category-icon

Kralicki Śnieżnik - rozkosz wędrowania

27 km
5 h 57 min
1 km
Staré Město pod Sněžníkem

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-10-23
Staré Město pod Sněžníkem
category-icon
27 km
1090 m
1066 m
5 h 57 min
6/6
Dzień zapowiadał się słonecznie. Szkoda więc było każdej chwili. Wyjechałem z domu w kierunku
Przełęczy Płoszczyna gdy było jeszcze ciemno. Po drodze zabrałem mężczyznę z plecakiem, początkowo myślałem ,że może razem przemierzymy dzisiejszy szlak. Niestety okazało się ,że to przewodnik z Jaskini Niedźwiedziej , który stopem usiłuje dostać się do pracy.
Na szlak wyruszam kiedy jest jeszcze szaro . Jest zimno , cały drżę , ale wiem ,że zaraz się rozruszam i będzie dobrze.
Żółty szlak znajduje zaraz za budynkiem gdzie kiedyś mieściła się Czeska Policja Graniczna.
Trasa wiedzie w dół , po około 20 minutach łączy się on z szlakiem zielonym i tym podążam już w kierunku Kralickiego Śnieznika. Stąd to około 12 km. / w Czechach odległości na szlakach podawane są w km/ . Droga pnie się się górę jakby chciała nadrobić poprzednie zejście.
Koło godziny ósmej robi się przyjemniej, przebija się słoneczko , jest jakby cieplej. Po prawej stronie piękne widoki na Rychlebskie Góry.
W pewnym momencie na drodze widzę biegnące w moim kierunku zwierzę . Szybko okazuje się ,że to pies myśliwski. Widocznie zgubił się właścicielowi. Przez chwilę myślę jak mu pomóc. Po kilkunastu minutach spotykam właściciela psa , który jak widać jest nie mniej przerażony jak jego pies.
Dość długo trasa biegnie razem ze ścieżką rowerową . Po około 1.5 godzinie szlak skręca w górę do lasu. Tam na chwilę zatrzymuje się przy leśnej kapliczce i ruszam dalej. Od teraz biegną dwa szlaki zielony i niebieskie. Po kilkunastu minutach dochodzę do ujęcia wody Andelski Pramen.
Woda leje się z kunsztownie wykonanej rury w kształcie smoka. Nad ujęciem wody certyfikat potwierdzający wysoką jakość wody.
Tutaj zatrzymuje się na krótki posiłek i ruszam w drogę.
Po drodze mijam źródła Morawy. Potem jeszcze ostre podejście i jestem przy ruinach dawnego schroniska , przy którym stoi rzeźba kamiennego słonia , który dla Czechów jest symbolem Śnieżnika.
Stąd już kilka minut do szczytu . Zaglądam jeszcze do Schroniska pod Śnieżnikiem , w którym świętowano 140 rocznicę powstania tego schroniska.
Do Przełęczy Płoszczyna wracam niebieskim szlakiem w kierunku Kamienicy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2023

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022

Góry Złote | Rychlebske hory
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote | Rychlebske hory

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U Trzech Granic (1111 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Nazwa pasma nawiązuje do złota wydobywanego przed wiekami w tych górach. Grzbietem Gór Złotych na dł. ok. 32 km wiedzie granica państwowa i po czeskiej stronie przyjmują nazwę Rychlebskich hor (od ruin zamku Rychleby). Zasięg mapy wyznaczają: Złoty Stok i Paczków na północy, Trzebieszowice na zachodzie, Jesenik na południu i Sławnowice na wschodzie.
Na turystów czeka tu sieć pieszych szlaków górskich, które prowadzą ku najatrakcyjniejszym miejscom, jakimi są grzbiety i szczyty górskie, przełęcze, miejsca widokowe, doliny, potoki i rzeki górskie. W okolicach Złotego Stoku, Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego wytyczono wiele atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych. Rok wydania 2022

 

Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki

Mapa Masywu Śnieżnika, Gór Złotych i Bialskich oraz Krowiarek, z najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej - Śnieżnikiem i Ośrodkiem Narciarskim Czarna Góra. Znajdują się tu takie atrakcje jak Wodospad Wilczki i Jaskinia Niedźwiedzia. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych, szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia.

Miejscowości na trasie