category-icon

Marcinka, Zawada, Łękawka, Pleśna, Szczepanowice, Świebodzin, Radlna, Tarnowiec

35 km
2 h 26 min
509 m
Tarnów
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-10-19
Tarnów
category-icon
35 km
509 m
509 m
2 h 26 min
5.1/6
Wyruszamy z centrum Tarnowa, spod cmentarza i kierujemy się na Aleję Tarnowskich - ku górze św. Marcina. Pierwszy wjazd na to wzniesienie daje nam niezłą rozgrzewkę, ale i widoki są piękne - ruiny XIV w. zamku Leliwitów i piękna panorama Tarnowa.

Z zamku wspinamy się do miejscowości Zawada, gdzie na szczycie jest uroczy drewniany kościółek i kolejne piękne widoki - w ładny dzień widać nawet Tatry!
Z Zawady zjeżdżamy do Łękawicy - wśród pól okraszonych złotym kłosem i lasów z brzęczącymi pszczołami - wdzieramy się na terytorium wsi.

Drogą asfaltową jedziemy wciąż na południe ku miejscowości Piotrkowice. Tam znajduje się nowo wybudowany zajazd z pięknym widokiem na dolinę rzeki Białej - miasto Tuchów i w oddali pasmo Brzanki. Swego czasu znaleziono w tym lesie największe grzyby jakie widziano w okolicy - miały nawet do 1.5m kapelusze.

W Piotrkowicach jedziemy ku tzw. Słonej górze. Kolejne punkty widokowe na południowe zbocze i dolinę białej - w oddali widać pasmo Lubinki i Podgórze. W lasach roi się od cmentarzy wojennych z lat 1914-1918, niektóre są wyjątkowo malownicze. Tym razem kierujemy się na zachód w kierunku miejscowości Pleśna. Zanim jednak do niej wjedziemy - zjeżdżamy malowniczymi serpentynami do doliny rzeki Białej.

Widoki zapierają dech w piersiach. Zwłaszcza jeśli długo mieszka się w dużych aglomeracjach - mamy wrażenie,że lądujemy małym samolotem.

Po wjechaniu do Pleśnej obieramy trakt na Lubinkę - czeka nas wspinaczka pod górkę. Kolejne piękne widoki na północ - miasto Tarnów będą nagrodą. Wjechaliśmy w małopolski szlak owocowy - na zboczach uprawy malin, porzeczek itp. Z Lubinki w Szczepanowicach zjeżdżamy do Rzuchowej i kolejne serpentynki, z tym, że tym razem widok na wijący się Dunajec. W Rzuchowej przekraczamy most na rz. Białej - w m. Kłokowa i jedziemy przez wsie do Tarnowa.

Dwie rzeki, kilka górek 400 m n.p.m. i niezapomniane wrażenia na cały dzień. Zapraszam!

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie