category-icon

Nowy Korczyn - Busko-Zdrój - Nowy Korczyn

72 km
7 h 40 min
805 m
Polska, świętokrzyskie, Nowy Korczyn

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-06-15
Polska, świętokrzyskie, Nowy Korczyn
category-icon
72 km
805 m
851 m
7 h 40 min
4.9/6
Po paru wycieczkach po Krakowie i okolicach, przyszła kolej na bardziej oddalone tereny i za cel obrałem sobie województwo świętokrzyskie a konkretnie teren znajdujący się między Nowym Korczynem a Buskiem-Zdrój. Trasa mojej wycieczki wiodła pofałdowanym terenem jednak bez większych wzniesień. Oprócz miejscowości przez które przejeżdżałem towarzyszyły mi głównie pola i łąki, lasów było jak na lekarstwo. W związku z powyższym przez większość trasy wystawiony byłem na promienie słoneczne jednak na szczęście wycieczka odbywała się jeszcze przed fala upałów. Planując wycieczki staram się aby na mojej trasie znajdowały się różnego rodzaju zabytki. Tak było i tym razem. Wytypowałem kilkanaście obiektów zabytkowych i w przeciwieństwie do moich innych wycieczek były to głównie obiekty sakralne czyli kościoły, synagogi oraz jeden zbór (a w zasadzie ruina). Nawiasem mówiąc nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego, że na kielecczyźnie znajduje się tyle wiekowych kościołów. Wyjątkowo podczas tej wycieczki nie udało mi się zobaczyć żadnego dworu czy pałacu. Wprawdzie na mojej trasie znajdowały się dwa dwory jednakże były tak zakamuflowane, że nawet mimo ich zlokalizowania nie udało mi się zobaczyć nawet kawałka. Patrząc na średnią prędkość osiągniętą podczas wycieczki można by powiedzieć, że jechałem bardzo wolno. Tymczasem średnia prędkość na liczniku rowerowym wyniosła ok. 20 km/h a niska średnia według Traseo wynikała z tego, że bardzo dużo czasu straciłem w Nowym Korczynie, Busku-Zdroju i Wiślicy, gdzie z powodu licznych zabytków znajdujących się blisko siebie, kluczyłem często prowadząc rower. Najwięcej czasu spędziłem w Busku Zdroju, gdzie po wielu miesiącach zakazów, mogłem sobie w końcu usiąść przy stoliku i zjeść obiad w cywilizowanych warunkach.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie