category-icon

Leśnymi duktami Puszczy Sandomierskiej

77 km
68 m
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Majdan Królewski, Nowa Dęba - Tarnobrzeg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2008-08-31
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Majdan Królewski, Nowa Dęba - Tarnobrzeg
category-icon
77 km
68 m
82 m
3.9/6
Zgłębienie tajemnic puszczańskiej knieji było celem tej wyprawy. Dotąd jej leśne ostępy stanowiły dla mnie w dużym stopniu rowerową białą plamę. Początkowo wszystko szło, jak z płatka. Słoneczko przyświecało, nawierzchnię drogi stanowił asfalt, poza polnym traktem z Dąbrowicy do Józefowa (wybranym bardziej celem urozmaicenia trasy, niż jej skrócenia). Nic tylko pedałować w najlepsze. Do czasu jednak. Oto za Durdami najpierw pojawiła się gruntowa droga, a następnie śródleśna steczka, która w końcu prawie w ogóle zanikła. Nie chcąc się wracać i od nowa szukać skrótu w kierunku Babuli (swoją drogą mam dzisiaj poważne podejrzenia, czy takowy trakt rzeczywiście istnieje) wybrałem wariant ekstremalny. Przedarłem się przez wąski pas leśnych chaszczy, osiągając otwartą przestrzeń i wał bliżej nieokreślonego cieku wodnego. Myślałem błędnie, że to Trześniówka. W każdym razie nie było innego wyjścia jak jechać po trawie koroną wału. Wybujałe zielsko utrudniało pedałowanie, wdzierając się w wózek przerzutki. Trud na szczęście się opłacił, gdyż po pewnym czasie osiągnąłem bitą drogę, przebiegającą obok Stawów Krasiczyńskich. Z tego traktu skręciłem na dobrze utwardzony leśny dukt, który wyprowadził mnie prawie na skraj leśnego kompleksu w sąsiedztwie Ostrów Baranowskich. Stąd wybrałem trochę piaszczysty ale przejezdny wariant w kierunku Huty Komorowskiej. Ogólnie rzecz biorąc jazda po Puszczy okazała się bardzo przyjemnym doświadczeniem. Obawy, że przyjdzie mi przedzierać się przez piachy, których tu nie brakuje w akompaniamencie soczystej łaciny, cisnącej się do us były bezpodstawne. Dalsza część trasy to już powrót do Tarnobrzega wyłącznie po asfalcie. Jeszcze w Nowej Dębie zrobiłem sobie krótki popas na tamtejszym rynku. Po osiągnięciu siarkowego grodu zajechałem nad Jezioro Tarnobrzeskie. W sam raz odbywał się tam festiwal szantowy, a ja bardzo lubię żeglarską muzę. Satysfakcja z pokonanej trasy połączyła się w ten sposób z błogim nastrojem, wywołanym przez skoczne dźwięki wpadające w uszy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Rzeszowa. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Rzeszowa. Część północna
Mapa Rzeszowa i okolic przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na północ od miasta, w tym okolice Mielca. Zasięg mapy wyznaczają: Szwagrów i Nowa Dęba na północy, Czermin na zachodzie, Dębica i Rzeszów na południu, Białobrzegi i Leżajsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Łańcut i Leżajsk – atrakcyjne turystycznie miasta z dużym nagromadzeniem zabytków. Okolice Rzeszowa i Mielca to wciąż mało znany wśród turystów region. Mapa doskonale nadaje się do wycieczek rowerowych i pieszych, jak również dla osób zmotoryzowanych.
Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Miejscowości na trasie