category-icon

Nędza - groby, Łężczok.

49 km
1 h 32 min
352 m
Polska, śląskie, Rybnik

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-27
Polska, śląskie, Rybnik
category-icon
49 km
352 m
366 m
Średni
1 h 32 min
5.2/6
Wyjazd do Nędzy celem odszukania grobów leśnych z okresu II Wojny Światowej. Trasa: Rybnik, Jejkowice, Sumina, Górki Śląskie, przystanek kolejowy w Szymocicach, Nędza, Rezerwat Łężczok, Markowice, Żytna, Nowa Wieś, Lyski, Sumina, Jejkowice i do domu. Na miejsce położenia grobów naprowadziła mnie pani Jolanta Piskoń, która wcześniej je odwiedziła. Gdyby nie jej wskazówki ciężko by było je odszukać. Wprawdzie o jednym wiedziałem, ale o pozostałych dwóch nie miałem pojęcia. Pierwszym odszukanym grobem jest grób w okolicy podstacji trakcyjnej. Jest to grób symboliczny, tzn. prawdziwe miejsce pochówku żołnierza było ok 30 m dalej w dolinie od obecnego miejsca. W czasie opadów był systematycznie zalewany wodą. Grób prawdopodobnie ekshumowano, szczątki zostały zabrane przez żołnierzy. Co ciekawe, miejscowi postanowili przenieś ten grób wyżej w tym celu została przytransportowana rama betonowa, na której widać marmurową tabliczkę z napisem "A Depta 1904-1946" oraz drewniany krzyż. Nie wiadomo czy to prawdziwe dane tej osoby z grobu. Przy tym grobie znalazłem też tzw. kesz. O tym opowiedziała mi pani Maria, która zapamiętała to jak jeszcze była młoda. Drugim miejscem to też symboliczny grób przy drodze nr 922. Prawdopodobnie miejsce pochówku żołnierzy, bo było ich trzech, były trzy groby w głębi lasu i duży drewniany krzyż. Krzyż ten zgnił a żołnierze zostali ekshumowani. Symboliczna mogiła została ustawiona w obecnym miejscu. Tu też informacje od miejscowych. Trzeci, to grób żołnierza na tzw. Rogolu i znajduje się w głębi lasu. Na temat tej mogiły nie wiem nic poza tym, co pisała pani Jola, że jest to grób żołnierza z okresu II WŚ. Po tych poszukiwaniach postanowiłem odwiedzić Rezerwat Łężczok i jak zawsze o tej porze miejsce kolorowe i piękne. Dalej to Marklowice, jadąc drogą Babicką na wysokości opuszczonej posiadłości nr 56 znajduje się zaniedbany i zarośnięty grób też z czasów wojennych, a wg miejscowych pochowano w nim nieznanego żołnierza niemieckiego. Cała trasa wg licznika to 56.56 km. Jeszcze raz chce podziękować pani Joli za informacje o tych miejscach. Więcej: https://www.janham.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=179&Itemid=344

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Miejscowości na trasie