category-icon

Nyznerowskie Wodospady i Kowadło

45 km
4 h
820 m
Stronie Śląskie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-10-01
Stronie Śląskie
category-icon
45 km
820 m
783 m
Trudny
4 h
5.9/6
Kolejny piekny dzień. Ruszam w kierunku Żulovej. Po drodze oczywiście podjazd na Przełecz Starogierałtowską. Potem piekny leśny zjazd w kierunku Żulovej. Przed ta miejscowością skrecam w prawo w kierunku Nyznerova.
Po drodze mijam parking na którym mimo wczesnej pory stoi już kilka samochodów , sporo z polska rejestracją. Zastanawiam się dokąd prowadzą prowizoryczne schody. Biorę rower na plecy i ruszam , po 100 metrach pojawia się pomnik ku czci zołnierzy radzieckich. Sądząc z „wydeptania” ścieżki wiele osób „nabiera” się tak jak ja.
Dalej za mostkiem spotykam „wodnika”, który pilnuje wstępu do rezerwatu.
Wodospady oraz kaskady na Srebrnym potoku przed jego ujściem do Buczinskiego potoka przy gminie Nyznerow. Wybitny geomorfologiczny pokaz w kwarzcowym dioricie został ogłoszony rezrwatem przyrody. System kaskad i wodospadów osiąga łączną wysokość 14 m, zaś jej najwyższe stopnie osiągają 3 m. Przepływ Srebrnego potoka jest dosyć wielki, stąd wodospady pozotawiają wielkie wrażenie.
  Na trasie wiele osób , które idą dalej w kierunku Gór Złotych. Szlakiem rowerowym dojeżdzam do niebieskiego szlaku pieszego. Tutaj krotki postój na posiłek. Spotykam sympatyczne małżeństwo z Głuchołaz. Od tego miejsca ruszam sam. Czasami zastanawiam się czemu się tak męczę , ale nie odpuszcam. Po około30 minutach dojeżdzam do granicy państwa, teraz już szczytami w kierunku Kowadła. Na szlaku spotykam dwoje młodych czechów na rowerach. Witamy się jkabyśmy się znali od lat. Oni podażają w kierunku Javornika. Ja za parę minut osiagam szczyt . Na szczycie turyści z Krakowa. Krótka wymiana zdań i podążam w kierunku Bielic. Teraz szybka jazda do Stronia Sląskiego.
Piekna trasa, wymagajaca i dostarczająca wielu niezpomnianych emocji. Dobrze wybrać się na nią rowerem górskim.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Góry Złote - szczegółowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote - szczegółowa

Szczegółowa mapa turystyczna Gór Złotych z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem pasmo Gór Złotych oraz takie miejscowości jak Paczków, Javornik, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie.

Rok wydania: 2018

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2023

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022

Góry Złote | Rychlebske hory
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote | Rychlebske hory

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U Trzech Granic (1111 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Nazwa pasma nawiązuje do złota wydobywanego przed wiekami w tych górach. Grzbietem Gór Złotych na dł. ok. 32 km wiedzie granica państwowa i po czeskiej stronie przyjmują nazwę Rychlebskich hor (od ruin zamku Rychleby). Zasięg mapy wyznaczają: Złoty Stok i Paczków na północy, Trzebieszowice na zachodzie, Jesenik na południu i Sławnowice na wschodzie.
Na turystów czeka tu sieć pieszych szlaków górskich, które prowadzą ku najatrakcyjniejszym miejscom, jakimi są grzbiety i szczyty górskie, przełęcze, miejsca widokowe, doliny, potoki i rzeki górskie. W okolicach Złotego Stoku, Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego wytyczono wiele atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych. Rok wydania 2022

 

Miejscowości na trasie