category-icon

Masyw Ślęży (Wieżyca - Ślęża - Olbrzymki - Droga pod Skałami)

13 km
517 m
Sobótka
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-04-14
Sobótka
category-icon
13 km
517 m
527 m
Średni
6/6
Masyw Ślęży: Sobótka - Dom Turysty pod Wieżycą - Wieżyca - "różowy szlak" - źródło św. Anny - Ślęża - Olbrzymki - droga pod skałami - źródło św. Jana - Sobótka
[kwiecień 2017]

Zaczynamy w Sobótce na Parkingu na końcu ul. Turystycznej i idziemy żółtym szlakiem do Domu Turysty pod Wieżycą i dalej na Wieżycę. Podejście dość strome, ale krótkie. Na szczycie wieża widokowa, jeżeli trafimy na otwartą możemy liczyć na widoki. My byliśmy za wcześnie i Pan, który obsługuje wieżę jeszcze nie dotarł. Idziemy dalej żółtym szlakiem w kierunku Ślęży aż dojdziemy do Rozdroża pod Kamiennym Krzyżem. Tutaj szlaki żółty i czerwony przecinają się z niebieskim szlakiem rowerowym. Tu schodzimy ze szlaku i rozpoczynamy właściwą wycieczkę. Na rozdrożu skręcamy w lewo na leśną drogę i idziemy nią aż dojdziemy do kamiennych schodów. Teraz idziemy już po najbardziej wydeptanej ścieżce (ktoś nawet oznaczył po drodze drzewa różowym sprayem). Szlak ten jest wyjątkowy z kilku względów: niewielu na nim ludzi i jest na nim sporo "ciekawostek"). Zaraz na początku po prawej na skale wmurowana twarz, kawałek dalej źródło św. Anny. Po drodze wiele ciekawych skał i sporo kamiennych schodów (obrośniętych mchem). Widoków nie ma ale jest zapach. Zapach lasu, zupełnie inny niż na głównym szlaku. Z różowego szlaku (ciekawostką jest to, że wyjście tego szlaku to taki punkt widokowy, gdzie schodzą ludzie z głównego szlaku ale nie mają świadomości, że ta niepozorna ścieżka prowadzi w tak ciekawe miejsce) schodzi się spowrotem na główny żółty szlak, którym już bezpośrednio idziemy na szczyt Ślęży. Mieliśmy zaplanowaną pętlę więc idziemy dalej szlakiem niebieskim w kierunku zgrupowania skał o nazwie Olbrzymki. Szlak z Olbrzymek obfituje w skały przez które trzeba przejść co jest nie lada frajdą dla dzieciaków. Po zejściu z ostatnich kamiennych schodów gdzie szlak skręca w lewo w leśną drogę, my skręciliśmy w prawo. Na pierwszy rzut oka nie wygląda to jakby tam była jakaś ścieżka (pewnie dlatego mało osób tam chodzi) ale po chwili można dostrzec pomiędzy kamieniami wydeptane miejsca. To Droga pod Skałami. Idąc cały czas "prosto" najbardziej wydeptaną ścieżką (po drodze odbicia z kamiennymi schodami - wyglądające tak zachęcająco, że aż chciałoby się zejść ze szlaku i zobaczyć co tam jest), po drodze natrafimy na kolejne źródełko, a kawałek dalej ta niewyraźna ścieżka zacznie robić coraz szersza, przetnie szlak niebieski (inną jego część niż my szliśmy) aż dojdzie do szlaku czerwonego, którym to zejdziemy przechodząc obok rzeźby "Panna z Rybą" aż do Sobótki.

Podsumowanie: jeżeli byliście już na Ślęży i macie dość tłumów a nie boicie się w razie czego zgubić, to zejdźcie "ze szlaku". Trasa dla dzieciaków od 6 lat ze względu na momentami dość strome podejścia i zejścia po śliskich kamieniach, oraz na długość (nie jest to niedzielny spacer z przełęczy Tąpadła)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Masyw Ślęży
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Ślęży

Cieniowana mapa turystyczna Masywu Ślęży z opisem turystycznym i fotografiami. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg szlaków turystycznych pieszych i rowerowych wraz z czasami przejścia oraz najważniejsze atrakcje. Rok wydania 2020

Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia

Mapa Wrocławia i okolic na wschodzie sięga po centrum Wrocławia, na zachodzie do Środy Śląskiej, południowa granica określona jest przez wsie Słupice, Kełczyn, Oleszna, Radzików, północna przez Ligotę Piękną, Gosławice i Brodno. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°33’ - 17°01’ długości geograficznej wschodniej oraz 50°49’-51°14’ szerokości geograficznej północnej. Mapa obejmuje swym zasięgiem Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Zbiornik Mietkowski. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera długości szlaków pieszych i rowerowych, nazwy ulic, rodzaje nawierzchni dróg, zabytki. Tak dokładnej mapy turystycznej tego obszaru jeszcze nie było!

Przedgórze Sudeckie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Przedgórze Sudeckie

Na mapie Przedgórza Sudeckiego zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia. Zaznaczono wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020