category-icon

Lubelska Droga św. Jakuba

134 km
673 m
Polska, lubelskie, Lublin
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-05-26
Polska, lubelskie, Lublin
category-icon
134 km
673 m
704 m
2/6
Lubelska Droga św. Jakuba wytyczona w latach 2011-2012 i oznakowana jesienią 2012 prowadzi z Lublina do Sandomierza gdzie łączy się z Drogą Małopolską.

Zarówno przebieg Małopolskiej, jak i Lubelskiej Drogi św. Jakuba ma swoje określone uwarunkowania historyczne i geograficzne. Średniowieczną tradycją jest, że szlaki pielgrzymie biegną w pobliżu kościołów pod wezwaniem Apostoła Jakuba Większego. Taki sposób ich wyznaczania umożliwiał pielgrzymom korzystanie z Jakubowych świątyń jako miejsc odpoczynku i schronienia w czasie wędrówki. Lubelski kościół pw. św. Jakuba znajduje się przy ul. Głuskiej, dlatego też Droga Lubelska mająca swój początek na Starym Mieście prowadzi w kierunku Abramowic. Lokalizacja parafii nie jest jednak jedynym powodem, dla którego trasa biegnie w taki sposób. Jak podają źródła historyczne, przed wiekami przebiegał tędy również szlak handlowy na Ruś oraz tzw. Koleiny Jagiełły, łączące Wilno z Krakowem (przez Lublin i Sandomierz), z ważną przeprawą rzeczną w Zawichoście. Istotny wpływ na ustalenie przebiegu trasy miały również przemierzane od lat szlaki pielgrzymek do sanktuariów na Jasnej Górze, w Sandomierzu i Sulisławicach. Nieoficjalnie Szlak Jakubowy bywa również nazywany „Dominikańskim”, łączy bowiem kościoły i klasztory dominikańskie zarówno w Lublinie, jak i Sandomierzu, Tarnobrzegu, Klimontowie czy Krakowie. Tymi ścieżkami chodzili niegdyś pierwsi założyciele tego zakonu, a także św. Jacek, bł. Czesław, bł. Sadok oraz Sandomierscy Męczennicy.

Szlak Lubelski i Droga Małopolska przebiegają przez malownicze tereny Wyżyny Lubelskiej, Kielecko-Sndomierskiej, Ponidzia oraz Wyżyny Małopolskiej. W znaczniej mierze trasa prowadzi przez pola i lasy – z dala od ruchliwych dróg. Szczególnym walorem krajobrazowym na trasie są wąwozy lessowe w Sandomierskiem i Lubelskiem, wychodnie gipsowe Ponidzia, kwitnące sady owocowe wokół Sandomierza, Małopolski przełom Wisły oraz słoneczna dolina Bystrzycy. Obcowanie z pięknem natury sprawia, że wędrówka Szlakiem Lubelskim staje się doskonałą formą medytacji, kontemplacji, a także źródłem wyciszenia i wewnętrznej równowagi, tak cennej dla pielgrzyma na każdym etapie jego wędrówki.

Odcinek trasy od Sandomierza do Krakowa został dokładnie opisany w przewodniku „Małpopolska Droga Św. Jakuba” (wyd. Rewasz). Poruszanie się po Drodze Małopolskiej ułatwia również mapa „Okolice Sandomierza” (wyd. Compas), która przedstawia dokładny przebieg szlaku. Obszerniejsze materiały dotyczące Drogi Lubelskiej są wciąż w przygotowaniach. Na dzień dzisiejszy można jednak zasięgnąć pierwszych wiadomości o Drodze z ulotki informacyjnej, która jest do pobrania na stronie internetowej oo. Dominikanów. Na furcie klasztoru, która znajduje się w Lubinie przy ul. Złotej 9, można również nabyć wydawnictwa związane z Drogami św. Jakuba, modlitewniki, muszle (symbol pielgrzymów) oraz paszporty pielgrzyma.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.

Na mapie Polski niewiele jest miejsc z duszą, w których ludzie z pasją odnajdują inspirującą moc tworzenia i życia. W Sandomierzu realizują się plany i spełniają marzenia, a czas staje się wartością względną. Podczas wizyty można zakosztować wielu „kameralnych przyjemności”, spośród których najbardziej popularnymi są tematyczne spacery po mieście. Dostępne trasy zwiedzania Królewskiego Miasta to propozycja, z której może skorzystać każdy. Zaplanowane wspólne wycieczki pozwolą odkryć to, co najciekawsze, ukryte i nieoczywiste. Dlatego właśnie Sandomierz, dzięki swojej niepowtarzalnej energii jest idealną propozycją na wycieczkę każdą porą roku.

Zapraszamy do odkrywania Sandomierza Szlakiem Kameralnych Przyjemności.

Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Miejscowości na trasie