category-icon

LGD3K_A Osobliwości Gminy Kolbudy

20 km
2 h 47 min
226 m
Polska, pomorskie, powiat gdański

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-10-03
Polska, pomorskie, powiat gdański
category-icon
20 km
226 m
229 m
Średni
2 h 47 min
4/6
Bursztynowa Góra to rezerwat archeologiczny obejmujący wyeksploatowane wyrobisko dawnej odkrywkowej kopalni bursztynu eksploatowanej od XVIII wieku. Do dziś zachowały się charakterystyczne doły w postaci lejów, największy z nich ma średnicę 40 metrów i głęboki jest na 15m W miejscowości Lublewo zobaczyć możemy przeuroczy kościółek NMP Królowej Korony Polskiej, będący centralnym punktem wsi. Został on wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku – z tego czasu pochodzą mury prezbiterium. obok kościoła znajduje się karczma Stara Wozownia, w której możemy smacznie zjeść. Jadąc dalej, możemy zatrzymać się w Kolbudach. Tutaj możemy skorzystać z uroków pięknie położonej przystani na jeziorze Bielkowskim, ale także, będąc zwłaszcza z dziećmi, możemy zatrzymać się w parku przy urzędzie Gminy, lub nieco dalej położonym centrum spędzania czasu wolnego, gdzie dostępne są wiaty, ławeczki, siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw dla milusińskich. Ciekawym architektonicznie miejscem jest tez stary, nieczynny już dworzec kolejowy w Kolbudach oraz nowoczesny budynek, w przepięknie zagospodarowanej przestrzeni nadleśnictwa w Kolbudach. Pokonując kolejne kilometry docieramy do Pręgowa, gdzie koniecznie należy zobaczyć zabytkowy kościół pw. Bożego Ciała. Przyjmuje się, że parafia w Pręgowie była jedną z pierwszych na Pomorzu Gdańskim. Kościół został zbudowany najprawdopodobniej w XIV wieku przez zakon krzyżacki, za którego rządów powstała wieś Pręgowo. Z Pręgowa, mamy już z górki i objeżdżając z lewej strony zbiornik Belkowski, wzdłuż rzeki Raduni, dojeżdżamy do miejscowości Bielkówko. Godne polecenia miejsca, które warto zobaczyć należą do tzw. szlaku instalacji techniki wodnej na Raduni. Zbaczając nieco z trasy zobaczyć możemy zaporę wodną na Jeziorze Bielkowskim, rurociąg, którym transportowana jest woda do Elektrowni Wodnej w Bielkówku, samą elektrownię oraz wieżę przepompowni. Żeby nie wracać ścieżką przez Lublewo do Bąkowa, warto tę trasę przejechać lasem, zwłaszcza jeżeli nie ciepło i sucho. Cała pętla liczy około 10 km, ale chcąc się zatrzymać w każdym miejscu nasza podróż może liczyć od dwóch do trzech godzin. Po drodze mijamy sporą ilość sklepów, także nic nie powinno nas na trasie zaskoczyć.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wieżyca i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wieżyca i okolice

Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem na Kaszubach. Mapa przedstawia obszar wokół góry ograniczony miejscowościami: Skaryszów, Kościerzyna, Lipusz, Cewice aż do lotniska w Gdańsku. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami oraz tras rowerowych i ścieżek przyrodniczych szlaków kajakowych. Są tu też wszystkie inne obiekty potrzebne turyście do planowania wycieczki. Głębokości głównych jezior Kaszubskich pokazano przy pomocy izobat. Siatka geograficzna zgodna z GPS oparta na układzie WGS-84.
Produkty - pliki do pobrania zawierają tylko kartografię, bez strony opisowej.

Kaszuby Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.