category-icon

Olsztynek - pogranicze39

117 km
11 h 53 min
1.5 km
Polska, warmińsko-mazurskie, Olsztynek

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-09-08
Polska, warmińsko-mazurskie, Olsztynek
category-icon
117 km
1462 m
1463 m
11 h 53 min
4/6
Plan zakładał dotarcie na inscenizację w Olsztynku z wykorzystaniem jak najwięcej odcinków znakowanych szlaków rowerowych. Za Miłomłynem wskoczyłem na zielony szlak Wielkiej Pętli Ostródzkiej. Ten fragment wiódł lasami pomiędzy Miłomłynem a Ostródą, wygodną i ładną drogą. Tuż przed Ostródą śliczne jezioro Czarne - rezerwat przyrody. Po chwili szlak wprowadza do miasta, przejeżdża się piękną ścieżką tuż obok jeziora Drwęckiego, potem przez miasto - można pójść na lody i odpocząć przy miejskiej fontannie. Od Ostródy zielony szlak prowadzi asfaltową drogą przez Lubajny i Idzbark. Po przekroczeniu drogi nr 16 (Ostróda - Olsztyn) szlak prowadzi w bardzo ładnym, pagórkowatym terenie. Krowy pasące się na stromych zboczach wyglądały prawie jak górskie kozice :) W Starych Jabłonkach (latem odbywają się tutaj mistrzostwa świata w siatkówce plażowej) kończy się odcinek asfaltowy. Tutaj postanowiłem rozstać się z zielonym szlakiem i zmienić go na czerwony. Jak się jednak okazało ten szlak znajduje się jedynie na mapach - w terenie nie jest oznakowany. Mimo wszystko pojechałem zgodnie z planem, na Parwółki. Droga okazała się być bardzo ciężka - bruk z piaszczystym poboczem. Wynagrodzeniem za ten niemiły odcinek był przejazd przez bardzo ładną - jak się okazało - wioskę Parwółki. Ponieważ czerwony szlak konsekwentnie nie istniał w terenie bez żalu postanowiłem go opuścić i kierując się mapą wybrałem krótszą, leśną, drogę przez Elgnówko i dalej już asfaltem do Olsztynka. Tutaj, na terenie skansenu odbywała się inscenizacja historyczna "Pogranicze 39". Rzecz była warta odwiedzenia. Na ogromnym terenie Muzeum Budownictwa Ludowego działy się sceny z września 1939 roku. Wszystko było jak prawdziwe, nawet cywilni mieszkańcy wiosek, czy szpital polowy. Realizm walk doprowadził nawet do płaczu co wrażliwsze dzieci :) Jeśli coś podobnego jeszcze się w Olsztynku wydarzy, to na pewno warto to będzie zobaczyć. A nawet jeśli nie, to i tak spacer po skansenie będzie bardzo miło spędzonym czasem.
Drogę powrotną zaplanowałem inną trasą: zielonym szlakiem, drogą asfaltową przez Guzowy Młyn, potem czarnym przez miejscowość Śródka (kolejna urocza wioska, w której soi m.in. "STACJA METEOROLOGICZNA SRÓDKA" pokazująca 5 typów pogody: deszcz, śnieg, wiatr, mgłę oraz dobrą pogodę. Szczegóły na zdjęciu ;) W Tomarynach interesujące budowle umocnień mostu na Pasłęce. W Łęgutach podłączyłem się pod żółty szlak rowerowy będący pętlą na południe od Łukty. Odcinek prowadził zróżnicowanym terenem a w miejscowości Grazymy iście górską agrafką poprowadził na wzgórze, na którym znajduje się Dom Pomocy Społecznej. Ponieważ szlak zdawał się wprowadzać na teren tego ośrodka, to miałem okazję spotkać się z pensjonariuszami, którzy bardzo chętnie pomogli znaleźć właściwą drogę. Chyba trochę im się tutaj nudzi, chociaż pałac mają przepiękny.
Poznawanie żółtego szlaku zakończyłem w Łukcie. Ponieważ zmierzch zbliżał się nieuchronnie, dalszą trasę starałem się wybierać tak, aby była najszybsza. Drogą nr 527 (Łukta - Morąg) dojechałem do miejscowości Zawroty, tutaj skręt na Ruś, i dalej już znanymi wcześniej szlakami przez Prosno, Tardę, Winiec do domu. Bez wątpienia wycieczka sezonu :)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pojezierze Iławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Iławskie
Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych, kajakowych oraz rowerowych. Znajdują się tu także informacji dla żeglujących po Jezioraku.
Pojezierze Olsztyńskie. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Olsztyńskie. Część północna

Mapa Olsztyna i okolic przedstawia północną część Pojezierza Olszyńskiego oraz fragment Pojezierza Iławskiego i Mrągowskiego. Zasięg mapy wyznaczają: Lubomino i Dobre Miasto na północy, Reszel i Sorkwity na wschodzie, Olsztyn na południu oraz Morąg na zachodzie. Malowniczy krajobraz, ukształtowany w czasie ostatniego zlodowacenia, tworzą liczne jeziora, rzeki, wzgórza morenowe i rozległe kompleksy leśne (Lasy Taborskie, Las Wichrowski). Do największych atrakcji kulturowych regionu należą zabytki gotyckie, w tym zamki krzyżackie (m.in. w Olsztynie, Reszlu, Dobrym Mieście, Morągu). Mapa doskonała do wszelkich form aktywności turystycznej, także dla żeglarzy ze względu na naniesione szlaki żeglarskie i batymetrię jezior. Uzupełnieniem mapy jest "Pojezierze Olsztyńskie - część południowa". Rok wydania 2023

Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012

Pojezierze Olsztyńskie. Część południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Olsztyńskie. Część południowa

Mapa Olsztyna i okolic przedstawia południową część Pojezierza Olszyńskiego, fragment Pojezierza Iławskiego i Mrągowskiego oraz Garb Lubawski na południowym zachodzie. Zasięg mapy wyznaczają: Olsztyn na północy, Szczytno na wschodzie, Olsztynek na południu oraz Miłomłyn na zachodzie. Jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Malowniczy krajobraz, ukształtowany w czasie ostatniego zlodowacenia, tworzą liczne jeziora, rzeki, wzgórza morenowe i rozległe kompleksy leśne (Lasy Taborskie, Lasy Purdzkie, Lasy Łańskie). Do największych atrakcji kulturowych regionu należą zabytki gotyckie, w tym zamki krzyżackie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. Dużą atrakcją turystyczną regionu jest Kanał Elbląski. Rok wydania 2019

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie