category-icon

LGD Blisko Krakowa - Spacer przez Świątniki Górne

4.3 km
53 m
Świątniki Górne

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-05-15
Świątniki Górne
category-icon
4.3 km
53 m
42 m
2.7/6
Spacer przez Świątniki Górne zaprowadzi nas do kilku miejscowych atrakcji, ale także do pięknych punktów widokowych. Dzięki położeniu na wyniosłym, górującym nad całą okolicą grzbiecie Pogórza Wielickiego, Świątniki mogą poszczycić się pięknymi panoramami.
Spacer można rozpocząć od parkingu przy Urzędzie Gminy. Naprzeciwko urzędu wznosi się XIX-wieczny gmach dawnej Szkoły Ślusarskiej. Dziś można tu zwiedzić interesujące zbiory Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły. Następnie trasa prowadzi obok cmentarza, na którym można zobaczyć kilka pięknych przykładów metalowych krzyży, dzieł miejscowych mistrzów ślusarskich. Rozciąga się stąd również świetna panorama Beskidów. Kolejne atrakcje na trasie to malownicze kapliczki (część z nich to piękne przykłady roboty kamieniarskiej z XVIII i XIX w.), kilka starych pomnikowych drzew oraz kolejne panoramy – samych Świątnik, Beskidów, a także Krakowa. Cennym zabytkiem przy trasie jest kościół parafialny św. Stanisława z XVIII-wiecznymi ołtarzami wawelskimi.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie