Niebieski szlak pieszy Znaku Rodła im. Janiny Kłopockiej

Dodano 2 marca 2019 przez plik GPX
Niebieski szlak pieszy Znaku Rodła im. Janiny Kłopockiej
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

141333
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.3
  • Dystans: 37,9 km
  • Czas trwania: 4 h 31 min
  • Średnia prędkość: 8,4 km/h
  • Przewyższenie: 40,18 m
  • Suma podejść: 247,76 m
  • Suma zejść: 218,73 m
  • Data: 2 marca 2019
  • Lokalizacja: Drożdzienica-Płocicz-Lutowo-Iłowo-Sypniewo
799219
1
Rozpoczynam od miejscowości Drożdzienica. Wieczór wcześniej upierałem się, że chcę znaleźć miejscowość Drożdżenica i irytowała mnie impertynencja googla poprawiającego mnie z uporerm maniaka z nazwą ww. miejscowości na "Drożdzienica". Zobaczyłem dzisiaj tablicę miejscowości i już wszystko zrozumiałem...:) Skąd mi się wzięło przekonanie o Drożdżenicy??...:)
Wita mnie tablica informacyjna o nadgranicznych budowlach inżynierii wojskowej po stronie ówczesnej Polski tj. systemu fortyfikacji polowych na linii Rytel-Sępólno Krajeńskie. w rejonie Drożdzienicy i całej gminy Kęsowo jest ich podobno duża ilość.
Podążam szlakiem Znaku Rodła im. Janiny Kłopockiej. Pani Janina była artystką, która stworzyła znak Rodła, symbol Związku Polaków w Niemczech (V dzielnica ww. związku miała siedzibę na zachodniej Krajnie, w pobliskiej miejscowości gminnej Zakrzewo). Biały-niebieski-biały tj. oznaczenie niebieskiego szlaku pieszego (wg standardu PTTK) będzie mi toważyszył przez cały wyjazd.
Cały jego przebieg jest bardzo dobrze oznaczony. Przy każdej zmianie kierunku zaraz jest jego potwierdzenie. Sprawnie wyjeżdżam z Drożdzienicy na prawidłowy kierunek.
799220
2a
Na wylocie miejscowości krótkie hello z kozami:)
799221
2b
Jedzie się sympatycznie, słonecznie, ciepło. Nowozakupione onuce (wg. języka powszechnego - ocieplacze) na buty zdają egzamin. Przyjemnie ciepło.
799222
3
Na górce wita mnie bardzo ważna i bardzo nieważna linia elektroenergetyczna:) Jedna łączy duże miejscowości, druga to linia donikąd...:)
799223
4a
Z zaskoczeniem wjeżdżam do znanej mi z innego wyjazdu miejscowości Cerkwica Duża. Piękny kościółek szachulcowy. W otoczeniu cmentarzyk (znaczna większość nazwisk polskich). Miły Pan utrzymujący ww. teren opowiada mi troszkę o ww. miejscu. Jest słonecznie, w oczach ww. Pana również widać pełnię życia i dobry humor. Kościółek jest z ok. 1830 r. W latach 70-tych XX wieku, gdy siermiężna władza PRL-u, zagroziła, że nie będzie katechezy z szkołach proboszcz (obecnie jeszcze żyjący w ww. miejscowości) pobudował salkę katechetyczną utrzymaną w ww. stylistyce tj. z murem szachulcowym.
799224
4b
799225
4c
799226
5
Po drugiej stronie rzeczki Kamionki mały cmentarzyk z XIX w.
799227
6
Z daleka, nad odjezdne, fotka czynnego młyna na ww. rzeczce. Własność znanej firmy w ww. branży.
Jadę dalej i... mylę szlak:) Jest zaliczony punkt każdego z wypadów:) Jednak duża czujność pozwala mi szybko wrócić na właściwe tory....:)
Jadę dalej, idę dalej (piach), jadę dalej i... leżę! Piach i za późne wyczepienie się z pedałów... Drugi, stały punkt prawie każdego wypadu zaliczony. Leżę na trawniku przed czyimś gospodarstwem i śmieję się do siebie... Chyba endorfiny już podróżują w obiegu:)
799228
7a
Zajeżdżam nad jeziorko dobrze mi znane. Fajny lasek, fajne jeziorko, fajne wspomnienia z innego wypadu (m.in. kąpiel w pełni natury...:)).
799229
7b
799230
8
