category-icon

Oświęcim

101 km
64 m
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-11-05
category-icon
101 km
64 m
63 m
1.8/6
W ciepłą listopadową niedzielę 5.11.2017 roku miała miejsce wyprawa rowerowa. Warto przypomnieć, że była to pierwsza wyprawa po dłuższej przerwie, spowodowanej niekorzystną pogodą, no ale tak to już bywa w ostatnim kwartale roku.

Tradycyjnie trasa zaczęła się w Ligocie skąd pojechaliśmy z siostrą, przez Czarnolesie (chwilowo oglądaliśmy modernizację torowiska i zniszczone drogi !!!) do Zabrzega, a potem główną drogą do Czechowic-Dziedzic. Tam przejechaliśmy przez osiedle na północy tego miasta, oraz przez zabytkową kolonię górniczą i przez tereny lotniska zlokalizowanego na hałdzie kopalni "Silesia". Przejeżdżając przez bród na rzece Białej, wjechaliśmy na tereny żwirowiska w Kaniowie, a potem główną drogą pojechaliśmy przez Dankowice do Jawiszowic leżących już w woj. małopolskim. Na granicy województw napotkaliśmy nowe znaki rowerowe: oprócz Wiślanej Trasy Rowerowej, która wiedzie z Wisły, tam zaczęła się trasa Velo Metropolis - jeden z rowerowych projektów samorządu woj. małopolskiego. Zapadła znamienna decyzja, żeby sprawdzić gdzie nas ta trasa zaprowadzi... A prowadziła przez Brzeszcze, w tym przez malownicze stawy, do Harmęża, Pław i Brzezinki, gdzie widać było nazistowski obóz koncentracyjny Birkenau. Trasa zaprowadziła nas do Oświęcimia, tuż obok obozu Auschwitz, a następnie na bulwary nad Sołą i potem do miejscowości Broszkowice. Na moście nad Wisłą (most Benedykta XVI) zawróciliśmy z obietnicą, że w następnym sezonie przejedziemy całą trasę od strony Krakowa...Powróciliśmy na bulwary w Oświęcimiu, a potem odwiedziliśmy tamtejsze Stare Miasto i Rynek, by zjeść obiad, który okazał się być kebabem... Po Posiłku, powróciliśmy do Brzezinki, a potem Harmęż, skąd skierowaliśmy się do Woli. Powoli zapadał zmrok. Przejechaliśmy główną drogą przez to miasteczko z kopalnią "Piast", a potem po krótkim, wymuszonym przez naturę, postoju przejechaliśmy trasą R4 i "Greenways" przez las, do Frydka, a potem do samych Ćwiklic. Z tej miejscowości pojechaliśmy do Rudołtowic, gdzie planowaliśmy przedostać się drogą technologiczną na teren Czechowic-Dziedzic. Po przekroczeniu Wisły droga z płyt zamieniła się w istne błotne bajoro co uniemożliwiło dalszą jazdę. Asfaltowa droga była niemal na wyciągnięcie ręki, ale przejście po zmroku, mimo bardzo dobrego oświetlenia przez bajoro, graniczyło niemal z cudem. Zawróciliśmy do Rudołtowic. Warto wspomnieć, że błoto i bajoro to nie była jedyna atrakcja na tej drodze - była tam też chyba z półtora metrowa dziura i tylko dzięki oświetleniu mogliśmy ją ominąć. Strach pomyśleć, co by było jakbyśmy nie mieli lampek... choć dziura z jednej strony była oznakowana... drewnianą paletą !!! Z Rudołtowic pojechaliśmy do Goczałkowic i tu kolejna atrakcja - przebudowa drogi. Na początku nowiutki asfalt, a potem wertepy ale daliśmy radę !!! Powróciliśmy do Czechowic-Dziedzic, gdzie przy moście nd Iłownicą rozdzieliliśmy się. Ja postanowiłem jechać do samego centrum Ligoty, wałami rzeki Wapienicy, a potem przez Bronów do domu, tylko dlatego, żeby dobić do 100 km, co się udało. No cóż, zrobić setkę na rowerze w listopadzie, to jest fajna rzecz.

Podsumowując: pogoda rewelacyjna, około 14 stopni, słońce potem księżyc... Zmęczenie znikome. Zapadający zmrok około godziny 16.30 zmusza rowerzystę do noszenia elementów odblaskowych i właściwego oświetlenia roweru !!!

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie