Zaczynamy wyprawę na parkingu pod Hotelem Neptun w Łebie. Jedziemy przez Łebę i wyjeżdżamy ścieżka rowerową poza miasto w kierunku Lęborka. Po przejechaniu ok. 4 km asfaltowana ścieżką dla rowerów skręcamy w prawo do wsi Żarnowska. Na końcu wsi mijamy mały kościół i wjeżdżamy do lasu trasa R10 ( żółty szlak). Trasa prowadzi nas do "bramy" Słowińskiego Parku. Stoi tam tablica informacyjna z mapą sytuacyjna. Od tego momentu obowiązują nas ograniczenia wynikające z przebywania na terenie przyrodniczo chronionym. Trzeba przyznać, że turyści przestrzegają reguł i w Parku jest czysto, żadnych śmieci nie spotkałem. Trasa pod względem nawierzchni dość urozmaicona - miejscami łatwa, ale w większości piaszczysta więc przydadzą się opony od 1.75" w górę. W połowie drogi do celu ( a jest nim ujście rzeki Łeby do jeziora Łebsko) miejsce na odpoczynek , kładka prowadząca do Wielkiego Bagna - opis przy zdjęciu. Po krótkim postoju i zrobieniu paru zdjęć tego ciekawego pod względem przyrodniczym obiektu (Wielkie Bagno) jedziemy dalej w kierunku wsi Gać. Za wsią około 1 km wjeżdżamy na most na rzece Łebie i przejeżdżamy na drugi brzeg i kierujemy się wałem przeciw powodziowym do ujścia. Na końcu miła niespodzianka - długi kilkudziesięcio metrowy pomost z którego można podziwiać jezioro Łebsko, ujście rzeki Łeby i na horyzoncie patrząc od lewej świętą górę Kaszubów (Słowińców) - Rowokół, a patrzac w prawo ruchome wydmy w Rąbce k/Łeby. Powrót tą samą trasą, postój w Żarnowskiej. Zwiedzamy nowo powstały ośrodek składający się z 12 domków , przeznaczonych na wypoczynek rodzinny. Mamy do dyspozycji w każdym segmencie 6 miejsc do spania, w pełni wyposażoną kuchnie ( kominek, zmywarka, ciepła woda) plus dwie łazienki (parter i piętro). Na zewnątrz sauna, dwa baseniki dla dzieci, możliwość wypożyczenia rowerów - i wszystko to na terenie zamkniętym, strzeżonym. Do centrum Łeby około 4 km.
Jedziemy dalej i zatrzymujemy się po drodze na zasłużony posiłek w Checzy, gdzie mamy duży wybór dań, decydujemy się na tatara z łososia i pstrąga, karkówkę, kto może piwo a kierowca ...mineralną. Do parkingu gdzie stoi samochód z hakiem na rowery mamy zaledwie 1000m. Wyprawa udana, pomimo że przejechaliśmy "zaledwie" 35km to jednak dość miałka nawierzchnia na odcinku Żarnowska - Gać pozwoliła się zmęczyć na tyle, że wracamy do domu w pełni usatysfakcjonowani spalonymi kaloriami jak i kontaktem z nieskażoną przyrodą Narodowego Parku Słowińskiego.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Słowiński Park Narodowy
Mapa Słowińskiego Parku Narodowego wraz z zaznaczeniem szlaków pieszych i rowerowych oraz najważniejszych atrakcji turystycznych. Mapa swoim zasięgiem obejmuje obszar od Łeby do Ustki, od południa zamknięty przez Warblino.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wybrzeże Słowińskie
Mapa przedstawia ciekawy, a przy tym niezwykle popularny odcinek polskiego wybrzeża – od Ustki po Łebę. Zasięg mapy na południu wyznaczają: Słupsk i Potęgowo.
Jest to teren atrakcyjny nie tylko pod względem wypoczynkowym. Piękne plaże, w tym słynne klify w Dębinie, imponujące wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, spuścizna po dawnych mieszkańcach prezentowana w skansenach i cała masa innych atrakcji, przyciągają w ten rejon nie tylko tłumy plażowiczów, ale i miłośników aktywnego wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem. Bogata sieć szlaków turystycznych zachęca do aktywnego zwiedzania. Region ten upodobali sobie zwłaszcza rowerzyści.
Na mapie przedstawiono: gęstą sieć szlaków turystycznych, porty i przystanie statków białej floty, fortyfikacje nadmorskie, latarnie morskie i pozostałe atrakcje turystyczne. Jest także wybrana baza noclegowa i gastronomiczna. Z praktycznych ciekawostek - dodano numery wejść na plaże. Przebieg szlaków, jak i pozostała infrastruktura turystyczna zostały gruntownie sprawdzone podczas weryfikacji terenowej. Szczególnej uwadze polecamy międzynarodową trasę rowerową Eurovelo 10 - na mapie zaznaczono jej dotychczasowy, przeznaczony do likwidacji przebieg, jak również ten planowany. Na rewersie mapy znajduje się informator krajoznawczy z licznymi zdjęciami.
Rok wydania: 2021
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace
Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie
Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.