Dystans: 250 km
Trudność: zazwyczaj niewielka, kilka piaszczystych odcinków; dość wyboisty odcinek wałem przeciwpowodziowym ze Śremu do Roguska (ok. 26 km)
Oznakowanie: jednolicie niebieskie, zgodne ze standaryzacją PTTK.
Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy nad jez. Malta, róg ul. Jana Pawła II i Ab-pa Baraniaka
Koniec szlaku: tama na jez. Jeziorsko
Trasa ta to gratka dla miłośników przyrody. Wystarczy wspomnieć, że szlak ten jest poprowadzony w taki sposób, że przez wiele kilometrów trudno spotkać ludzi oraz ich siedziby. Wiele tu natomiast ptactwa oraz innej zwierzyny, zamieszkującej podmokłe tereny nadwarciańskich rozlewisk. Oprócz tego wiele ciekawostek krajoznawczych: klasztor w Pyzdrach, Stary Konin, pozostałości obozu koncentracyjnego w Chełmnie, uroczy Uniejów i "sieradzkie morze", czyli największy śródlądowy zbiornik wodny - Jeziorsko.
ROGALIŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY - utworzony w 1997 r. w celu ochrony naturalnego środowiska doliny Warty. Liczne starorzecza, łęgi z roślinnością terenów podmokłych.
MOSINA - najważniejszy węzeł szlaków rowerowych na południe od Poznania. Ciekawe muzeum w dawnym budynku bożnicy, kościół św. Mikołaja z lat 1852-54, dwór z II poł. XIX w. W czasie Wiosny Ludów (1848 r.) Mosina przez kilka dni pełniła funkcję stolicy niepodległej Polski. Stacja PKP.
REZERWAT KRAJKOWO - utworzony w 1959 r. dla ochrony krajobrazu łęgów nadwarciańskich, na który składają się: starorzecza, liczne dęby o rozmiarach pomnikowych, miejsca gniazdowania wielu gatunków ptaków (np. czapli siwych).
ŚREM - ratusz z 1 poł. XIX w. Na północ od rynku - późnogotycki kościół NMP Wniebowziętej z XIV/XVI w. W dzielnicy Ostrówek - w obrębie pofranciszkańskiego, barokowego zespołu klasztornego z XVII/XVIII w. - kościół Narodzenia NMP. W mieście liczne pamiątki, związane z bogatymi tradycjami powstańczymi oraz dwiema wybitnymi osobistościami: ks. Piotrem Wawrzyniakiem - patronem spółdzielczości oraz urodzonym w Śremie prof. Heliodorem Święcickim - pierwszym rektorem Uniwersytetu Poznańskiego. W Śremie znajduje się największa w Polsce odlewnia żeliwa.
NOWE MIASTO NAD WARTĄ - gotycki kościół Świętej Trójcy z 2 poł. XV w., Dalej na zachód - tzw. Zielony Rynek, w jego północnej części - dom kultury, w latach 70-tych XX w. przebudowany z kościoła ewangelickiego z 2 poł. XIX w.
ŻERKOWSKO - CZESZEWSKI PARK KRAJOBRAZOWY - utworzony w 1994 r., chroni obszar w okolicy ujścia Lutyni do Warty wraz z fragmentami wypiętrzeń, głównie Wału Żerkowskiego (najwyższa kulminacja - 164 m n.p.m.). Urozmaicona rzeźba terenu, rozległe widoki na tereny zalewowe Warty, pokryte lasami łęgowymi i grądowymi.
DŃBNO - gotycki kościół Wniebowzięcia NMP z poł. XV w. z cennym wyposażeniem.
CZESZEWO - drewniany kościół św. Mikołaja z końca XVIII w., kryty gontem, z cennym wyposażeniem wnętrza. Szachulcowy budynek dawnej karczmy z końca XVIII w.
PYZDRY - Późnogotycki kościół farny Narodzenia NMP z 2 poł. XV w. Pofranciszkański zespół klasztorny z XIV w., wielokrotnie przebudowywany. Na północ od klasztoru - pozostałości zamku z XIV w.
NADWARCIAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY - powstał w 1995 r. na bazie powstałego dekadę wcześniej Pyzdrskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego. Na jego terenie gniazduje ok. 150 gatunków ptaków, co stanowi 65% wszystkich gatunków lęgowych w Polsce.
ZAGÓRÓW - Późnobarokowy kościół św. Piotra i Pawła z XVIII w. z gotyckimi fragmentami murów.
KONIN - patrz - opis: zdjęcie
KOŁO - patrz - opis: zdjęcie
CHEŁMNO NAD NEREM - patrz - opis: zdjęcie
UNIEJÓW - patrz - opis: zdjęcie
JEZIORO JEZIORSKO - zbiornik retencyjny, powstały w latach 1975 - 86 w środkowym biegu Warty, 22 km na południowy wschód od Turku. Największy zbiornik zaporowy w Polsce.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część północna
Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część Południowa
Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Powidzkie
Mapa "Pojezierze Powidzkie" obejmuje powiat słupecki i okolice, wraz z Powidzkim i Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym oraz przepięknym opactwem cysterskim w Lądzie. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, oraz podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Strzałkowo. Mapa tras rowerowych
Gmina Strzałkowo. Mapa tras rowerowych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski
Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie
Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.