category-icon

Leboszowice - Nieborowice - Szczygłowice.

65 km
8 h 50 min
494 m
Polska, śląskie, Rybnik

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-10-11
Polska, śląskie, Rybnik
category-icon
65 km
494 m
500 m
Średni
8 h 50 min
5.2/6
Wyjazd z grupą rowerzystów śladem historii, tym razem kierunek Leboszowice - Nieborowice - Szczygłowice. W Leboszowicach w lesie na ścieżce leśnej "Za Młynem" znajduje się grób 17 letniej nieznanej dziewczyny z Rudy Śląskiej. Zimą 1945 roku żołnierze sowieccy spędzili do wykonania robót ziemnych miejscową ludność. Wśród nich znalazła się przejeżdżająca przez Leboszowice dziewczyna, którą zgwałcono i zastrzelono. Odnaleźć ten grób pomógł nam leśniczy Piotr Kuczna, który zna dobrze las i jego historie. W Nieborowicach w lesie obok przepompowni w 1939 roku Niemcy utworzyli obóz przejściowy dla żołnierzy polskich, działaczy i powstańców śląskich. Zginęło w nim ok 2000 osób m.in. kpt. Jan Kotucz - dowódca 75 p. piechoty, jednostki, która broniła Rybnika. Jadąc w stronę Gliwic po prawej stronie za wiaduktem kolejowym w polu są dwa bunkry, tzw. Grupy bojowej „Nieborowice”, bunkry obecnie podane są rewitalizacji i wstęp do wewnątrz jest nie możliwy. Szczygłowice leśnictwo Zacisze, 1946 roku ludzie pracujący w tym rezerwacie lasu usłyszeli strzał. Leśniczy dozorujący prace udał się w kierunku, z którego doszedł odgłos. Po chwili padł drugi strzał. Robotnicy znaleźli leśniczego, zastrzelonego prawdopodobnie przez kłusownika. W miejscu tym postawiono pomnik z napisem na tablicy "Alojzy Leśnik 16.6.1946". Kamień - Młyny w lesie na drzewie umieszczono tabliczkę i krzyżyk w miejscu pamięci o poległych w tym miejscu osobach. Pomnik 446 Ofiar obozu Auschwitz-Birkenau w miejscu Ruda Las. Pięknie dziękuję panu leśniczemu Piotrowi Kulczyna za pomoc w odszukaniu grobu oraz za przybliżenie historii nie tylko tego grobu, ale i innych ciekawych miejsc w tych lasach. Fragmenty opisu niektórych z odnalezionych miejsc pochodzą z książki pana Kazimierza Wojciecha Cywińskiego pt. „HISTORIA ZAPISANA W LESIE” Wydanie II poszerzone. Podziękowanie należny się moim koleżankom i kolegom za udział w tej wyprawie rowerowej. DZIĘKUJĘ!. Cała trasa wg licznika to 66.97 km. Węcej: https://www.janham.cba.pl/index.php/wyjazdy/rok-2018/pazdziernik-2018

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".