku i wyjeżdżamy w Prądniku Korzkiewskim tu wkraczamy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Nie będę opisywał Ojcowskiego Parku, bo w necie bez problemu można znaleźć mnóstwo opisów informacji i zdjęć. Powiem tylko, że dobrym miejscem na odpoczynek jest Źródło Miłości obok Krakowskiej Bramy. Stąd tylko 2 km do Ojcowa, gdzie można zwiedzać ruiny zamku. Więcej informacji:
http://www.zamkipolskie.com/ojcow/ojcow.html
Mijamy kaplicę na wodzie (bo car Mikołaj II zabronił w ojcowskiej ziemi budować obiekty sakralne, więc zbudowano na wodzie),
http://www.opn.pan.krakow.pl/turystyka/kaplica.htm
Kierujemy się w stronę Pieskowej Skały. Zwiedzamy zamek, ale z rowerem za bramę nie wpuszczą.
http://www.zamkipolskie.com/piesk/piesk.html
Jedziemy do Sułoszowej. Opuszczamy Szlak Orlich Gniazd, dojeżdżamy do miejscowości Kosmołów tu skręcamy w prawo tak jak do kościoła i zaraz odbijamy w lewo znów pod górę. Chciałem wrócić na Szlak Orlich Gniazd według mapy powinienem trzymać się drogi i tak zrobiłem i wylądowałem w miejscowości Troks, a powinienem skręcić w niepozorną polną drogę. Ale na pocieszenie dostałem piękny zjazd do drogi nr 783, jeszcze tylko przejazd kolejowy i już pięknie prezentował się mój cel wycieczki zamek w Rabsztynie a właściwie jego ruiny.
http://zamki.res.pl/rabsztyn.htm
Wstęp na zamek 1 zł., rower zostawiłem pod opieką sympatycznego pana sprzedającego bilety. Do zwiedzania jedna sala nad bramą i ruiny od środka, oraz piękna panorama okolicy.
Po odpoczynku pozostaje wsiadać na rower i wracać do domu. Wracamy czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd. Szlak prowadzi przez lasek do dzielnicy Olkusza Skalskie, a dalej przez lasek do miejscowości Olewin. W tym lasku zgubiłem szlak, ale udało się go odnaleźć przy lini kolejowej. Dalej szlakiem przez las pod lekką górkę droga na przemian kamienista lub piaszczysta. Dojeżdżamy do drogi nr 773 skręcamy w lewo do Sułoszowej, dalej jedziemy tą drogą, którą przyjechaliśmy i to jest największa wada wycieczki i warto pomyśleć o modyfikacji trasy.
Parę uwag praktycznych:
Gastronomia: nasilenie wszelkiej maści jadłodajni od Ojcowa do Piaskowej Skały, w Rabsztynie też można coś zjeść.
Serwisy rowerowe: nie widziałem.
Co zabrać: to co zwykle, aparat fotograficzny, lornetkę i dobry humor.
Inne: z tej racji, że trasa przebiega przez ciekawe miejsca warto poszukać informacji o tych obiektach zwłaszcza, iż, mój opis jest tylko małą wzmianką. Warto pomyśleć o innym wariancie powrotu, aby nie jechać tą samą trasą.
Życzę udanej wycieczki i dziękuję za uwagę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ojców National Park
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ojców National Park

Ojców National Park is a national park in Kraków County, Lesser Poland Voivodeship in southern Poland, established in 1956. It is Poland's smallest national park. The park is approximately 16 kilometers (10 mi) north of Kraków, in the Jurassic Kraków-Częstochowa Upland. Karst topography of soluble bedrock characterizes the park, which in addition to two river (the Prądnik and Saspówka) valleys contains numerous limestone cliffs, ravines, and over 400 caves. The largest of these, Łokietek's Cave (said to have sheltered King Władysław I Łokietek, for whom it was named), is 320 meters (1,050 ft) deep. The area is also noted for its rock formations, the most famous being Hercules' Club, a 25-meter (82 ft)-high limestone column. The park contains numerous castles, including a ruined Gothic castle at Ojców and a better-preserved Renaissance castle at Pieskowa Skała, both of which were part of a late-medieval system of defenses in southwestern Poland, known as the Trail of the Eagles' Nests constructed by the order of King of Poland, Kazimierz the Great. There are two museums in the park, the Professor Władyslaw Szafer Museum (named for the first person to advocate the creation of a national park in the Ojców area), and a branch of the Kraków-based National Art Collection, located in the Pieskowa Skała castle.

Krakow - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Krakow - plan miasta
Kraków Valleys
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków Valleys

The map presents the most interesting area of the north part of Kraków neighborhood. It depicts, among others, Kraków Valleys Landscape Park, Tenczynek Landscape Park and south part of Ojców National Park. The region is very popular among cyclists, hikers, and rocky climbers. The map range: Sułoszowa to the north, Rudno to the west, Mników to the south and Kraków to the east.

Update: 2017

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Krakow region
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Krakow region

The map in detailed scale depicts the most interesting recreational terrains near Krakow, including Krakow Valleys Landscape Park, Ojców National Park, Niepołomice Forest, Wieliczka Foothills, Wadowice, Myślenice. Map range: Myślenice to the south, Sułoszowa to the north, Wadowice to the west, Bochnia to the east.

Polish Jurassic Highland
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Polish Jurassic Highland

The Kraków-Częstochowa Upland (Polish Jurassic Highland) extends in south-central Poland, between the cities of Kraków, Częstochowa and Wieluń. It is a hilly landscape with Jurassic limestone rocks, cliffs, valleys and nearly 220 caves. One of the most attractive recreational terrain in Poland, Ojców National Park, belongs to the region.

Miejscowości na trasie