Wjeżdżam do miejscowości Płocicz. Pamiętam tutaj zawalony, stary dom, gdzie były stare, piękne szafy, piec kaflowy. W zeszłym roku chciałem je "pozyskać". Dzisiaj widzę już tylko kupka gruzu i jakiś, typowy, współczesny domek.
Zaskakuje mnie ta miejscowość nie widzianymi wcześniej (nie wiedzieć czemu) starymi domkami z drewna. Piękne.
Jadę przez pola, przez pola, jest słońce, przez pola, przez pola, słońce się chowa za chmurami, przez pola, przez pola... Spada morale... Przez pola... Wjeżdżam w końcu do lasu. Słońce lekko wychodzi.
799231
10a
Lutówko - piękne miejsce. Jeziorko, domek, śluza, las. Miejsce do zrealizowania siebie w późniejszym wieku - mały domek, mała elektrownia wodna i dzięki niej nie mała emeryturka:)
799232
10b
Wyjeżdżam z lasu, przez pola, przez pola...
799233
11
Lutowo - dwa, fajne psy, jeden bardziej gadatliwy, drugi się wdzięczy pod płotem:)
Ruszam już asfaltem. Połowa drogi za mną. Wjeżdżam do miejscowości Radońsk.
799234
12
I odwiedzam znany mi już budynek budowany z ambitnych pobudek.
799235
13
W tej samej miejscowości kolejny, fajny, stary domek o szachulcu wypełnionym kamieniami. Dla chętnych - obecnie jest na sprzedaż.
Jadę dalej do Iłowa.
799236
14
Tutaj słoneczko bawi się z chmurami.
799237
15a
I trawami.
799238
15b
Robiąc zdjęcie przeleciała mi przez głowę nazwa dla niego "takie tam":)
Wjeżdżam do pięknego lasu. Fragmenty dawnej puszczy krajeńskiej. Wysoki stan wód daje duże zróżnicowanie drzewostanów. Świerk, dąb, buk, olchy i oczywiście sosna. Trochę cieków, trochę zalanych polan. Mnóstwo ptaków. Słychać je wszędzie pełno. Jakby pośpiesznie robiły porządki na swoich ogródkach. Strasznie zapracowane.
799239
16
Spotykam lasek, gdzie drzewa wyglądają na mnie jedno zza drugich...:)
799240
17a
Dalej inżynier bober w żywiole.
799241
17b
Jadę dalej fajnym lasem, bananek wychodzi samoczynnie. Lubie te takie..:)
799242
18
The middle of nowhere.
Jadę przez las, świerk przy drodze, dalej sosna, z drugiej strony rozlewiska. Zmiana kierunku i długa prosta sosnowata.
Fragment dębiny, staruszek pochylił się ku ziemi, ale troszkę niepokornie.
799243
19
Po wyjechaniu z lasu zdaję sobie sprawę, że szlak wiedzie starym duktem. Raz jechałem konikiem, na wozie przez "moje" lasy. Kiedyś to było powszechny środek transportu. Kiedyś najmę sobie konika, wóz i tak pozwiedzam swoje leśne kąty... Aby obaczyć jak drzewiej bywało.
799244
20
Chwila utraconych możliwości - rozebrana linia kolejowa łącząca Krajnę Zachodnią i Wschodnią. Nie jest dla mnie zrozumiały tak trwale utrzymujący się podział kiedyś jednego organizmu jakim była Krajna (Kamień Krajeński był stolicą Krajny północnej i Złotów jej podlegał...). Wojna dała granicę Państw, po wojnie granicę województw - o co tu chodzi???
799245
21
Pałacyk w Sypniewie z tajemniczym parkiem wieńczy przejazd.
Jeszcze krótki podjazd do miejsca, z którego formalnie szlak wyrusza lub się kończy i.. telefon po wóz techniczny.
Przejazd niebieskim szlakiem pieszym im. Pani Janiny Kłopockiej, która opracowała graficzny znak "logo" Związku Polaków w Niemczech

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Tucholski Park Krajobrazowy
Tucholski Park Krajobrazowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa "Tucholski Park Krajobrazowy" obejmuje swym zasięgiem olbrzymi kompleks leśny pomiędzy Czerskiem, Tucholą a autostradą A1. Doskonale nadaje się na piesze i rowerowe wędrówki po tych interesujących terenach. Możemy tu odkryć m.in....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta