category-icon

Nad zaporę w Dębem i cmentarz prawosławny w Wieliszewie.

25 km
3 h 2 min
0 m
Wieliszew, Poniatów, Komornica, Dębe,

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-06-10
Wieliszew, Poniatów, Komornica, Dębe,
category-icon
25 km
0 m
10 m
3 h 2 min
5/6
Krótki i szybki wypad na zaporę w Dębem.

Początek w Legionowie Piaskach, Trasa dość przyjemna, w większości drogami gruntowymi i mało uczęszczanymi asfaltami. Jedynie krótki odcinek zaraz za Poniatowem bardziej zmotoryzowany. Półmetek wycieczki był przy samej zaporze.

"Zaporę zlokalizowano w miejscowości Dębe, 21,6 kilometra od miejsca, gdzie Narew wpada do Wisły. W poprzek koryta Narwi zaplanowano zaporę czołową długości 220 metrów i maksymalnej wysokości 14 metrów wraz z systemem jazów umożliwiających przepływ wody. "

Wracając z nad zapory do Wieliszewa odwiedziłem stary cmentarz prawosławny założony w 1902 roku przez władze carskie przy linii kolejowej do twierdzy Modlin. Cmentarz o tej porze roku bardzo zarośnięty i trudno na nim cokolwiek zobaczyć, jak i poruszać się po nim. Ale nie jest to też niemożliwe do zrobienia.

Jadąc dalej z cmentarza warto się cofnąć kilkaset metrów i dojechać do przystanku SKM drogą okrężną, bo droga wzdłuż torów jest bardzo piaszczysta. I na całej trasie tylko ten jeden piaszczysty odcinek był. Ale oczywiście jak ktoś czuje się na siłach to może i tą drogą dotrzeć do mety wycieczki. .

Droga na wale przeciwpowodziowym bardzo dobra, obecnie można nią dojechać do przystanku SKM w Zegrzu, który nie był jeszcze czynny w dniu mojego przejazdu. Pośpieszyłem się dosłownie o jeden dzień. W tym przypadku albo pominiecie wizytę na cmentarzu, albo nadrobić trzeba kilka kilometrów. Pomiędzy Wieliszewem a Zegrzem jest jeszcze jeden nowy przystanek, "Wieliszew Centrum" i z niego też można skorzystać nie dojeżdżając do.Zegrza.

Pogoda bardzo ładna, lekki wiaterek, nie za gorąco. Wprost idealnie na taką wycieczkę.


Krótkie info o zaporze ze strony
https://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/serock/zapora-debe

Stację kolejową w Zegrzyu otwarto w 1907 roku. Pociągi pasażerskie kursowały do Zegrza do 1994. Rozważane jest ponowne uruchomienie połączeń osobowych przez SKM pod warunkiem reaktywacji linii kolejowej. W 2019 ogłoszono przetarg na projekt i budowę linii kolejowej wraz z przystankami Wieliszew Osiedle i Zegrze. W kwietniu 2020 zawarto umowę i zapowiedziano oddanie inwestycji do użytku w 2022 roku. Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2022, a oddanie przystanku kolejowego do użytku zaplanowane na 11 czerwca 2023 roku wraz z uruchomieniem ruchu pasażerskiego na linii kolejowej nr 28

Info ze strony
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegrze_Po%C5%82udniowe_(przystanek_kolejowy)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kampinoski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kampinoski Park Narodowy

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór Mazowiecki na północy, Sochaczew na zachodzie, Pruszków na południu i Warszawa oraz Legionowo na wschodzie. Wydanie: 2024

Miejscowości na trasie