category-icon

Nocna Droga Krzyżowa Tworóg 2024 Trasa nr 1 św. Antoniego

17 km
20 m
Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-03-24
Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska
category-icon
17 km
20 m
22 m
Średni
2.6/6
Wyruszamy z kościoła św. Antoniego w Tworogu. Po wyjściu ze świątyni po lewej (tuż przy niej) znajdujemy krzyż misyjny.

STACJA 1. Pan Jezus na śmierć skazany
Ruszamy przez bramę i kierujemy się w prawo wzdłuż ulicy Zamkowej. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo w pierwszą ulicę (Kochanowskiego). Przechodzimy przez mostek na rzece Blaszynówce i zaraz za nią skręcamy w lewo w stronę cmentarza. Mijając go zauważymy po lewej stronie krzyż.

STACJA 2. Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona
Za cmentarzem odbijamy w prawo. Uważamy na skrzyżowaniach, aby nie odbić w niewłaściwą ścieżkę. Oznaczenie na drzewie taśmą biało-czerwoną mówi nam, że wybrana ścieżka jest tą właściwą. Przechodzimy przez mostek na rzece Bielawa. Na najbliższym rozwidleniu idziemy w prawo. Idąc cały czas prosto dojdziemy do drogi 907. Uważnie się rozglądając, bezpiecznie przechodzimy na drugą stronę. Zatrzymujemy się przy parkingu (na małym wzniesieniu)
STACJA 3. Pan Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem.

Trasa prowadzi nas cały czas prosto, aż do rozwidlenia. My idziemy lewą odnogą. Ale najpierw Stacja.
STACJA 4. Pan Jezus spotyka swoją Matkę.

Wędrujemy dojdziemy aż do szerokiej drogi „kotowskiej”. Odbijając lekko w prawo idziemy nią aż do drogi „na wieżę”. Skręt w prawo oznaczony został kolejną strzałką. Stacja.
STACJA 5. Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi.

Idąc prostą drogą leśną wędrujemy aż do wieży obserwacyjnej, którą będziemy mieli po lewej stronie. Przy niej Stacja.
STACJA 6. Św. Weronika ociera twarz Panu Jezusowi.

Od wieży dojdziemy aż na Osiek. Tam połączymy się z asfaltową drogą "kaletańską". Skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż niej. Zatrzymujemy się obok cmentarza komunalnego.
STACJA 7. Pan Jezus upada po raz drugi.

Na ostrym zakręcie w lewo my idziemy prosto (drogą ks. Stefana Łysika). Za parędziesiąt metrów na łuku idziemy w lewo drogą Bolesława Chrobrego, następnie w prawo na ulicę Mieszka I. Idziemy cały czas prosto, by wejść następnie na ścieżkę leśną. Tą drogą idziemy cały czas prosto. Doprowadzi nas ona do dróżki okalającej Park. Na dróżce skręcamy w prawo. Wędrując nią dalej dojdziemy aż do Pałacu Donnersmarcków (Technikum Leśne). Okrążamy go od lewej strony. Dojdziemy do kaplicy śś. Franciszka i Huberta. Przy niej kolejna Stacja.
STACJA 8. Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.

Idziemy wzdłuż ulicy Zamkowej. Wyjdziemy poza bramę Parku i w Brynku skręcamy w drogę Wiejską. Za mostem na rzece Stoła po lewej będzie krzyż i kolejna Stacja.
STACJA 9. Pan Jezus trzeci raz upada pod krzyżem.

Od krzyża idziemy prosto w ulicę Grabową. Na jej końcu będzie Nadleśnictwo Brynek. Kolejna Stacja.
STACJA 10. Pan Jezus z szat obnażony.

Idziemy cały czas prosto ścieżką leśną, aż będzie mały mostek na rzeczce Blaszynówce. Rozpocznie się ulica Piaskowa. My jednak odbijamy w lewo, by kontynuować asfaltem ulicy Brynkowskiej. Dojdziemy do ulicy Wiejskiej w Nowej Wsi Tworoskiej. Na rozwidleniu stacja.
STACJA 11. Pan Jezus do krzyża przybity.

Idziemy w lewo na ulicę Wiejską. Tą drogą cały czas prosto. Na końcu ciągu budynków poprowadzona jest równoległa ścieżka przy asfalcie (parę metrów na lewo od drogi). Dochodzimy do szkoły podstawowej w Tworogu. Zaraz za nią kapliczka św. Anny. Stacja.
STACJA 12. Pan Jezus umiera na krzyżu.

Idziemy ścieżką rowerową prosto (ulica Powstańców). Po lewej będzie Ochotnicza Straż Pożarna Tworóg. Stacja.
STACJA 13. Pan Jezus zdjęty z krzyża.

Za Strażą odbijamy w prawo i przez Plac Wolności dojdziemy do ul. Zamkowej. Skręcając w lewo, mijając kościół parafialny dojdziemy do Urzędu Gminy Tworóg. Za nim malutka kapliczka Serca Pana Jezusa. Ostatnia Stacja.
Stacja 14. Pan Jezus złożony do grobu.

Wróć szczęśliwie do domu!

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020