category-icon

MotoTraska. Przełęcz Osice, nad Łapszanką, Kocierska, Salmopolska, Kubalonka i Droga Oswalda Balzera

275 km
9 h 11 min
2.2 km
Krościenko, Spišské Hanušovce, Osturňa, Łysa Polana, Zakopane, Żywiec, Szczyrk, Wisła, Istebna

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-05-23
Krościenko, Spišské Hanušovce, Osturňa, Łysa Polana, Zakopane, Żywiec, Szczyrk, Wisła, Istebna
category-icon
275 km
2222 m
1963 m
9 h 11 min
5.1/6
Pięć Przełęczy, Patelnia Chabówka i mega fajna, widokowa Droga Oswalda Balzera.
Naprawdę pokręcona trasa, że błędnik krzyczy, a oczy nie mogą się napatrzeć na te krajobrazy.
Tym razem Krościenko jest jako punkt na przelocie, ze wschodu na zachód przez polskie góry. MotoTraskę troszkę przekombinowałem, bo zależało mi na przejechaniu najbardziej uznanych "Tras Motocyklowych". Czasu mało a pogoda taka sobie. Przekropna jak mawiali dziadkowie.
Wiedziałem, że trasa będzie trudna i przede wszystkim czasochłonna, dlatego z kwatery ruszam w miarę rano. Prosto na Przełęcz Osice. Akurat to miejsce jest fajne widokowo. Nic nie zasłania panoramy. Droga też fajowa a asfalt równy. Zakręty i w oddali Tatry. Trudno, ale muszę się skupić na jeździe. Omijam Niedzicę i przez Słowację lecę na Przełęcz na Łapszance. W tamtym roku już tam byłem, ale jechałem z drugiej strony (polsko słowackiej). Łapszanka to stały punkt przelotowy motocyklistów. Trasy przez Słowację nie opisuję, nadmienię tylko, że starałem się jechać zgodnie z przepisami a relacje i zachwyty zostawiam słowackim motocyklistom.
Z Przełęczy lecę przez Słowację drogą 66 (bardzo malowniczą) na Łysą Polanę. Ludzi tam kupa... Potem wjeżdżam na Drogę Oswalda Balzera. Bardzo malownicza z tarasami do podziwiania krajobrazów.. Moim zdaniem taka lajtowa, bez urazy. Szeroki asfalt i dobrze wyprofilowane łuki. Potem szybki przelot z Zakopanego przez Nowy Targ, Maków Podhalański, Suchą Beskidzką do Wadowic. Co to Wadowice to chyba wszyscy Polacy wiedzą (Obecnie – jako miasto rodzinne papieża Jana Pawła II – stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy. - https://pl.wikipedia.org/wiki/Wadowice)
Potem „łuczek” i ląduję na Przełęczy Kocierskiej. Bardzo "motocyklowa" trasa z Andrychowa do Rędzina. Ja bym napisał do Żywca, ale znawcy by mnie zaciukali. Bardzo fajna trasa przez las. Moim zdaniem troszkę wymagająca. Brak poboczy a zakręty dość ostre. Jest i agrafka.
W Żywcu podjechałem do „życiodajnego wodopoju motocyklistów”, czyli Browaru Żywiec. Niestety na konsumpcję nie było czasu.
No, a potem „dzida” do Szczyrku i na najbardziej trudny kawałek MotoTraski,czyli Przełęcze Salmopolską, i Kubalonka.
Zakręt, zakręt, nawrotka i tak z lewej na prawą. Ale jazda.
Za Przełęczą Salmopolską i za Skocznia Małysza skręcam do dworu Prezydenta. Teoretycznie mogłem jechać dalej na Kubalonkę, ale wybrałem bardziej trudną drogę, obok Rezydencji Głowy Państwa Polskiego. I dobrze wybrałem. Stromo, zakrętów mnóstwo, a i wąsko. Ruch puszek spory. Ogólnie ten odcinek od Szczyrku to trudny jest i trzeba ostrożnie jechać, ale za to moc wrażeń.
Na koniec dojeżdżam do Istebnej na nocleg. Pora zaczyna się późna, a tam jak to górale mają w zwyczaju, austriacka numeracja domów i przysiółki. Kużwa błądzę prawie godzinę, żeby znaleźć umówioną kwaterę. Jakieś numery 1000 coś tam i przysiółek.....
Ratują mnie kobiety, które zabrały się na „majowym” przy kapliczce. Gdybym był mniej zmęczony, to chętnie bym tam z nimi posiedział i poklepał litanie. Widok zwalał z motka. Zobaczcie zdjęcia.
Trasę polecam "harpaganom, którym wciąż mało” i na cały długi dzionek.
.
P.S.
Polecam cykl relacji "Motocyklem przez polskie góry - Z Bieszczad w Sudety"
Z Bieszczad - w Pieniny - https://www.traseo.pl/trasa/mototraska-droga-karpacka-dolina-popradu-przelecz-gromadzka
Z Pienin - w Beskid Śląski - https://www.traseo.pl/trasa/mototraska-przelecz-osice-nad-lapszanka-kocierska-salmopolska-kubalonka-i-droga-oswalda-balzera
Z Beskidu Śląskiego - w Kotlinę Kłodzką - https://www.traseo.pl/trasa/mototraska-z-beskidu-slaskiego-w-kotline-klodzka-czeska-aaaa-i-3aa2
Z Kotliny Kłodzkiej - w Góry Izerskie - https://www.traseo.pl/trasa/mototraska-z-kotliny-klodzkiej-w-gory-izerskie

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Szczyrk
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szczyrk

Mapa turystyczna „Szczyrk” obejmuje swoim obszarem gminę Szczyrk, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. wschodnią część Brennej, Buczkowice.

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

Wisła
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła

Mapa przedstawia okolice ciekawej miejscowości turystycznej, położonej w Beskidzie Śląskim. Zasięg mapy wyznaczają: Ustroń na północy, Wielka Czantoria na zachodzie, Istebna na południu i Barania Góra na wschodzie. Okolice Wisły słyną z licznych szlaków pieszych i rowerowych oraz atrakcyjnych tras narciarstwa biegowego. Znajduje się tu ponad 20 nowoczesnych wyciągów narciarskich, a także liczne ośrodki sportowo-rekreacyjne. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. 
Mapa zawiera także plan centrum Wisły w skali 1:10'000 oraz opisy głównych atrakcji Wisły wraz z informatorem teleadresowym (baza noclegowa, urzędy, komunikacja, kultura, rekreacja). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Gmina Krościenko nad Dunajcem
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Krościenko nad Dunajcem

Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. Mapa zawiera ścieżki historyczne po Krościenku nad Dunajcem, jak również trasy do 11 grzybków, które są usytuowane w charakterystycznych punktach krajobrazowych gminy.

Wisła. Podróż do Źródeł
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła. Podróż do Źródeł

Mapa turystyczna „Wisła. Podróż do Źródeł” obejmuje swoim obszarem gminę Wisła, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. południową część Ustronia oraz Brennej. 

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

 

Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na zachodzie, Tatrzański Park Narodowy na południu i Łapsze Wyżne na wschodzie. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej to popularny rejon narciarstwa zjazdowego i basenów termalnych. Znajduje się tu 9 kolei krzesełkowych i 45 wyciągów narciarskich, przy których działają liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie. 
Obszar ten znany jest także z licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater, doskonałej kuchni regionalnej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021