category-icon

Kuźnia w Siodełku - Pałac w Tworkowie drugi raz

64 km
32 m
Racibórz, Tworków

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-08-24
Racibórz, Tworków
category-icon
64 km
32 m
43 m
4.3/6
Pałac Tworków. Ruszamy z parkingu koło szkoły kierujemy się w stronę lasu. Po lewej stronie mamy działki. Z końcem działek skręcamy w lewo. Teraz najbliższe km pokonujemy trasą w lesie, który ucierpiał podczas pamiętnej wichury. Docieramy do skrzyżowania z drogą Polaczkową. (Tutaj trafiamy na szlak czerwony). Skręcamy w prawo. Trasa przyjemna, szeroka, lekko w dół. Mijamy szkółkę leśna. Wyjeżdżamy na drogę asfaltową. Teraz w lewo. Pokonujemy tory kolejowe. Wjeżdżamy do centrum Nędzy. Na skrzyżowaniu koło Kościoła skręcamy w prawo. Wspinamy się na wiadukt nad torami kolejowymi trasy Racibórz – Rybnik następnie Racibórz – Kędzierzyn – Koźle. Zjeżdżamy w dół. Droga asfaltowa skręca w prawo. My prosto wzdłuż torów. Szlakiem zielonym wjeżdżamy w las. Docieramy do Rezerwatu Łężczok. Na chwilę można przystanąć aby podziwiać mieszkańców tego terenu. Po drodze mijamy Dąb Sobieskiego i Ruiny Dworku Myśliwskiego.
Ścieżką pomiędzy stawami wyjeżdżamy na ścieżce rowerowej prowadzącej do Raciborza. Pokonujemy most nad kanałem Ulga. Zaraz za nim w prawo na ścieżkę po wale. Najbliższe km pokonujemy właśnie tą ścieżką. Docieramy do Parku Zamkowego. Po lewej stronie mijamy stadion następnie po prawej Plażę Miejską i kolejna atrakcja po lewej to Zamek w Raciborzu.
Wjeżdżamy na most skręcamy w prawo. Z mostu w stronę Pomnika Matki Polki. Przejściem dla pieszych za rondem jedziemy w górę w ulicę Odrzańską i jesteśmy na rynku w Raciborzu. Kierujemy się prosto w ulicę Nową. Przejeżdżamy koło Sądu. Na światłach prosto. Wjeżdżamy w ulicę Opawską. Pokonujemy kolejne dwa ronda prosto. Ulicą Marii Skłodowskiej Curi jedziemy do końca gdzie przy końcu działek skręcamy w lewo. Trasa trudniejsza ze względu na jej nie dużą szerokość i nawierzchnię. Przejeżdżamy pod torami kolejowymi i ciepłociągiem. Wjeżdżamy na drogę z płyt betonowych. Okrążamy zakład. Docieramy do ulicy Studziennej. Kolejna krzyżówka w lewo w Sosnowiecką. Przed sobą mamy wały zbiornika Racibórz Dolny. Za torami kolejowymi w prawo. Jedziemy cały czas przed siebie i wjeżdżamy na wał aby zobaczyć ogrom tej budowli jak i miejsca gdzie zwierzęta znalazły swoje miejsce na ziemi do spokojnego życia.
Droga szeroka, utwardzona sprzyja jeździe, mijamy różnego rodzaju śluzy i mosty.
Na horyzoncie pojawiają się zarys celu wycieczki. Wałem docieramy do stacji kolejowej w Tworkowie. Skręcamy w jej stronę.
Teraz podążamy Dworcową do centrum wioski. Na krzyżówce z Dworcowej skręcamy w Parkową. Docieramy do celu Pałacu w Tworkowie. Rower musimy zostawić przed bramą. Po zwiedzaniu wracamy na rower. Można wrócić taką samą trasą lub wybrać nową. Druga opcja ciekawsza. ????
Wychodząc z Parku skręcamy w prawo i dalej jedziemy ul. Parkową. Jesteśmy przy stawie. Jedziemy jego prawym brzegiem. Mijamy zabytkowy młyn.
Skręcamy w prawo w Aleję “Hroza”. Wjeżdżamy do Bieńkowic. Znowu w prawo w Raciborską. Przejeżdżamy nad Psiną, na krzyżówce w prawo w Pomnikową, która skręca następnie w lewo. Kolejne rozwidlenie w prawo w ul. Szkolną, później w Odrzańską. I kręcimy przed siebie aż do zbiornika, gdzie skręcamy w lewo. Tą trasą jedziemy przed siebie. Mijamy miejsce gdzie wjechaliśmy na wał. Zjeżdżamy z wału. Po prawej mamy wał a po lewej Rafako. Przed mostem skręcamy w lewo. Jedziemy przed siebie. Droga doprowadza Nas do wału. Skręcamy w prawo. Następne km pokonujemy ścieżką rowerową na koronie wału.
Mijamy most na trasie do Rybnika, kolejowy i na kolejnym moście skręcamy w prawo. Zjeżdżamy z mostu. Można jechać prosto przez Łężczok lub przez Ciechowice, Turze. Wybrana opcja 2. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w stronę Ciechowic. Mijamy Łęg, Zawadę Książęcą. W Ciechowicach skręcamy w lewo w ulicę Raciborską, gdzie na końcu znajdziemy Prom rzeczy i ruiny mostu wysadzonego podczas II Wojny Światowej. Wracamy do skrzyżowania z przystankiem i kapliczką, skręcamy w lewo w Kuźnicką dojeżdżamy do Raciborskiej gdzie skręcamy w lewo. Docieramy do Turza. Cały czas kręcimy główną trasą przed siebie. Mijamy kapliczkę na skrzyżowaniu w centrum wioski. Wjeżdżamy na most. Docieramy do Siedlisk. Tutaj na rozwidleniu koło remizy skręcamy w prawo. Droga z asfaltowej zmienia się w szutrową. Przejeżdżamy przez tory kolejowe. Jedziemy wzdłuż lasu. Wjeżdżamy na asfalt. Przy kąpielisku skręcamy w prawo. Kolejna krzyżówka prosto następna w lewo. Docieramy do miejsca startu wycieczki.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ostrava i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice

Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.

Rok wydania: 2016/2017

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Miejscowości na trasie