category-icon

Oświęcim 19.03.2017

81 km
48 m
Oświęcim
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-03-19
Oświęcim
category-icon
81 km
48 m
54 m
1.8/6
W słoneczną i ciepłą niedzielę 19.03.2017 roku, mimo tego, że w kalendarzu to był ostatni pełny dzień zimy. odbyła się druga wyprawa rowerowa sezonu 2017. Tym razem samotnie jechałem z domu przez malownicze tereny Zabrzega do Czechowic-Dziedzic. Miasto to znam doskonale, ze względu na fakt, że 6 lat chodziłem do największej szkoły w tym mieście zwanej jako "Resortówka" - w niej poznałem mojego rowerowego towarzysza Michała. Szkoła znajduje się przy ul. Traugutta, gdzie wybudowano nową ścieżkę rowerową, którą jechałem. Podczas tej jazdy jeden z kierowców na przejeździe rowerowym wymusił na mnie pierwszeństwo, przez co omal nie znalazłem się na jego masce, co nagrała moja kamera...Skierowałem się w stronę lotniska w Kaniowie i po przejechaniu przez tereny eksploatacji górniczej skierowałem się do Dankowic, gdzie przejechałem wiślanym wałem do Jawiszowic, będących już w województwie małopolskim, a stamtąd jechałem dosyć szybko przez Brzeszcze, Rajsko do samego Oświęcimia. Wjeżdżając do tego miasta od strony Rajska od razu przy samej drodze widać teren byłego KL Auschwitz, gdzie miałem dłuższy postój, z uwagi na to, że miejsce to jest szczególne. Kiedy widać obozowe budynki, bramę ze słynnym napisem "Arbeit macht frei" człowiek przypomina sobie to, że w tym miejscu wydarzyło się potworne okrucieństwo... Potem wjechałem do centrum Oświęcimia, gdzie odwiedziłem rynek i zamek nad Sołą. Jeżdżąc po tym mieście widziałem wiele starych kamienic i wąskich uliczek. Ze Starego Miasta pojechałem w stronę dworca kolejowego. Tam przebiega ulica Powstańców Śląskich, gdzie 10.02.2017 roku, doszło do wypadku kolumny rządowej wiozącej premier Beatę Szydło. Na miejscu widziałem drzewo z otartą korą, gdzie uderzyła rządowa limuzyna, przy skrzyżowaniu z ul. Orzeszkowej. kilkakrotnie okrążyłem to miejsce, snując hipotezy na temat wypadku... Potem już jechałem w stronę miejscowości Brzezinka, gdzie był kolejny dłuższy postój na terenie KL Birkenau, gdzie można wejść od tyłu. Przy pomniku z tablicami w różnych językach, spotkałem grupę z flagami Izraela, która po angielsku wspominała czasy holokaustu - młoda dziewczyna mówiła, że tam zginęła jej babcia... Po wizycie na terenie obozu, pojechałem bocznymi drogami przez Harmęże do Brzeszcz, gdzie zaczynał padać deszcz... To spowodowało, że trasa powrotna na pokryła się z trasą, którą wcześniej jechałem z domu do Brzeszcz. W sporym deszczu i ciemnościach oraz zachodnim wierze w twarz jechałem przez Czechowice-Dziedzice i Zabrzeg i nieco mokry dotarłem do domu. Licznik zanotował 83 km.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie