Mazowiecka Droga św. Jakuba biegnie szlakiem dawnych pielgrzymów mazowieckich. Wśród setek tysięcy pątników już ok. 1380 r. do Santiago przybyli chorąży płocki Paweł z Radzanowa oraz wojewoda czerski Jan Pilik z Sierpca, rycerze w służbie książąt mazowieckich, przez swą służbę związani także z Zakroczymiem i Płockiem, posłowie do Zakonu Krzyżackiego.
Mazowiecka Droga św. Jakuba rozpoczyna się przy katedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie. Od katedry szlak prowadzi przez Las Bielański, Tarchomin, Modlin, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Płock do Dobrzynia nad Wisłą. Opuszczając Mazowsze, przez Włocławek, Siniarzewo wiedzie do Mogilna, gdzie wkracza na Wielkopolską Drogę św. Jakuba i jeszcze dalej, poprzez Drogę Lubuską lub Dolnośląską, łączy się ze szlakami w Niemczech, Czechach, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii.
Spotkamy na tej drodze napoleońskie i carskie fortyfikacje, liczne zabytkowe kościoły, średniowieczne grodziska, malownicze jary i parowy, kilka rezerwatów przyrody. W dużej części biegnie ona prawym brzegiem Wisły.
Informacje na temat Drogi oraz kontakt do osób opiekujących się szlakiem – Kamila Pasławska: caminomazowieckie@gmail.com
Trasę poleca:Towarzystwo Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kampinoski Park Narodowy
Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór Mazowiecki na północy, Sochaczew na zachodzie, Pruszków na południu i Warszawa oraz Legionowo na wschodzie. Wydanie: 2024