Przekrojowa trasa prze Puszczę Kampinoską, po drodze można zobaczyć i las i łąki i bagna.
Trasa na rower terenowy, bywa miejscami piaszczyście (ale nie ma tragedii), część trasy ma oznaczenie szlaku rowerowego, w części poruszamy się szlakami pieszymi.
Początek w Lesznie na parkigu koło kościoła. Po dojechaniu do lasu poruszamy się niebieskim szlakiem pieszym, z początku jest to szeroka droga leśna, czasem piaszczysta (zdjęcie), potem jedziemy brzez tereny bagienne bardzo wąską ścieżką, smagani gałęziami z jej obu stron (zdjęcia).
Po opadach może być błoto.
Na końcu króciutki podjazd i jesteśmy na grzbiecie Karpat. To wąski pas wydm z wyraźnym grzbietem, można naprawdę poczuć się jak w górach; ten fragment jest również oznaczony jako szlak rowerowy.
Następnym punktem jest Zamczysko. To pozostałości starego średniowiecznego grodu udostępnionego przez kładkę i kilka tablic informacyjnych. Z Zamczyska jedziemy szlakiem pieszym czerwonym do Sosny Powstanców na której wg przekazów wieszano złapanych powstańców styczniowych 1863 roku. Obok dwie kapliczki i ołtarz polowy. Przy sośnie zaczyna się droga asfaltowa aż do Leoncina.
Leoncin można też ominąć jadąc lokalną szosą przez Teofile
Po napotkaniu żółtego szlaku pieszego bedziemy nim jechać aż do Leszna szlakiem im. Aleksandra Janowskiego, działacza PTK nazwany jego imieniem na pamiątkę pierwszej wycieczki pieszej zorganizowanej przez niego w 1907 roku.
Szlak jest bardzo ciekawy, można by rzec przekrojowy , prowadzi przez wszystkie charakterystyczne elementy krajobrazu Puszczy, po drodze kilka rezerwatów i ścieżek dydaktycznych. Drogi nie są zbyt piaszczyste na rower a najbardziej piaszczysty odcinek przed ponownym "zdobyciem" Karpat można ominąć z prawej strony wąską ścieżką (zdjęcie)
Przekraczmay ponownie Karpaty i wracamy do Leszna.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kampinoski Park Narodowy
Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór Mazowiecki na północy, Sochaczew na zachodzie, Pruszków na południu i Warszawa oraz Legionowo na wschodzie. Wydanie: 2024