category-icon

Libiąż

122 km
140 m
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-07-02
category-icon
122 km
140 m
136 m
1.8/6
W ciepłą i słoneczną niedzielę 2 lipca 2017 roku pogoda zachęcała do wyprawy rowerowej. Tym razem pojechałem w tereny, gdzie dawno nie byłem.

Wyruszyłem z domu przez Czechowice-Dziedzice i Kaniów do Jawiszowic, które są już w woj. małopolskim. Stąd blisko jest do Brzeszcz, gdzie później zawitałem. Trasa wiedzie częściowo Wiślaną Trasą Rowerową i drogami o nieco większym natężeniu ruchu. Z Brzeszcz pojechałem przez Rajsko do Oświęcimia, gdzie tuż obok Obozu Auschwitz wjechałem na WTR wiodącą wałem rzeki Soły. Trasa zaprowadziła mnie aż w miejsce, gdzie Soła wpada do Wisły, a trasa wiedzie dalej wiślanym wałem na wschód. Wygoda tej trasy to fakt, że jest asfaltowa z pięknymi widokami na okolicę, gdzie wyraźnie widać pierwsze pagórki Jury. Malownicza trasa zaprowadziła mnie do miejscowości Mętków, gdzie byłem chyba pierwszy raz. Tam skierowałem się leśną trasą w stronę Żarek i Libiąża, który już kilka razy na rowerze odwiedziłem (np. podczas powrotu z Jury do domu). W Libiążu widziałem piękne widoki na Beskidy oraz Babią Górę, a także na Zamek Babice w Wygiełzowie, gdzie zaczyna się Jura. Z Libiąża pojechałem przez Chełmek nad Jezioro Dziećkowice. Co prawda miałem z tym problem, ale odnalazłem właściwą drogę. Woda w jeziorze jest niemal krystalicznie czysta, czego dowodzą żyjące tam raki. Udało mi się tam zrobić podwodne zdjęcia. Potem pojechałem przez Chełm Śląski w stronę Bierunia Nowego i Jedliny, by w końcu zawitać w Woli. Tamtejsza trasa jest niemal bez pagórków, ale za to widokowa. W Woli kierowałem się na Frydek szlakiem EuroVelo R4 pokrywającym się z "Greenways" i tak oto już po zmroku dojechałem do Ćwiklic, a potem przez Rudołtowice do Goczałkowic a stamtąd przez Zabrzeg do domu.

Przejechany dystans to 125 km.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024