category-icon

Od źródła św. Stanisława do groty z Lourdes Trasa 27 narowery

32 km
395 m
Polska, małopolskie, Brzesko, powiat brzeski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-18
Polska, małopolskie, Brzesko, powiat brzeski
category-icon
32 km
395 m
402 m
2/6
Pierwsza połowa trasy płaska i bardzo łatwa, w drugiej części męczące podjazdy i wymagający technicznie zjazd. Trud ten wynagrodzą nam piękne widoki i ciekawe zabytki. Z brzeskiego rynku (1) (2), wyjeżdżamy ul. Sobieskiego, przechodzącą w ul. Czarnowiejską. Po 900 m, obok cmentarza żydowskiego, skręcamy w prawo skos, na rondzie przecinamy ul. Solskiego i jedziemy prosto na wschód ul. Szczepanowską. Mijamy stadninę koni, tory kolejowe, autostradę A4 i dojeżdżamy do Szczepanowa. Oglądamy zabytkową zabudowę rynku (3), klasycystyczny kościół, kaplicę, źródło św. Stanisława oraz Sanktuarium św. Stanisława (4). Wieś opuszczamy drogą na Dębno. Przejeżdżamy ponownie nad autostradą, w Sterkowcu przecinamy tory, w Maszkienicach przy kapliczce skręcamy w lewo i mijamy kościół. W Dębnie przekraczamy drogę krajową nr 94 i udajemy się na południe. Mijamy zamek (5), a nieco dalej późnogotycki kościół (6), za którym skręcamy w lewo na niebieski szlak turystyczny i wspinamy się na widokowy grzbiet. Gruntową ścieżką, a od kapliczki asfaltową, podjeżdżamy pod Kamionkę. Na rozjeździe opuszczamy szlak, skręcając w prawo. Główną drogą jedziemy ponownie w prawo, a na jej łuku na wprost, za żółtym szlakiem rowerowym i stromym zjazdem zbliżamy się do Porąbki Uszewskiej. W centrum wsi - sanktuarium i grota NMP z Lourdes (7). Na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo, a następnie w prawo, by długim podjazdem dotrzeć na grzbiet Bocheńca. Na szczycie skręcamy w lewo, w ul. św. Anny, mijamy kaplicę i wyraźne ślady grodziska z IX–X w. (8). Dalej aż do Brzeska jedziemy wzdłuż czerwonego szlaku. Najpierw czeka nas stromy zjazd polną ścieżką (lepiej sprowadzić rower!), a następnie podjazd drogą asfaltową. Skręcamy najpierw w prawo, potem w lewo i docieramy do Okocimia Górnego. Mijamy budynek starej szkoły z 1895 r., neogotycki kościół z 1891 r. i zjeżdżamy do Okocimia. Po lewej stronie mamy kompleks pałacowo-parkowy Goetz-Okocimskich (9), a nieco dalej z prawej - browar „Okocim”. Wjeżdżamy na drogę krajową 75, objeżdżamy rondo na wprost i wracamy do rynku.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Układ urbanistyczny Starego Miasta w Brzesku (1) – złożony z rynku, przyległych ulic oraz zespołu kamienic z przeł. XIX i XX w. z secesyjną ornamentyką.
Kościół w Brzesku (2) – wybudowany w XV w. Utrzymany jest w stylu gotyckim, z elementami neogotyckimi z przełomu XIX i XX w.
Drewniana zabudowa w Szczepanowie (3) – układ urbanistyczny wsi z XVIII w, w której jeszcze do poł. ubiegłego stulecia dominowała drewniana zabudowa.
Sanktuarium w Szczepanowie (4) – związane z kultem pochodzącego stąd św. Stanisława, biskupa krakowskiego i męczennika. Głównym ośrodkiem pielgrzymkowym jest gotycki kościół ufundowany przez Jana Długosza w XV w. i połączony z nowym z 1914 r. W miejscu urodzin legendarnego świętego znajduje się źródło oraz kapliczka z XIX w. Z innych zabytków Szczepanowa należy wymienić kościół pw. św. Stanisława z XVIII w
Zamek w Dębnie (5) – wzniesiony około 1470-1480 r. Po zniszczeniach z II woj. św. został gruntownie odnowiony. Jest to jedyny w Małopolsce przykład budowli o charakterze niewielkiego zamku średniowiecznego, o niemal wyłącznej funkcji rezydencjonalnej. Informacje: www.zamekdebno.pl
Kościół w Dębnie (6) – zbudowany w latach 1502-04 z cegły i z nieregularnych ciosów kamiennych. Jest znakomitym przykładem sakralnej architektury poźnogotyckiej. Warto zwrócić uwagę na portale w stylu tzw. długoszowskim oraz na cenne kamienne tabernakulum ścienne.
Sanktuarium w Porąbce Uszewskiej (7) – założone na początku XX wieku. Związane jest z kopią figury Matki Bożej z Lourdes, umieszczonej w kamiennej grocie.
Grodzisko na wzgórzu Bocheniec w Jadownikach (8) – pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu z IX-X w. Był to jeden z ważniejszych obiektów obronnych doby plemiennej, związany z istniejącym w Małopolsce państwem Wiślan.
Zespół pałacowo-parkowy w Okocimiu (9) – wybudowany w stylu neobarokowym w latach 1898-1900 przez Jana II Albina Goetza – właściciela okocimskiego browaru. Zespół oprócz pałacu obejmuje również kordegardę, bramę wjazdową wraz z ogrodzeniem i oranżerię rozlokowane w rozległym parku utrzymanym w stylu angielskim.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa27 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie