Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Stefana Starzyńskiego wraz z Warszawską Masą Krytyczną zorganizowali Masę 1943 - przejazd rowerowy w hołdzie Bohaterom Getta.
Uczestnicy wydarzenia poznali historię miejsc nierozerwalnie związaną z historią warszawskich Żydów – Muranów oraz okolice placu Grzybowskiego. Na trasie znalazły się m.in. Żydowski Instytut Historyczny w pobliżu dawnej synagogi na Tłomackiem (w jej miejscu stoi dziś tzw. Błękitny Wieżowiec), Synagoga Nożyków i siedziba Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Masa 1943 zakończyła się przed nowo otwartym gmachem Muzeum Historii Żydów Polskich, stanowiącym swoistą klamrę spinającą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Rowerzystom towarzyszyły współczesne interpretacje rewolucyjnych pieśni Bundu, którego członkiem był Marek Edelman, w wykonaniu Wojtka Mazolewskiego i jego zespołu.
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Południowe okolice Warszawy
Mapa południowych okolic Warszawy w skali 1:50 000, na mapie przedstawiono obszar od śródmieścia Warszawy na północy, po Grójec na południu. Na zachodzie zasięg mapy wyznaczają Ożarów Mazowiecki i Pruszków, na wschodzie - Garwolin. Na mapie znajdziemy szlaki piesze i rowerowe oraz rezerwaty w okolicach Piaseczna, Pruszkowa, Józefowa, Konstancina-Jeziornej, Otwocka, Karczewa, Mińska Mazowieckiego, Góry Kalwarii.
Zawarto tu w całości Chojnowski Park Krajobrazowy i Mazowiecki Park Krajobrazowy. Rok wydania 2024